Report, galerie a video: Christmas Shred 2023 zakončil rok ve Vítkách

V sobotu 30.12. 2023 se parta nadšených snowboardistů a freeskierů společně sešla v Burton Freestyle Area Vítkovice, aby společně zakončila rok během bez pochyby posledního snb&freeski contestu v ČR za rok 2023. Jednalo se o další ročník CHRISTMAS SHREDU, kde jsme letos nechyběli ani my z FREERIDE.CZ a dnes vám díky tomu můžeme naservírovat event report se vším všudy!

Počasí zimním radovánkám sice poslední dny před akcí vůbec nepřálo a venku ještě během rána padaly z nebe trakaře, ale to co v těchto podmínkách zvládla připravit vítkovická shapers crew je prostě neskutečné! Tímto díky celé crew okolo snowparku, která i v takových dnech drží českou freestylovou komunitu nad vodou!

Deštivé ráno a né úplně optimistická předpověď na zbytek dne ale neodradila většinu riderů a postupně to na kopci začínalo žít. V jednu hodinu, kdy to vše mělo začít už nahoře nad snowparkem postávalo desítky jezdců připravených se pořádně rozdivočit na připraveném set upu, který tvořila jedna hlavní platforma s poctivým double kink railem, lámaným railem a bedýnkou pro ty nejmladší. Hlavně mladá krev se na akci ukázala ve velkém počtu, což nám samozřejmě udělalo obrovskou radost, která se ještě umocnila, když mlaďáci začali stříet jejich triky na všech překážkách hlavního set upu! Právě Kids Contest byl totiž prvním v pořadí první a na něj plynule navázal Best Trick Contest, který nebyl nijak věkově omezen a sázeli v něm všichni bez ohledu na věk a pohlaví! Celý den na kopci jsme poté společně zakončili během ollie contestu, který byl přehlídkou těch nejhezčích crashů v historii českého snowboardingu. Jako rozbít se při triplu na kickeru je docela easy, ale dát si totální faceplant při olíčku je umění se vším všudy a partě se to povedlo víc než jednou!

Všechny fotky z Christmas Shredu 2023, a že jich je teda hromada, najdete na odkazu zde.
Fotky by: @vasek_cajka

Akce byla samozřejmě hlavně o lidech, a proto jsme pár účastníku vyzpovídali a došlo i na vítkovické shapers a organizátory téhle radovánky!

1. Čau Marvine, v sobotu 30. 12. 2023 jsme vyrazili k vám do Burton Freestyle Area Vítkovice na akci s názvem Christmas Shred. Kolikátý to byl vůbec ročník a z jakého důvodu jste s touhle akcí přišli?

No tak předně za FA crew velké díky za příjemnou spolupráci s FR.cz a doufám, že příště už bude počasí více na pohodu.
Myslím, že tohle byl třetí, nebo čtvrtej ročník Christmas Shredu. Je to v naší 12ti leté historii snowparku poměrně nový formát, kdy tímto eventem vyplňujeme čas mezi Vánocemi a Novým rokem, kdy je ve Vítkovicích velká koncentrace shreďáků a shreďaček.
Důvod je jasnej, chceme se všichni společně po létě potkat, pokecat a užít si hlavně ježdění, nový překážky a společné kulturní večírky:-) Já teda z mejdanu letos preventivně ujel do údolí, takže spotřeba hrušek nebyla u Klímáků asi až tak extrémní:-)
I když známe své lidi, takže moje absence vlastně výtoč zas tak neovlivnila.

2. Povedla se akce podle vašich představ?

Za mě se akce až na proměnlivé počasí rozhodně povedla. Možná o to více cením, že občasnej déšť lidi neodradil a dorazili v hojném počtu. Což mě osobně velmi potěšilo a za to všem srdcařům patří velké díky.
Musím také zmínit, že mám radost, když vidím ve snowparku spousty mlaďasů, nadějné líhně českého snowboardingu. Za tím stojí spousty energie a času, které do dětí vkládájí trenéři jako Riči Skandera, Fanda Knotek, Danýno atd.
Burton snowpark je v tomto období tak na 50% plochy než za plného provozu, vše je o sněhu od Krakonoše a především o teplotách vhodných pro zasněžování. Upřímně bychom raději dělali první event sezóny v plné palbě překážek a skoků, ale to ze zkušeností a s ohledem na lokaci prostě nejde. Ale shapers crew se vždy snaží udělat maximum a jak se říká: ušít z hovna bič:-) Takže díky nejen shaperům, ale také rolbařům a zasněžovákům.

Martin "Marvin" Matouš

3. Čau Filipe, jsi jedním z dlouholetých shaperů ve snowparku. Jak náročné bylo v nelehkých sněhových podmínkách připravit set up na letošní Christmas Shred a dopadl nakonec podle vašich představ?

Ahoj, právě kvůli nedostatku sněhu se nám nepodařilo postavit obě nové překážky, chtěli jsme usadit ještě S- rail, který je další novinkou na letošní sezonu. Nakonec jsme byli rádi, že se nám povedlo usadit náš nový doublekink a ten si myslím, že všem sednul. Bohužel slabá vrstva sněhu nám neumožnila postavit nic velkého. Nicméně se akce povedla a díky tomu, že byl slush si to doufám všichni užili.

Filip Znamenáček

4. Čégo Kubo, jako @burtonprague již druhým rokem podporujete Snowpark Freestyle Area Vítkovice a nás by zajímalo, jak sis letošní ročník Christmas Shredu užil a z jakého triku, který sis během dne odjel, máš největší radost?

Čau boyz, hele já si rozhodně nejvíc užil fs boro do fakie přes celej double kink, co jsem ten den dal i poprvé v životě. Děkuji klukům z @freestylearea.eu za skvělou novou překážku.

Kuba Hiko

5. Čau Maty, mezi dětmi sis na Christmas Shredu vybojoval první místo! Jaké triky jsi v závodě odjel a jak tě celkově bavil set up, který shapers ve Vítkovicích připravili?

Setup byl povedený jako vždy od freestyle area crew. Tímto bych je chtěl pochválit. Můj finalní trik byl 270 transfer.

Maty Krejčí

6. Čau Martine, během dne jsi nejen jezdil, ale i pomáhal rozhodovat Kids Contest. Jak se podle tebe děti vypořádaly s nelehkým set upem akce? Zaujal tě nějaký konkrétní trik během dětského závodu?

Čekal jsem, že Kids Contest bude stát za podívanou, a samozřejmě jsem se trefil. Z holek stojí za zmínění Anežka Medlová, která se nezalekla novýho doublekinku a lepila na něj jeden grind za druhým.
No a z kluků mě zaujal Honza Rasel za konzistentní výkon na obou těžších překážkách a pěknou zásobu triků. Dobře jezdil i Max Lebeděv, ale nejvíc to zabil Maty Krejčí, který nastoupil bez rozježdění rovnou do závodu a hned vysílal transfery na všechny překážky a ze všech stran, prostě jel "full-send mode" od první jízdy až do konce a po zásluze si vyjezdil první místo.

Martin Poppr

7. Čau Kubo, máme na tebe takovou záludnou otázku. V čem je snowpark ve Vítkovicích lepší než všechny ostatní snowparky na světě?

Vítkovice jsou super, vlastně ve všem. Kluci se o park krásně starají, za což velký BIG UP!!! Další věc je ten vibe, který tam je, když svítí sluníčko a je narváno, tak i když leje a potká se tam jen pár statečných. V čem jsou ale Vítky asi jedny z nejlepších na světě, je parta lidí, s kterýma si můžu zajezdit, a na který se vždycky hrozně těším!

8. Dále by nás zajímalo, jestli považuješ výhru ve FR.cz ollie contestu za jeden z největších úspěchů tvojí snowboardové kariéry? 

Byl jsem hrozně rád, že jsem se mohl zapojit. Když jsem byl malý, tak jsem jezdil každej ollie contest, na kterej jsem narazil, ale vždycky jsem vypadl hned první. Tím pádem je tohle asi první vítězství v ollie contestu ever, což se určitě někam počítá, haha.

Kuba Hroneš

"Vítkovice před posledním dnem roku ale nebyly živeni jen snowboarding. Christmas Shred se stejně otevřenou náručí vítal i příznivce dvou prkýnek. Jak jsme do nebes vyzdvihli shapery, kteří nejspíš museli ke stavbě použít minimálně kouzelný proutek. Netuším totiž, kde dokázali ze zelených plání vyškrábat tolik sněhu, aby vznikl tak parádní snowpark! Tak mojí lyžařskou smečku musím malinko vytahat za ouška! Freeskierů jsme v sobotu v Krkonoších potkali asi tolik jako jaderných fyziků na festivalu slovanských tanců. Boarďáci měli jednoznačně hmatatelnou převahu a občas mezi nimi najít lyžaře připomínalo starý dobry hledání jehly v kupce sena. I tak se nás ale pár sešlo a všichni, kteří dorazili maj u mě body navíc! Já osobně ve Vítkách odpálil svojí letošní sezónu, takže než jsme vyrazil, tak sem ještě musel čelit svojí arachnofobický hrůze a úvést do provozu svoje lyže, které bohužel odpočívaly na půdě v pavučinové krustě. Podařilo se. I když počasí dělalo klasicky cavyky, tak den se nakonec vyvedl na 101%! V Best Trick Contestu musím vypíchnout zejména trio Michal "Pijénč" Klápště, Kuba "Kožak" Kožíšek a Dana Lhotu. Výhru si nakonec za bs switch up na zetku vykoledoval Kožak. A smysluplnou odpověď na hodnocení dne jsme vytáhl pro změnu jenom z Pijénče..."

Maty Vránek

Čus Pjénč, tak jak sis užil předsilvestrovskej Chrasitmas Shred?

Hele tohle byl nejlepší opožděnej dárek k Vánocum od Frystajlareny (čti Freestyle Area), co jsme si mohli přát, takže moc děkujeme a jen houšt takovejch akci. A i kdyby padaly h**na s hákama, tak si společnej shred v bande nenecháme ujit. Díky!


Všechny fotky z akce najdete na odkaze zde!
Fotky by: @vasek_cajka

Nafotil a napsal

Vašek Čajka
Další články autora

Natočil

Martin Ludvík
Další články autora

Za Freeski napsal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Buldozlife pustili ven street video "Egal"

Švýcarští shreďáci Buldozlife crew mají venku zase jednu streetovou pohodičku...

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...