Report z jubilejního 10. ročníku Wéna’s backyard jamu

Wéna Kutil už od roku 2013 dělá na své zahradě DIY závody. Za dobu existence těchto závodu se už dělo spoustu věcí. Proskakovalo se skrz stromy, gapovala se cesta, skákalo se na střechu stodoly nebo se lítalo na obřím corneru. Dnes už má Wéna na své zahradě opravdový snowpark a funkční vlek a tak letošní závod měl charakter spíše “big airu”. Na místě se sešla početná partička z čech i ze zahraničí. Dost bylo keců, pojď si dát tento report, který máme přímo od Wény.

Wéna nám poslal report napsaný svými slovy a abychom zanechali autenticitu, tak ho necháme tak jak je. Myslíme si totiž, že krásně vystihuje zoufalost před závodem a atmosféru ze samotného backyard jamu.

Největší a nejprestižnější snowboardovej závod v mezigalaktickým prostoru je minulostí. Sobota 25.února 2023 vyryla všem účastníkům tohohle mistrovství světla do paměti nesmazatelnou stopu, kterou přebije jedině až příští ( jedenáctej!!! ) ročník.-Touhle větou začínám report skoro každej rok a kdybych byl pilnej a psal pravidelně, četli byste tuhle větu už podesátý! 

Desítka je totiž číslo, který zdobilo letošní Backyard JAM. Tohle významný jubileum jsem měl v plánu oslavit hardcore tratí, kde by se skákalo z pergoly do dopadu druhýho kickeru a pak rovnou přes vlek někam do údolí. Termín jsem zvolil schválně už na 25. února, protože do baráku měl zrovna dorazit Drake team a zároveň jsem počítal s tím, že tou dobou bude dostatek sněhu. Ještě 18. to byla pravda, ve snowparku leželo půl metru, ale přes tejden se oteplilo, začalo lejt a několikadenní průtrž mračen postupně všechen sníh odplavila dolu do Jizery. V úterý jsem volal Alexovi (manager Drake), aby nejezdili, že je tu zelená louka a bahno.....odpověděl, že to je fuk, že stejně jedou a že určitě něco natočej a vymyslej. 

"Fajn, desítka bude s mezinárodní účastí, musím aspoň nějakej náznak trati vybojovat”, řikal jsem si a šel se podívat jak to venku po deštích dopadlo.  Sněhu zbylo jenom trochu pod barákem a na platformách smutně stály samotný odrazy skoků. Situace nepopsatelná bez použití nejsprostších nadávek. Strategie přípravy byla teda jasná: navozit co nejvíc sněhu na hromadu, přikrejt ho plachtou a den před závodama všechno frézou přeflusat tak, aby bylo možný skákat aspoň jeden skok. Následující dva dny jsme se Šimonem (díky) odvozili milion koleček, Viktor nám pak pomohl ještě naložit pár vozejků, do toho neustále lilo v proudech, louky v okolí se zelenaly..... jediný co nám dodávalo trochu sil, byla předpověď, ve který na sobotu slibovali sněžení.

V sobotu ráno napadlo akorát tolik, abychom mohli zprovoznit vlek a aby se dalo rozjet na druhej skok. Paráda! Dost se mi tím ulevilo a rád bych ještě jednou poděkoval všem riders co dorazili a bez bázně se hned chopili lopat a pomohli trať upravit do jezditelný podoby. Pak už to šlo jako po másle (bahně), riders office se otevřela, rychle jsem vymyslel nějaký pravidla a začala session. Letos se jelo na 4 triky s tím, že kdo zapsal čtyři 180, 360, 540........mohl přidat ještě 5. bodovanej trik. Opět si každej sám rozhodnul, jestli trik odjel a jestli ho provedl stylově, protože porota na mým závodě (zatím) žádná není..... 

Sešna proběhla parádní, troufnul bych si dokonce tvrdit, že to bylo nad maximum za danejch podmínek :-)

(Do závodu se přihlásilo 24 mužů a 3 ženy.......počty ve výsledcích nesedí, protože někdo nakonec nejel, nebo neodevzdal svoje výsledky) 

Pořadí dopadlo následovně:

Holky:

1. Nata

2. Valeria Bartual

Holky jely kudlu, skákaly 180, 360, frontroll ...... Nata dala i čistý záda....prostě diktát

Kluci:

22. místo bral Sokol za "rovňák šmelo grab" a tím se stal držitelem putovní trofeje za poslední místo. (za výrobu děkuju Pepému Samkovi)

21.místo Tomáš "Willik" Kotvald

20. Darek Macháně a Jakub "Shymonkey" Šimůnek

18. Petr Kyral (nejstarší účastník všech mejch závodů- 52 let! respekt

17. Petr "Maňous" Filip

16. Honza "Dodo" Dolejší

15. Joe Simpson

14. Pepé Samek

13. Filip "Pípa" Tauchman

12. Filipo

11. Adam Pošivač

10. Ondra "Marčus" Marčík

9. Jake Simpson

8. Jarda Škarvan

7. Matyáš "Maty" Krejčí - 10 let - nejmladší závodní.......za pár let nás zajede všechny

6. Lukáš Tomšů

5. Viktor Židlický 

3. Véna Kutil a Ondra Bauer

2. Dan Paulíček

1. Darek Bergmann - Dára dal: fs7, bs7, cab7, ssbs7 a přidal i fs9 ! což je na šestimetrovým skoku úctyhodnej výkon!!

Z výsledků je jasný, že se závodu účastnily všechny generace, letos i zástupci pěti zemí a myslím, že nebudu přehánět, když svůj závod označím jako nejvýznamnější akci, která se kdy ve vesmíru konala.

A to je vše přátelé, za rok se uvidíme na jedenáctce. Budu se snažit vybojovat nějaký zasněžování, protože tohle transportování sněhu je peklo.

Na závěr:

Díky Šimonovi a Vikimu za pomoc s tratí, Díky Davidovi Horváthovi a Sokolovi za fotky a Díky patří taky Jožinovi Toufarovi za nejlepší tyčinky Chimpanzee, bez kterejch by závodníci nenasázeli takový bomby!

Kompletní galérka:

Děkujeme Wénovi za poskytnutí reportu a budeme se těšit na příští rok.

P.S. snad nám to tentokrát vyjde. 

Report dodal

Véna
Další články autora

Zveřejnil

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

Poznejte vycházející hvězdu ukrajinského snowboardingu Dima Luchkina

Znáte Dima Luchkina? Jestli jste o tomto třináctiletém klučinovi z Ukrajiny ještě neslyšeli, tak si pusťte epizodu pořadu MY TURN od Burton Snowboards, kde se moderátor Selema Masekela vydá do Innsbrucku. Právě zde totiž žije Dima společně s rodinou a každý den posouvá hranice svých snowboardových sklils na novou úroveň s vědomím, že doma na Ukrajině zuří válka.

Kam na podzim za prvním shredem na ledovec?!

Taky už nutně hledáte první možnost vyrazit za snowboardingem? Tak to jste tady na správném místě, protože v dnešním článku mrkneme, jaké jsou možnosti na první letošní ledovcové ježdění. A to né jen tak obyčejné, ale ježdění s našlapaným doprovodným programem a večerními radovánkami do ranních hodin, haha.

První letošní předsezónní jibbing proběhl minulou sobotu na Severáku

V týdnu před akcí se k nám náhodou dostala pozvánka na první pohled velmi “punkovou” akci v Jizerských horách. Tamní Ski Areál Severák hostil na stálém letním jibbovém set-upu, který tam má postavená místní shreďácká crew - Jibbing jam. Na místě byl náš redaktor Štěpán a v tomto reportu se jeho pohledem mrkneme, jak to vlastně na místě vypadalo.