Rozhovor: Dušan Kříž o ježdění s Rusty Toothbrush a filmu „Hijinks“

Dušan Kříž je bezpochyby momentálně jedním z nejvíce viditelných českých jezdců, jak na naší snowboardové scéně, tak i na té celosvětové. To potvrzuje i jeho přítomnost ve videích s partou Rusty Toothbrush. V novém rozhovoru jsme Dušana vyzvali, ať nám povypráví, jak probíhalo natáčení nejnovějšího projektu “Hijinks“ a mimo to od nás Dušan dostal také hromadu dalších zajímavých filosofických dotazů, haha.

Čau Dušane, kde jsme tě zrovna zastihli?

Čau Vašku, zrovna jsem v Praze v práci haha. Takže bouhužel žádný hory.

Během loňské zimy jsi natáčel společně s RustyToothbrush full movie „Hijinks“, které je online teprve pár dní. Nejprve nám prosím pověz, odkud se vzal samotný název filmu.

Dlouho jsme přemýšleli, jak film vlastně pojmenovat. Dalo by se říct, že jsme na název přišli někdy ke konci ledna. Respk. Přišli s ním samotný tvůrci filmu Joe a JakeSimpsonovi. Hijinks znamená nespoutaná zábava nebo taky né-úplně legální zábava. Hned jsme věděli, že to je ono!

Na jaké lokality jste se během natáčení filmu podívali a kde sis zajezdil nejlépe?

Tak velká část filmu je točená v Čechách. Konkrétně Vrchlabí, Jablonec, Zlatá Olešnice a různe vesničky mezi těmihle lokality. Potom jsme byli 3 týdny ve Francii v La Rosier, Val D’iser, Les Arcs 1800, další spoty jsou pak kolem Avoriaz kde natáčeli převážně Joe, Jake a Jacob. Já jsem potom ještě udělal jeden malý trip do rakouského Arlbergu. Kdybych měl vybrat jedno místo, kde mě osobně se jezdilo nejlíp, tak určitě Francie, protože to je prostě backcountry ráj!

Jak vypadal takový natáčecí den na kopci s partou „Kartáčků“?

Je to celkem masakr. Ráno vstávačka na 7, nějaká snídaně a pak se vyjelo na misi. Když jsme měli připravné spoty z minulého dne, tak to byl optimální den a šlo se rovnou natáčet, když nebyly žádné spoty ready, tak jsme jeli hledat a stavět. Takovéhle dny jsou hodně náročné, protože musíš spot najít, postavit a pak ještě jezdit. Příjdeš domů v 10 večer, přes den jsi skoro nic nesnědl, protože jsi se nezastavil. Sotva si doma uvaříš večeři a rovnou padáš obličejem do peřin. No spíš 7-8h a jede se znova... Musím říct, že po 3 tejdnech v Čechách a ve Francii jsem se těšil, až nebudu muset nic stavět :D :D.

Kdo je pro tebe z celé crew největší inspirací?

To je hrozně těžký tohle... Každej je inspirací v něčem jiném. Alex je prostě organizační král a dokáže zařídit i nezaříditelný věci a do toho neskutečně pracovitej člověk a každým dnem nás učí, jak se pohybovat v celém snowboardovém světě. Potom Joe a Jake a jejich motivace a láska ke snowboardingu, která tě absolutně pohltí, když jsi s nima. Oni dokážou vymyslet překážku i s kamínku na silnici. Já osobně jsem se od nich letos opravdu učil kreativitě a vůbec jak hledat street spoty. Potom Tyler, kterej má z nás nejvíc zkušeností. Neustále nám pomáhá a připomíná pravidla v Backcountry. Dohromady tyhle prvky tvoří krásnej koktejl  inspirace, kterej se dá pít každej den. Jsem za kluky nejvíc vděčný!

Z jakého tvého triku máš ve filmu největší radost?

Letos jsem to spíš měl zaměřený na spoty než tricky, co bych chtěl dát. Jelikož jsme street točili hodně v Čr, tak to byly skoro všechno spoty, co jsem znal a dlooooouho jsem je chtěl dát. No a vlastně ke konci tohohle tripu jsme dali úplně všechny a to s velkou bravurou ! Každopádně sám za sebe mám dost velkou radost z transferu u Tesca v Jablonci. Boradslide to boardslide. Bylo to hodně psycho :D a byl to spot, kterej si jen tak nezkusíš někde v parku.

Zima nám už pomalu klepe na dveře. Můžeme se letos opět těšit na něco podobného jako je „Hijinks“?

Snad můžu prozradit to, že letos nebudeme točit klasickej film, tak jak tomu bylo poslední dvě sezóny. Chtěli bychom udělat 2-3 projekty. Každý odlišný, jak stylem ježdění, tak prostředím. Uvidíme, jak to celý dopadne. Každopádně cítíme, že to chce nějakou změnu.

Mimo jiné jsi dal v roce 2018 dohromady i projekt SnowGreetings. Máš na letošní sezónu nějaký plán na svůj vlastní snowboardový projekt?

Tohle tak trošku souvisí z tou předchozí otázkou. Vlastní projekt v plánu mám. Respk. Nějakou produkční práci dělat budu, ale nejedná se o Snowgreetings. Bohužel, co se snowgreetings týče, tak se musím přiznat, že na to nenám úplně tolik času, kolik by si takovýhle projekt zasloužil. Doufám, že ten čas se brzo objeví, protože jsem na projekt dostal krásné zpětné vazby od lidí a to i ze zahraničí a co si budem... Ten život není jen o snowboardingu. Mnohdy ty místa kam se můžeme díky snowboardingu podívat, jsou mnohem zajímavější i díky jejich historie, „než jen“, že se tam dá jezdit.

Loni jsi nám prozradil, že rád filozofuješ. Kde je podle tebe skryta budoucnost snowboardingu?

Haha, tak jsem zvědavej, jestli se mi tohle povede někdy v budoucnu přečíst, abych to pak mohl porovnat. Já si osobně myslím, že snowboarding bude dál pokračovat, tak jak ho dnes známe. Budou vyloženě dvě větve. Jedna “Snowboarding jako olympijský sport“  a druhá „Snowboarding jako lifestyle“. Olympionici si budou dělat to svoje, budou posouvat snowboarding technicky dopředu. Bude to hodně o gymnastice a bojím se, že s příchodem asijských zemí do našeho sportu to bude ještě trošku výraznější. Na druhou stranu, veřejnost to baví a o tom mluví i statistiky sledovanosti slopestylu na Olympiádě, která byla z nejsledovanějších disciplín na hrách. Více pozornosti = víc lidí v daném sportu = více peněz.  No a „Snowboarding jako lifestyle“ bude jen zkvétat a žít si to tak, jak tomu bylo od začátku. Naopak bude to ještě víc do umění. Bude se klást důraz na kreativitu po všech stránkách. Dokonce i trickově si myslím, že se to začne hodně vracet k jednodušším trickům, ale opět s obrovským důrazem na co nejkreativnější provedení. Konec konců, podívejme se na dnešní videa. Přestavají se objevovat „obrovské spoty/skoky“ a naopak se hledají „skejtové“ lajny a co nejkreativnější překážky a jen je přejet třeba ve 50-50 nebo boardslidu.

Jaký máš názor na dopadové bagy a jejich vliv na obrovský posun snowboardingu na zcela novou úroveň?

Tohle je hodně ožehavé téma. Každopádně já jen můžu říct, že jsem je ve svém životě párkrát využil a nebudu lhát. Je to obrovská pomoc při učení tricku. Ale taky jsem se nejtěžší tricky, co umím, učil i přímo na sněhu a párkrát jsem skončil v nemocnici a dalo mi to zase jiné zkušenosti. Já si myslím osobně, že to je úžasné, protože to neskutečně urychlí tvůj progress, ale na druhou stranu tě to tak trochu odtahuje od toho ducha toho sportu. Sám sebe obíráš o ty zkušenosti se strachem, motivací, intuicí atd.. tím, že si to zkoušíš do bagu. Takhle to řeknu. Snowboardista co se chce jen ujistit, že ten trick chápe, si to tam půjde párkrát potvrdit. Ten kterej tam bude trénovat, tam bude 2 měsíce trénovat...

Koho na české scéně aktuálně vidíš jako největší mladou naději? 1 kluk / 1 holka

Já se s absolutním studem musím omluvit, že to teďka nemám úplně v merku ty naše mlaďáky. Každopádně jsme teď byli s českou Horsefeathers partičkou na Kaunertalu a Timon Matěna s Kubou Hronešem mě dost bavili, potom koho sleduju je Petr Zvěřina a z holek bych řekl, že Vanesa Volopichová. Tohle je, ale nic neříkající můj subjektivní pohled a já mám v první řadě největší radost, že těch mladých je u nás pořád více a více a co hlavně ? Že ten zápal šlapat do snowboardingu a makat na sobě mají obrovskej a věřím, že nás čeká krásná česká snowboardová budoucnost. Jen jezděte, co to jde !!!

Jak vypadá tvůj život mimo snowboarding. Máš momentálně nějakou práci?

Jojo, po dlouhé době jsem dokončil studium mentálního coache. Takže jsem teďka začal pracovat s kamarádem na projektu Universy.co. Když to řeknu, tak „reklamně“, tak pomáheme lidem ke spokojenému životu a to tak, že je učíme praktické dovednosti do moderní doby. Máme 3 pilíře, první pilíř jsou  přednášky na různá témata a osobní příběhy lidí z týmu.. Typu efektivní den, mentální wellnes, efektivní učení, spánek, Jak pracovat se strachem atd... Potom druhý pilíř jsou podcastyBrainee zaměřené na témata spojené s Mozkem a jeho mentálními modely a třetí pilíř je mastermind skupina Lifegroup, kde se můžou takhle smýšlející lidi potkávat a navzájem se bavit o těhle tématech a předávat si různé techniky atd.. protože 5 lidí kolem nás definuje jací jsme. No a do toho všeho, já tam teda figuruji jako mentální coach a zároveň dělám právě jednu z přednášek na téma „Přítel strach“. Tím  bych vás všechny chtěl touhle cestou pozvat buď to na přednášku nebo právě do naší mastermind skupiny Lifegroup! Více najdete zde.

Víme, že kromě snowboardingu se věnuješ mentálnímu koučinku. Přibliž nám trošku o co jde a co tě k tomu vedlo?

Dobře, tak teda mentální coaching je způsob komunikace a terapie, kdy se pomáhá člověku dosáhnout jeho snů, cílu a nastavit mozek na tzv. Růstové nastavení mysli. Mentální koučink vychází z HLAVNÍHO PRAVIDLA, že každý člověk je odborníkem na svůj život a každá hlava funguje jinak. Co může u jednoho fungovat, neznamená, že bude i u druhého. Jen vy sami znáte odpovědi a postupy jednotlivých akcí a kroků, které jsou zapotřebí učinit, abyste dosáhli svých cílů a tím si splnit vaše SNY a VIZE !
Mentální kouč je zde od toho, aby Vám tuhle cestu ulehčil. Pomohl Vám dát řád vaším myšlenkám a nápadům, stanoví se detailní plán akcí a kroků, kterými můžete začít už dnes, no a v neposlední řadě s vámi bude jednotlivé kroky do detailu analyzovat. Jak jste si vedli, co fungovalo a co by naopak mělo být příště jinak.Mentální koučink Vám pomáhá vytvářet nové vzorce chování a především vám pomůže poznat sami sebe a objevit v sobě potenciál, o kterém jste třeba ani netušili.
Úspěšný a spokojený život je dovednost a každý se jí může naučit !

Zaslechli jsme něco o tom, že bys chtěl dělat snowboardovou akci během téhle zimy. O co by mělo jít?

No, tak tohle je jeden z mých snů a obávám se, že to letos nezvládnu. Víc k tomu zatím moc nebudu říkat.

Jak to máš momentálně se sponzoringem? Jaké firmy tě aktuálně v ježdění podporují?

Pod křídliNorthwave, Drake, Horsefeathers, Appertiff, Rad Gloves, Sencor a já jím za to jsem nesmírně vděčný, protože bez nich by to šlo dělat mnohem hůř. Děkuju <3

Děkujeme moc za rozhovor a na závěr nám ještě řekni, kde vidíš Dušana Kříže za třicet let, haha?

Já děkuju Vašku.
Tak za 30 let to fakt netuším :D, jen doufám, že tam bude sníh a kopec.
Mějte se!

„Dušan Kříž má vedle mámy za vzor Tombu - Zlínský deník“

Sledujte Dušana “Tombu“ Kříže na sociálních sítích.

Publikoval

Vašek Čajka
Další články autora

Nafotil

Michal Prouza
Další články autora

Další zajímavé články

Borci z Maximal Animal crew poshredili rouru

Areály jsou zavřené, parky nestojí, lanovky stojí a u vleků tomu není jinak. To ovšem Maximal Animal partu nemůže zastavit!

Oblíbená série Sunday in the Park je zpět

S novou sezónou přichází i nová série Sunday in the Park. Z prosluněné Kalifornie a Mekky všech shreďáků - Bear mountains - je online první epizoda. Ve videu se představí pětice riderů - Drayden Gardner, Brandon Davis, Jordan Small, Lenny Mazzotti a na snowskatu Dylan Burnley. Mrkněte, jak si v "Bearu" borci užívali první lednový víkend!

Travis Rice představuje sérii backcountry závodů Natural Selection Tour

Travis Rice si plní sen a představuje světu sérii závodů Natural Selection Tour. Ta nám představí spojení freestyle triků a freeridu na těch nejvíc ikonických backcountry místech Severní Ameriky. Mezi riders najdeme olympioniky i ikony snowboardových filmů. Pojďme si představit Travisovu vizi, zastávky této série i jednotlivé ridery.