Rozhovor: Kuba Hroneš o letošní sezóně a životě mladého snowboardisty

Je to tady, rakouské ledovce už jedou na plné pecky a česká mladá krev začíná pořádně trénovat na letošní sezónu. Jedním z nich je i mladý rodák ze Špindlu Kuba Hroneš, který v poslední době zažívá obrovský progres a odjíždí na svůj věk dost velké triky. Pohodlně se usaďte a přečtěte si rozhovor, který vznikl v době openingu snowparku na Hintertuxu.

Čau Kubo, další zimní sezóna nám oficiálně začala otevíračkou parku na Hintertuxu! Našli bychom tam i tebe?

Čau Vašku! No už nám to pomalu začíná a tady na Hinrtu to začalo ve velkym stylu. Park je perfektně připravenej a je i docela dost sněhu. Na Hintru to mám strašně moc rád, protože to byl vůbec první ledovec, na který jsem vyrazil s taťkou snowboardovat, už když mi bylo pět let. A od té doby se tady každý rok vracím. Loňskou sezónu jsem ukončil taky tady, byli jsme tu v dubnu na závěrečným shredu s bráchou a taťkou. A tak je fajn jí tady i začít. Snowpark mě hrozně baví, protože je tady spoustu kreativních překážek a skvělý skoky.

Tak to je pecka! Vychází vám počasí nebo se zatím trápíte v “mlíku“ a sněhových bouřích, haha?

Tak asi každej, kdo byl někdy na Hintru ví, jak je to tady s počasím haha, ale i přes to, že někdy nevíme kam jedeme, si snažíme snowboarding, co nejvíce užívat. Po ježdění chodíme často cvičit a běhat nebo se kouknout někam do přírody. Jsou tu krásný traily a nádherný vodopády.

Jak jsi strávil letošní prázdniny mimo snowboarding? Poděl se s náma o nějaké nejlepší zážitky!

Prázdniny jsem si moc užil. I když jsem byl často na snowboardu, tak se našel čas a byl jsem s rodinkou v Chorvatsku na lodi za kámošema. Sice vím, že je Chorvatsko hodně turisticky koncentrovaný, ale naštěstí jsme nebyli v nějaký super cestovní destinaci, ale na ostrůvku Korčula, navíc s možností být každý den na lodi a jet někam jinam, tak to bylo super.
Hodně mě baví jezdit na kole, a tak jsem za prázdniny najezdil spoustu kiláků. Tím že si taťka s mamkou pořídili nový kola a začali jezdit, tak občas vyrazíme i spolu. A taky spolu hrajem občas golf. Na začátku léta jsme se snb partou vyrazili wakovat do Hradce, kde jsme se definitivně ujistili, že máme pro ty boardsporty prostě přirozenej talent, haha.

Jsme v době, kdy už snowboardisté musí naplno trénovat i přes léto, jak vypadalo to tvé a kde všude ses připravoval na další sezónu?

Hodně času jsme strávili v Banger Parku. Už se hrozně těšim, až tam postavěj ten velkej skok, protože ten posune náš snowboarding zase hodně dopředu. Na konci července jsme byli s reprezentací v Saas Fee, kde vyšlo super počasí a celej týden jsme si nejvíc užili. V Saas Fee jsem nikdy předtím nebyl a rozhodně to byl zatím jeden z nejlepších resortů, ve kterém jsem, kdy jezdil. Mimo snowboarding jsme chodili pravidelně běhat, cvičit a dokonce jsme si zahráli i golf. Na Saas Fee se mi líbí, že celé město je car-free, a tak je tam velice čisto a to pak hned všechno vypadá líp. Jediná škoda je to, že ledovec v Saas Fee hodně rychle taje a to se projevuje třeba trhlinami přímo na sjezdovce nebo pravidelnými sesuvy sněhu.

A co třeba suchá příprava. Jak trénuješ na zimy bez prkna pod nohama a jakou z těchto aktivit si užíváš nejvíce, a jakou naopak nejméně?

Od tohoto roku máme nově zavedený tréninkový deník ''Yarmiil'', kam si zaznamenáváme v podstatě všechno, co děláme. Nejvíc si, ale asi užívám ježdění na kole nebo běhání. Jelikož je to u nás v Krkonoších trochu do kopce z kopce, jsou tu skvělé podmínky na kolo. Nejradši mám výjezd z Vrchlabí na Benecko, protože ten sjezd po vyšlápnutí dlouhýho krpálu je k nezaplacení. Poslední dobou se snažím i trochu posilovat a to, jak doma, tak i někdy v posilovně s taťkou. Že by mě něco úplně nebavilo, tak to u mě moc nehrozí.

Všimli jsme si, že za minulou sezónu ses mega posunul! Co vnímáš jako největší závodní úspěch uplynulé zimy a jaký trik ti vykouzlil největší banán na tváři?

Minulá sezóna byla 100% nejlepší ze všech. Naučil jsem se spoustu novejch triků, podíval jsem se na místa, kam bych se normálně nedostal a zajel jsem spoustu závodů. Za nejlepší závodní úspěch považuju vítězství v celkovém hodnocení Valley Ralley a 50. místo na mým prvním Mistrovství světa juniorů ve Švédském Kläppen Snowpark. Z MSJ jsem si odvezl spostu zkušeností a zjistil jsem, jak jsem na tom v porovnání s jinejma klukama. Snowpark byl dokonalej a bezkonkurenčně nejlepší, ve kterém jsem jezdil. Prošel jsem si tam i pořádnou předzávodní nervozitou, což taky bylo dobře. Trikově jsem se myslím posunul hodně, ale nejvíc jsem určitě nadšenej z bs 900 a cab doublu 900, kterej se mi podařilo odjet v Livignu a poté i v kvalifikaci na Mistrovství světa juniorů.

Přesuneme se z minulosti do budoucnosti a zajímalo by nás, jaké triky máš v plánu odjet během letošní zimy?

Nejdůležitější je pro mě hlavně se nezranit, protože nechci aby mi tzv. ujel vlak, kterej by se pak blbě dohánělo. Největším cílem na tuhle sezónu je bs double 10 a bs double 12, který jsem celý léto drtil do bagů a docela to tam padalo. Protože je důležitý umět se točit na všechny strany a ne jen backside, chtěl bych potrénovat switch bs a frontsidový rotace, protože je to hrozně důležitý do závodů. Nesmím zapomenout na raily, jelikož je důležitý, abych byl komplexní jezdec a mohl tak poskládat nejlepší jízdu, jak na jibech, tak i na skocích.

Kam se během zimy chystáš za sněhem a pořádným parkem? Čekají na tebe nějaké zajímavé výlety do zahraničních resortů?

Tuhle sezónu bych chtěl jet co nejvíc mezinárodních závodů, abych získal body a chtěl bych se zúčastnit i svěťáku ve Špindlu, protože přeci jenom je to můj homeresort. Každopádně se určitě potkáme na zastávkách Českého poháru a znova bych chtěl objet závody Valley Ralley a pokusit se uspět i v mezinárodní konkurenci. Už teď se těšim až se pozdravíme a pokecáme s kámošema.

Jaké máš plány do vzdálené budoucnosti a co považuješ za tvé největší snowboardové cíle?

Mým největším cílem je určitě Olympiáda. Do budoucna bych chtěl objíždět evropské, eventuálně světové poháry. Teď ale musím, co nejvíc trénovat a zlepšovat se, aby ty cíle byly dosažitelný, protože samo se to nezvládne.

Jak to má takový mladý snowboardista jako ty s holkama, letí na snowboarding holky? Pochlub se nám Kubo, haha.

Z holkama to zatím nijak nemám, ale jestli na snowboarding holky letěj, to nevim, ale myslim že jo, haha. Respektive v to doufám!

Snowboarding, jak všichni víme, určitě nepatří mezi ty nejlevnější sporty. Jaké firmy tě momentálně sponzorují a jak vypadá tvůj snowboardový set?

Momentálně mě podporují značky Horsefeathers, Vimana, Smith Optics, DaKine a Temple Store, za což jim moc děkuju.
Můj set na tuhle sezónu vypadá takhle:
Deska Vimana The Continental Team
Vázání Vimana Scando Gold
Helma Smith Code
Brejle Smith Squad XL Louif Paradis
Oblečení Horsfeathers v parádních barvách

Kubo, díky moc! Na závěr si dáme ještě klasicky rychlou děkovačku. Máš někoho na srdíčku, komu bys chtěl poděkovat?

Chtěl bych nejvíc poděkovat rodičům za to, že mě pořád podporujou, český juniorský repre za možnost cestovat a trénovat a všem sponzorům za podporu. Dík za pokec a vidíme se někde na kopci! Čégo.

Sledujte Kubu na Instagramu.

Publikoval

Vašek Čajka
Další články autora

Nafotil

Přemysl Vida
Další články autora

Další zajímavé články

Výběr TOP pánských freestylových vázání

Mrkněte na náš výběr TOPových vázání, které jsou během letošní zimní sezóny k dostání na našem českém trhu, vyberte si to správné pro vás a buďte ve snowparku pořádně trendy! Na své si určitě přijdou, jak příznivci jednoduchých vázek, tak rozhodně i ti, kteří mají rádi pořádné “sci-fi“ designy, haha.

Česká scéna to zabila na streetu ve videu KD HOSTEL

Česká snowboardová scéna není zrovna bohatá na videa plné street snowboardingu. Jednou za čas se u nás, ale objeví fakt kvalitní kousek z ulic a poslední dobou to má vždycky na starost parta okolo malé snb značky KILLDEATH. V jejich novém videu KD HOSTEL to zabíjí sestava ve složení Martin Hřivna, Tomás Císař, Ondra Porkert, Dan Porkert a Darek Bergmann. Celá tahle partička to na streetu dost umí, a proto si můžete být jisti, že uvidíte spoustu pouličních pekel!

Report Opening YOUR PARKu + video a pozvánka na Grill'n'Grind Session

Kluci z Deštné vás zvou na další Grill'n'Grind Session, která proběhne již tento víkend a zároveň vám nastíní, jak proběhl letošní Opening YOUR PARKu a první Grill'n'Grind Session ever.