Rozhovor: Miki Pajer o plánech na letošní sezónu

Miki Pajer patří k jezdcům, kteří se na české snowboardové scéně pohybují už nějaký pátek. Leckdo si ho možná pamatuje jako toho prcka, který ve věcech Burton od hlavy až k patě objížděl dětské závody po celé republice. Z Mikiho v posledních letech vyrostl komplexní rider se slušným trikovým repertoárem, který umí dát dohromady solidní slopestyle jízdu, proletět se v rampě, zabít to na big airu a odjíždět triky v backcountry. Není tak divu, že jsme si ho po roce zase vytáhli na rozhovor, abychom zjistili, jaké jsou jeho plány.

Čau Miki, jak sis užil léto?
Nazdar! Léto jsem si užil krásně. Nejsem úplně typ, co má rád vedra, takže jsem musel bejt u vody a to kde jinde než u oceánu na surfu. Byl jsem měsíc surfovat v Hossegoru, kde jsem si zajel i Mistrovství Vesmíru (mistrovství ČR v surfingu - pozn. red.) Jinak jsem byl v ČR a jezdil na skatu, kole, waku a trochu se nechal počmárat, hehe.

Surfing v Hossegoru

Byl jsi jako spoustu dalších riderů v létě skákat do air bagu v tyrolském Banger Parku?
Na začátku září jsme byli s repre trénovat v Banger Parku na čtyři dny. Dost mě to překvapilo, nemám moc v lásce kartáče, tak jsem z toho byl takovej trochu nervní. Ty kratáče tam maj ale spešl, takže se na nich dá v klidu zatáčet, je to skoro jako na sněhu. Vyzkoušel jsem si tam pár doublíků a už jen čekám na příjemnej skok, kde si je odjedu. Navíc to tam vedou Poláci a já jsem díky Ligockimu velkej fanoušek Polska, takže atmoška perfektní.

Sezóna se pomalu rozbíhá, kde už jsi byl jezdit a kam se ještě na podzim chystáš?
Byl jsem teď dvakrát na Hintertuxu a dvakrát na Kaunertále. Dal jsem si i dva openingy (Kaunertal a Hintertux), který byly naprosto boží. Na to, že nebyl téměř žádnej sníh, byly parky úplně TOP. Na konec listopadu jsem pak pozvanej na Private Pipe Session na Kaprun.

Když jsme u těch plánů… Jak máš zhruba naplánovanou sezónu? Myslím závody, natáčení a ježdění celkově.
Zatim nemám sezónu nijak extra naplánovanou. Určitě budu závodit, zúčastním se letošní Univerziády v Rusku, kde se pojede kromě slopestylu i rampa. Tam se fakt těšim. Rád bych si taky zase zajel Mistrovství světa. Dál mám v plánu natočit snowboardovej film, chtěl bych do toho dát všechno, aby to nějak vypadalo, ale to je zatim velkej tajem.

BS Air v rampě | Foto: Přemek Vida

Půjdu hned k věci, která je podle mě dost zajímavá. Ptali jsme se na ní částečně už v loňském rozhovoru s tebou. Před nějakou dobou jsem od tebe slyšel, že se chceš soustředit na ježdění v rampě. Jak se tenhle plán vyvíjí?
Tenhle plán realizuju co to jde. Celou loňskou sezonu jsem měl zraněný koleno a rameno, takže mám letos co dohánět. My bohužel žádnou rampu nemáme a obecně moc ramp v Evropě není, takže to neni úplně easy. Do toho se trénuju spíš sám, takže ten progres je pomalejší, ale občas jezdim s legendárnim Vladkem Ligockim a to je TOP. Každopádně v tom hodlám pokračovat a uvidíme, jak to dopadne.

Když se bavíme o závodění, v repertoáru máš i dost slušnou zásobu triků na slopestyle a big air. Proč ses takhle rozhodl?
Asi protože nejsem úplnej fanoušek jibbovaní. Nevim, prostě mi to takhle přišlo správný. Rampu miluju už od mala. A teda hlavně Pepa Samek mi za dob Špindlu ukázal kouzlo rampy. Dlouho jsem se snažil jezdit všechno, ale ty tréninky se dost často krejou, takže to nešlo zvládat. A jak často řikám, rampě se říká, že je to královská disciplína, takže to ke mně skvěle sedí, hahaha.

BS 540 na Hintertuxu | Foto: Michal Prouza

Budeš teda maximálně všestrannej a uvidíme tě tuhle sezónu a i ty další jezdit všechno? Myslím tedy závody ve slopestylu, big airu i rampě, nebo se chceš na něco fakt zaměřit?
Budu jezdit všechno! Tohle zaměřování mi připomíná gymnastiku, takže chci bejt co nejvíc všestrannej. Slopestyle a big air budu jezdit výjimečně, ale určitě si něco rád zajedu...

Foto: Přemek Vida

A co natáčení streetu a rail jamy, haha?
No rail jamy asi úplně ne no. S tím natáčením se nechte překvapit. 

FS Bluntslide na Hintertuxu | Foto: Michal Prouza

Jaký máš ambice? Chceš jet někdy nějaký velký závody jako třeba US Open nebo Olympiádu?
Rád bych si zajel Olympiádu i US Open a další závody, to je jasný, o tom snil asi každej. Je to ale běh na delší trať. Já ale moc nejsem závodní typ, takže tenhle směr neni uplně pro mě. Vidím se spíš u filmařiny, teda před kamerou.

BS Air v rampě na závodech | Foto: Přemek Vida

Předloňskou a částečně i loňskou sezónu jsi natáčel do Never Too Late Movie. Jak na to vzpomínáš? Chtěl bys třeba v budoucnu natočit vlastní part s nějakou filmovou produkcí?
Vzpomínám na to furt a rád. Strašně mě to bavilo. Bylo to moje první točení většího projektu. Před NTL jsem točil jen kratší edity a jsem rád, že jsem toho mohl bejt součástí. Hlavně premierová tour byla šílená, snad dáme někdy repete ;)

Jaká filmová produkce by pro tebe byla vysněná?
Hele vysněnou produkci asi nemám. Rád bych točil s Absinthe films, to je ale velkej cíl, haha. Ve finále budu točit s každym, kdo to bude dělat s láskou.

Backcountry při natáčení NTL | Foto: Michal Prouza

Už nejsi nejmladší, haha. Máš ale přesto nějakou inspiraci? Někoho, kdo tě prostě k ježdění umí nakopnout?
To nejsem no, cejtim to po každý party, haha. Je fakt dost lidí, co mě inspirujou a nakopávaj, ale nejvíc mě k ježdění asi dokáže nakopnout máma, když mi začně řikat, že jsem zevlák.

Foto: Přemek Vida

Co tě teda ve snowboardingu baví nejvíc?
Jezdit s bráškama! To je nejvíc. A ještě freeride, to asi každej pochopí proč.

Miki a sprej od Zoltána Strculy | Foto: Michal Prouza

Co všechno dlouhodobě děláš kromě snowboardingu? Co teď studuješ? Máš nějaký další sporty nebo aktivity?
Pořád se nějak hejbu. V posledních letech mě dost uchvátil surf. Momentálně studuju na VŠKK (Vysoká škola kreativní komunikace), kde studuju fotku, takže vlastně pokračuju dál v oboru.

Foto: Přemek Vida

Studuješ s tím, že by ses focením, natáčením nebo prací kolem toho chtěl živit?
Jo, určitě, nevim jestli přímo u filmu. Film je časově fakt náročnej a já chci jezdit co nejdýl. Ale určitě budu dělat něco v oboru. A tenhle obor a snowboarding jde navíc skvěle dohromady.

Freeriding při natáčení NTL | Foto: Michal Prouza

Neláká tě třeba jako spoustu dalších riderů rozjet vlastní projekt spojený třeba právě s natáčením? Přece jenom k tomu máš dost blízko.
Jasně, že láká! Plánuju to a snad bude letos krásná dlouhá zima a všechny plány vyjdou. Ale jak už jsem řekl všechno je to zatim tajem. Nechci nic zakřiknout.

Miller flip na Kaunertalu | Foto: Michal Prouza

Jak řešíš finanční stránku svého ježdění? Pracuješ, aby sis vydělal na hory?
Jo, pracuju, ale na všechny hory si zatim nevydělám. ,,Živim" se točením a střihem, ale nemám žádnej fulltime job. Naštěstí mám doma 100% podporu (díky tati).

Foto: Přemek Vida

Jak to máš nyní se sponzory?
Furt stejně. Už X. rokem Burton, za což jim moc děkuju, a poslední tři roky i Lamax. 

Method | Foto: Přemek Vida

Díky za rozhovor. Chceš na závěr někomu poděkovat, nebo někoho pozdravit?
Já děkuju! No jasně, určitě musim pozdravit svýho kocoura Kokosaura! A poděkovat bych chtěl Lucce Hiko za podporu a Ondrovi Štěpánkovi za podporu na škole. Peace!

Zveřejnil

Jan Lohynský
Další články autora

Nafotil

Přemysl Vida
Další články autora

Nafotil

Michal Prouza
Další články autora

Další zajímavé články

Letní dvojrozhovor se Snowboardel jezdci - Michal Štrunc a Štěpán Pruša

Michal Štrunc a Štěpán Pruša se spolu na jaře potkali v Absolutparku a společně zajezdili a natočili povedený edit, který nedávno vyšel. Při té příležitosti jsme kluky vyzvali k rozhovoru a zeptali se jich na pár otázek k videu, k ježdění v AP a plánům na následující sezónu. Pojď si to dát!

Roura a sníh již 13.8. 2022 na akci MajDay JIB SESSION!!!

Zkraťte si čekání na první sníh a dorazte si pořádně zashredit na poctivém sněhu ze staďáku! Již v sobotu 13.08. 2022 se na východě naší republiky odehraje velkolepá akce pod taktovkou MajDay a partičky EAST crew. Na místě bude ready staré dobré PVCčko, sníh a kvalitní zábava. Vidíme se tam!