Rozhovor: Zoltán Strcuľa a Timon Matěna o Double Triple Festu v Kyjevě

Před Vánoci se v Kyjevě odjel třetí ročník v současnosti asi největšího městského contestu v Evropě, na kterém nechyběla ani početná Horsefeathers crew ve složení Zoltán Strcula, Timon Matěna, Max Preisinger, Kasper de Zoete a freeskieři Daniel Hanka se Šimonem Bartíkem.

Double Triple Snow Fest 2021

Pokud nevíte, o co se jedná tak ve zkratce jde víceméně o jib contest uprostřed historického centra Kyjeva pod Obloukem přátelství národů, což v dnešní době zní dost ironicky, ale nevadí. Každoročně se zde sjede spoustu světových riderů přiravených zabíjet na nesmyslně obřím set upu, kde každá chybička může skončit válečným zraněním a je záhadou, že se tak úplně zatím neděje. Krom závodu na jibech je na pořadu akce ještě contest v Airu na menším kickeru. Jenže pro některé lidi i malý skokánek je příležitostí pro velké věci. Toť asi vše na úvod a teď si pojďte dát rozhovor se Zoltánem Strcuľou a Timonem Matěnou, kteří na akci byli a přežili. K tomu všemu vám ještě servírujeme skvělé fotky od mistra svého řemesla Prouziče.

Před měsícem jsi byl společně s Horsefeathers týmem v Kyjevě na Double Triple festu. Kolik vás tam vůbec vyrazilo a kdo z týmu to tam podle tebe nejvíc zabil?

Boli sme tam veľká parta čechov a ja s Tinkou Droppovou ako jediní slováci. Z tímu nás bolo asi 7 ak dobre počítam. Dan so Šimbov, Timon, Kasper, Max a ja. A samozrejme Prouzič, ktorému patrí veľký obdiv. Celý čas sa počasie menilo zo zimy a snehu na dážď. Každý deň fotil a potom fotky do noci spracovával. Najviac to zabil Timon, ktorý jazdil krásne boardslidy a frontlipy na tie ich obrovské raily. Párkrát som ho videl aj na doublekinku, ktorý bol fakt ostrý. 

Letošní set up vypadal opět dost megalomansky. Jak sis ho užil a jaká překážka tě nejvíc bavila?

Milujem tie ich kreatívne setupy, ktoré sú veľmi originálne. Tento rok sa niesol v duchu opery. Nechýbali dlhé raily a prísny doublekink. A samozrejme šialené transferi. Setup tak ponúkal možnosti jazdcom byť kreatívny. Mňa najviac zaujali C raily, ktoré tak bežne v parkoch nie su. Aspoň u nás nie. Bavil ma doublekink ale užil som si aj menší skok s príjemným airtimom. 

Když už jsme u toho set up, tak z jakého tvého triku máš největší radost a zároveň, co považuješ za nejlepší trik celého festivalu?

Bohužiaľ sa mi moc trikov odísť nepodarilo ale potešil ma frontboard cez kink a bs7 na skoku. Ťažko povedať, čo by mohol byť best trick. Ja ako jazdec som veľa trikov ani nevidel, keďže som jazdil. No z toho čo som videl by som vyzdvihol Lobster jazdca Max de Vriesa, ktorý ešte v kvalifikácii odišiel šialený boardslide z rovného railu do doublekinku. Zároveň si pamätám krásny frontlip od Timona a switch backlip transfer na doublekink od Brandona Davisa.
Dan so Šimbov posielali veľké kombá tiež, ale tak to asi pomenovať nezvládnem. Myslím, že Dan skúšal left site 4 transfer na doublekink do one footu, čo som doteraz moc nepochopil, ako je vlastne možné :D.

Akce Double Triple fest v Kyjevě byla fakt velká show. Poděl se s náma klidně ještě o nějaké vlastní zážitky z Kyjeva. Jak tě to tam celkově bavilo a jestli byla nějaká pořádná ukrajinská párty, haha.

Na Ukrajinu sa veľmi rád vraciam každý rok. Teraz prebehol tretí ročník, prvý sa mi podarilo vyhrať, druhý ročník som skončil štvrtý a tento rok to stačilo iba na siedme miesto. Setup je vždy obrovský a atmosféra vynikajúca. Vždy stretnem kamarátov z celého sveta a aspoň na chvíľu si spolu zajazdíme a porozprávame sa. Organizácia je skvelá a je vždy o nás dobre postarané. Párty sú každý deň až do rána. Prvý rok som to prehnal s Rusmi, posledná vec čo si pamätám bol cider shot - hodíte poldecko do pol litra cideru a exnete. A potom si už nič nepamätám. Odvtedy si dávam trošku väčší pozor :D. Tento rok sa mi našťastie podarilo pretancovať sa do rána bez straty pamäti. Ráno som šiel rovno na raňajky a spal som chvíľu v lietadle. Skvelý víkend!!

Čau Timone. Byl jsi rozhodně nejmladším účastníkem Horsefeathers týmu na Double Triple festu. Jak sis celou akci užil?

Ahoj akci jsem si opravdu užil. Od začátku do konce to bylo boži. Hotel byl od spotu asi 200 metrů takže, když jsi se namočil při tréninku nebo pršelo, tak nebyl problém se jít převléknout.

Překážky byly dost “huge“, jaké to bylo rozjíždět se na takové “monstra“. Bavilo tě to, nebo to byl spíše souboj se strachem?

Bylo to jako pokaždé, když jedeš na tak velké překážky. První jízda byla fakt hec a potom to je jenom o tom to zkoušet znovu a znovu. Takhle to bylo na railech. Skok byl dost v pohodě, ale wallride na ten jsem se ze začátku fakt bál. Jak jsem to překonal, tak už to zase šlo.

Celkově na akci byli hlavně starší riders, ale jednoho protivníka jsi tam určitě měl. Co říkáš na dvanáctiletého ukrajince Dima Luchkina? Byl pro tebe nějakou inspirací v ježdění během závodu?

Od Dimy jsem si moc inspirace nevzal. Každý máme svoje triky. Já měl ty své, které jsem chtěl odjet. Dimu jsem ale znal už přes Instagram, takže jsme si spolu ježdění hodně užili.

Všiml jsem si, že jsi zářil nejen během ježdění, ale i breakdancem na místní afterpárty. Jak sis místní “večírek“ užil po boku světových pros?

Ano, na afterce jsem pařil s opravdu dobrými jezdci jako například Brandonem Davisem nebo Leonem Guetalou, kteří na akci fakt zabili. Musím říct, že párty umí Ukrajinci udělat opravdu dobře, haha!

Vyzpovídal

Vašek Čajka
Další články autora

Nafotil

Michal Prouza
Další články autora

Další zajímavé články

SNOWBOARD: Mrkej na první fotky a video ze Swatch Nines 2024

Swatch Nines nás zase letos pošlou do kolen! Čekuj první obrázky a edit ze švýcarskýho Schilthornu...

Doražte na opening Horsefeathers snowparku Mölltaler Gletscher!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 20. dubna!

Obertauern hostí finální závod kvaldy na Freeride World Tour 2025!

Obertauern letos vůbec poprvé hostí závody 4* Freeride World Tour Challenger Series. Již tento víkend se tam potkají nejlepší jezdci Freeride World Tour a nejlepší jezdci kvalifikace a budou bojovat o poslední cenné body, které rozhodnou zda i do příští sezóny zůstanou v nejvyšší třídě Freeride World Tour. Sledujte živý přenos ze závodu přímo tady!