Snowparky s CZECH SKIPASSem: 1. díl

Ahoj! Jmenuju se Martin a vezmu vás na projížďku po českých snowparcích. Vyrazíme prstem po mapě z Prahy a uvidíme kam až dnes dojedeme. Bereme s sebou taky Czech Skipass, ten se bude hodit, protože platí ve všech skiareálech, do kterých zavítáme. Žádné zdržování na kase, Czech Skipass otevírá turnikety ve 23 skiareálech, takže vždy jdeme rovnou na věc!

FREESTYLE AREA MONÍNEC

Nejblíž to z Prahy máme na Monínec. Nejsou to hory, ale třeba na večerko to stačí. To platí i pro snowpark. V horní části kopce bude letos pár lehkých překážek a v dolní poolovině sjezdovky vyroste zvětšená FUNLINE. Jejím stavitelem je Michal „Migi“ Ritter se svou firmou SNOW SUPPORT, kterého budeme ve snowparcích potkávat celkem často, protože nikdo se v ČR stavbě snowparků nevěnuje tolik jako on.

Stojí za to zmínit, že Monínec už má svou sjezdovku díky technologii SNOW FACTORY pár týdnů v provozu, takže sem můžeš vyrazit třeba hned. My ale jedeme dál.

Snowpark Monínec můžete sledovat na facebookové stránce.

Nedávno proběhla na Monínci akce Horsefeathers Sneak the Tweak 2018, která se skvěle povedla!

SNOWPARK LIPNO

Další cílem je nejjižněji položený snowpark v ČR, a to ve skiareálu Lipno. Snowpark tu není žádnou novinkou a měl by mít zachovaný stejný koncept jako v posledních dvou letech. Největší změnou oproti loňsku je, že se vrací původní parta shaperů z BS 180 CREW, tentokrát i s prvním rolbařem snowboardistou na Lipně.

Pro letošní sezónu se snowpark rozšíří a vylepší tak, aby nabídl komplexní zázemí pro freestyle snowboarding nebo freeski, a to pro naprosté začátečníky i zkušené jezdce.

  • první část se čtyřmi bednami a nízkými skoky vhodná pro výuku základů freestylu navržená speciálně pro začínající jezdce
  • vlastní vlek v podobě nekonečného lana
  • druhá část určená pro pokročilé a zkušené jezdce se třemi širokými platformami, kde nechybí například rovná a lomená bedna nebo wallride a bonk
Snowpark Lipno můžete sledovat na facebookové stránce.

FREESTYLEAREA ŠPIČÁK

Z Lipna zamíříme na západ. Špičák nabízí nejlepší možnosti ježdění na české straně Šumavy. Najdeme zde další FUNLINE, tedy klopenky a boule pro požitek z jízdy v trati. Místní snowpark se nachází v samém středu střediska, ale je trochu stranou od okolního ruchu a má vlastní vlek. Je to další snowpark na naší cestě, který má na starost SNOW SUPPORT. Migi nám zrovna poslal čerstvé vizualizace na letošní sezónu. Jak je vidět, bude to opět snowpark pro celou rodinu, takže zde najdeme jednoduché a zábavné překážky a pohodovou atmosféru.
Snowpark Špičák můžete sledovat na facebookové stránce.

SNOWPARKY KLÍNOVEC & NEKLID

Divíš se, že uvádím najednou 2 resorty, které spolu pouze sousedí? To je právě ta největší novinka! Skiareály KLÍNOVEC a BOŽÍ DAR – NEKLID se spojily a propojily sjezdovkami, takže se z Klínovce stal největší český areál, který projezdíš bez sundání snowboardu. Dohromady má teď Skiareál Klínovec 31,5 km sjezdovek.

Co se týče freestylu, oba dva snowparky – Klínovec i Neklid - valí dál. Snowpark Klínovec se za posledních pár let celkem proměnil a změny nekončí - byly rozhrnuty hliněné valy staré u-rampy a materiál se použil na nové hliněné platformy. Snowpark bude cílit na širší veřejnost a tomu bude odpovídat i překážky. Můžeme se těšit na dostatek železa a menší až střední skoky. Snowpark má vlastní vlek a částečně se dá jezdit i během večerka.

Zdroj: Maximal Animal

Zato legendární snowpark Neklid zůstane nadále tak, jak si ho pamatujeme. Bude se zaměřovat na pokročilejší a náročnější jezdce a hostit nejrůznější freestyle akce. Nadále platí, že si ve snowparku vybereš lajnu s 6-7 překážkami a poté máš zhruba 200m na carving na sjezdovce, než nasedneš na vlek obsluhující snowpark. Snowpark Neklid zahajuje provoz vždy jako jeden z prvních, takže mrkni jestli už náhodou nejede.

Další dobrou zprávou je, že se o oba snowparky bude starat parta NEKLID LOCAL RIDERS, především pak další dobře známá postava českého snowboardingu – srdcař Martin Matoušek, ze kterého už se také stal rolbař. Klínovec je místem, které by byla chyba letos aspoň jednou nenavštívit.

Snowpark Neklid můžete sledovat na facebookové stránce.

Neklid crew
Teď zamíříme na severovýchod směrem za dalšími snowparky. Po cestě se můžeš zastavit ještě v několika resortech, kde sice platí Czech Skipass, ale snowpark tam nenajdeš. Třeba budeš mít štěstí aspoň na prašan. V Krušných horách je to lyžařské středisko PLEŠIVEC a v Jizerských horách SKIARÉNA JIZERKY čítající areály Bedřichov, Severák a Tanvaldský Špičák. Není tajemstvím, že na Severáku stavívali DIY snowpark kluci ze Snowvictims, ale jak to bude letos, to se nechme překvapit.

FREESTYLEAREA VÍTKOVICE

Teď nás čeká vítkovický vlek Jizerka, který je už řadu let největším českým snowparkem. Freestylearea Vítkovice, to je místo s perfektní atmosférou a svět sám pro sebe. Běžná lyžařská veřejnost sem skoro nezavítá, takže máme celý kopec pro sebe a vlek většinou skoro bez front. Hodně českých i zahraničních riderů si tzv. Weedkovice oblíbilo natolik, že zde tráví skoro celou sezónu.

Snowpark se může každoročně chlubit prvními zprovozněnými raily a kreativní setupem s cca 30 překážkami všech úrovní. Hlavně jibbeři si zde přijdou na své.

Snowpark Vítkovice můžete sledovat na facebookové stránce.

Naše putování zdaleka nekončí, jen si dáme krátkou pauzu, protože Vítkovice působí jako magnet a po ježdění je těžké odolat pizze U Kouzelníka a pivečku ve Freestyle snb house. Pro dnešek tedy stačilo, brzy se přihlásím s dalším dílem našeho putování po snowparcích.

Vítkovický cruising
Pokud plánuješ nějaký areál či snowpark brzy navštívit, mrkni na Czechskipass.cz a pořiď si Czech Skipass taky, protože ve srovnání s normálními sezónními skipasy nevyjde o moc dráž a můžeš si vždycky vybrat snowpark, kde panují ty nejlepší podmínky. A střídání snowparků je super, je to větší zábava a zároveň ideální na učení se nových triků, protože víc různých překážek znamená víc možností progresu.
PS: Info z redakce Freeride.cz hlásí, že už brzy opět spustíme novou verzi oblíbeného Parks Info přímo tady u nás na webu. Tak se těšte a sledujte Freeride.cz!

Napsal

Martin Poppr
Další články autora

Zveřejnil

Jan Lohynský
Další články autora

Další zajímavé články

Koukni na dechberoucí teaser k filmu ONE WORLD od Burton.

Když zjistíte, že už se blíží nový snowboard film, vyvolá to ve Vás radost. Když zjistíte, že film přijde z produkce jako je například právě Burton, vyvolá to ve vás nadšení a zvědavost. No a když se kouknete na teaser k filmu a u čtvrtého shlédnutí se konečně znovu nadechnete... chcete, aby už konečně byla zima, kdy tato nádhera potká naše plátna a obrazovky.

Blíží se podzimní Kaprun Kemp od České snowboardové školy!

Léto uteklo jako voda a čas snowboardingu se pomalu blíží. I přes to, že nikdo neví, jestli se nám skrze nepříznivou situaci sezóna otevře, parta z ČSŠ nelení a připravuje další podzimní Projekt Kaprun 2020. Štěstí přeje připraveným a tak budeme doufat, že se zase všichni tradičně sejdeme na ledovci Kitzsteinhorn. A pokud se to povede, tak to bude stát za to! Všechny informace o projektu najdete níže!

PURPLE MOUNTAINS je nový film od Jeremyho Jonese!

Profesionální snowboardista, úžasný freerider, vášnivý horal, uznávaný dobrodruh a zakladatel Protect Our Winters. To všechno a mnohem víc je Jeremy Jones, který 16. září vypustí do světa celosvětovou premiéru filmu PURPLE MOUNTAINS.