Snowparky s CZECH SKIPASSem: 2. díl

Je nejvyšší čas pokračovat v našem putování, protože stavba snowparků už všude pomalu finišuje a ještě nám jich dost ve 23 skiareálech, kde funguje Czech Skipass, zbývá.

První díl jsme zakončili ve FreestyleArea Vítkovice. Nejsme zdaleka jediní, kdo se zde zdržel déle, než bylo v plánu. To se tu stává běžně. Aspoň můžeme vidět, že snowpark se neustále zlepšuje a po dokončení easy a medium line už se maká i na pro-​line s velkými skoky.

ŠPINDLERŮV MLÝN

Pokud budeme dále pokračovat vítkovickým údolím, dorazíme až na Horní Mísečky, kde se nachází dnes už legendární snowpark. Je na krásném, slunečném a na sníh bohatém místě, má vlastní vlek a navíc je obklopen romantickými lesíky.

Burton snowpark Horní Mísečky prošel loni zásadní modernizací a kromě komplet osazení novými překážkami od německého výrobce SCHNEESTERN získal i velkorysejší prostor díky stavbě nové čtyřsedačkové lanovky. Vzniklý průsek pod lanovkou se využil pro jednodušší překážky.

Rozšiřování snowparku pokračovalo i letos, byla zbořena ubytovna přímo pod snowparkem a opět tak přibyl další prostor pro překážky. Tyto prostory jsou od loňska doplněny o Funtrack Horní Mísečky v úvodu sjezdovky „Machytka“, která se také dočkala zásadního rozšíření. Funtrack Horní Mísečky obsahuje různé boule, vlny, klopené zatáčky a další zábavné prvky pro nejširší veřejnost, která jezdí novou sedačkovou lanovkou na Medvědín.

Na druhé straně údolí tradičně funguje Funtrack Hromovka určený prvním pokusům s freestylem. Malý skok, jednoduché bedny, terénní vlny a další pohodová zábava.

Funtrack Hromovka

SNOWHILLPARK HERLÍKOVICE

Pokračujeme dál. Stačí pár kilometrů a dorazíme do Herlíkovic. Od loňské sezóny na místním snowparku spolupracují kluci z Wolf academy (Shaun, Matěj) a Ondra Harciník, který zároveň provozuje občerstvení a chillout zónu Rondo přímo nad snowparkem.

Před letošní sezónou vyrostl v parku hliněný základ a přibyl samostatný vlek pro hlavní „shrediště“. To je rozděleno do 4 lines podle obtížnosti. Když železo a fun lines omrzí, dá se pokračovat freeridovou sjezdovkou dále ke spodní stanici lanovky na Bubákov, nebo na kotvu, která končí zase přímo u parku.

Snowhillpark Herlíkovice

SNOWPARK PEC POD SNĚŽKOU

Čeká nás největší skiareál v ČR, Skiresort Černá Hora – Pec, který spojuje dobře známá krkonošská střediska v jeden celek. Mimochodem, z Černé Hory se dá do Pece krásně přejet po hřebeni s částečnou pomocí rolby. SkiTour je příjemná projížďka s hezkými výhledy a snowboarďáci se obejdou i bez té rolby, protože pár kroků pěšky jim přeci nedělá problém.

Freestyle je ve Skiresortu soustředěn na sjezdovku Javor. Ve Funparku v horní části sjezdovky najdeme méně náročné prvky, jako jsou široké boxy, nižší raily, terénní vlny a menší skoky. Funpark má mírný sklon a příjemnou flow, ale je potřeba dávat triky v sérce, jinak je problém s rychlostí. Lokálové umí nastupovat na kotvu obsluhující Javor i v horní třetině vleku a shredit tak jen Funpark, ale není to úplně jednoduché a asi ani povolené.

Snowpark v dolní části Javoru dělá našemu největšímu skiareálu čest. Najdeme zde slopestylovou trať s největší a nejlepšími skoky v ČR. Druhá platforma pro skoky je opravdu velká a dopad hodně dlouhý, takže kdo se chce pořádně proletět, pro toho je Pec pod Sněžkou jasná volba.

Zbývá ještě dodat, že díky umělému osvětlení je možné funpark i snowpark využívat i během večerka, což zde taky mnoho snowboarďáků dělá. Koho omrzí snowpark, může si na pár jízd odskočit do Funline na sjezdovce Smrk a zazávodit v klopenkách třeba s holandskými turisty.

YOURPARK DEŠTNÉ

V Deštném v Orlických horách mě baví skoro rodinná atmosféra, dobrá parta a komplet celá sjezdovka posetá desítkami překážek. Snowpark má také svůj vlastní vlek. Místní shapeři jsou každoročně kreativní a proto se pokaždé, když do Deštného vyrážím na Just Ride, těším, čím mě zase ve snowparku překvapí.

Ředitel areálu Petr Prouza nám k letošní sezóně řekl: „Ve snowparku nechystáme žádné zásadní změny, ale chtěli bychom udržet, případně o kousek zase posunout stávající kvalitu parku.“ 

Další zastávka COOL Just Ride! Tour 2019 proběhne v Deštném už tento víkend. Buď u toho. Více info o akci najdeš ve facebookové události. Aktuální stav snowparku můžeš zjistit klasicky u nás v Parks Info.

DOLNÍ MORAVA

Na Dolní Moravě se podíváme na sjezdovku U Slona, kde se nachází hned několik lákavých věcí – Funline, crossová traťsnowpark vhodný pro menší děti, začátečníky a mírně pokročilé. Za ideálních sněhových podmínek je ve snowparku celkem 8 kovových překážek a skoků různých velikostí. Snowpark se zrovna buduje, takže tady je pár fotek prvních zprovozněných překážek.

Snowpark na Dolní Moravě

BÍLÁ GRAVEYARD

Poslední snowpark z naší nabídky je lahůdka pro fajnšmekry libující si v ježdění po železe. Za snowparkem stojí parta SHRED4FUN a nachází se ve středisku Bílá, které je vzdálené asi 35km od Frýdku-​Místku. Snowpark se pyšní mnoha streetovými překážkami od dlouhých rovných railů přes zahnuté C raily až po doublekinky.

Pro sezonu 2019 je v plánu přidat beginners line a opět postavit několik platforem, na kterých budou osazené streetové raily a PVC roury. Nejlepší představu o setupu a taky o atmosféře ve snowparku si asi uděláme z tohoto 2 roky starého videa.

Sněhové podmínky se nám v této sezóně vyvíjejí skvěle, takže máme jistotu, že snowparky nezůstanou jen u slov a skutečně se postaví – ostatně většina jich už stojí. Přeju všem hodně zábavy, ať už budete snowparky objíždět s Czech Skipassem, nebo bez. Já ho naštěstí mám, takže mám z čeho vybírat.

Napsal

Martin Poppr
Další články autora

Zveřejnil

Jan Lohynský
Další články autora

Další zajímavé články

Koukni na dechberoucí teaser k filmu ONE WORLD od Burton.

Když zjistíte, že už se blíží nový snowboard film, vyvolá to ve Vás radost. Když zjistíte, že film přijde z produkce jako je například právě Burton, vyvolá to ve vás nadšení a zvědavost. No a když se kouknete na teaser k filmu a u čtvrtého shlédnutí se konečně znovu nadechnete... chcete, aby už konečně byla zima, kdy tato nádhera potká naše plátna a obrazovky.

Blíží se podzimní Kaprun Kemp od České snowboardové školy!

Léto uteklo jako voda a čas snowboardingu se pomalu blíží. I přes to, že nikdo neví, jestli se nám skrze nepříznivou situaci sezóna otevře, parta z ČSŠ nelení a připravuje další podzimní Projekt Kaprun 2020. Štěstí přeje připraveným a tak budeme doufat, že se zase všichni tradičně sejdeme na ledovci Kitzsteinhorn. A pokud se to povede, tak to bude stát za to! Všechny informace o projektu najdete níže!

PURPLE MOUNTAINS je nový film od Jeremyho Jonese!

Profesionální snowboardista, úžasný freerider, vášnivý horal, uznávaný dobrodruh a zakladatel Protect Our Winters. To všechno a mnohem víc je Jeremy Jones, který 16. září vypustí do světa celosvětovou premiéru filmu PURPLE MOUNTAINS.