Spotcheck: Italský freeride ráj Livigno
10.4.2019
O italském Livignu už jste možná leccos slyšeli. Super snowpark, bezcelní zóna, mejdany a tak dále. Věděli jste ale, že tohle místo je zároveň i freeridovým rájem a skvělou lokalitou na splitboarding i skitouring? My jsme se o tom jeli osobně přesvědčit na Livigno Outdoor Media Event, kam jsme byli pozvaní, abychom vám mohli přinést tenhle spotcheck, kterým v rámci našeho nového webu i znovu startujeme tuto rubriku.
Základní informace:
Jak do Livigna?
„Při cestě autem z Čech do Livigna můžete použít dvě příjezdové cesty. První vede přes lázeňské město Bormio, průsmykem Passo del Foscagno (2 291m.n.m.). Druhou variantou je švýcarský tunel Munt La Schera. V provozu je 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Pozor si musíte dát v sobotu, kdy je v ranních hodinách otevřen pouze směr do Švýcarska, do Livigna se dostanete až odpoledne. Průjezd tunelem je zpoplatněný. Lístek si můžete předem zakoupit online. Obě trasy mají 700km, cesta přes Švýcarsko je o hodinu rychlejší. V obou variantách je nutné mít ve voze sněžně řetězy a nazuté zimní pneumatiky. Livigno se nachází v bezcelní zóně, a tak zde pohonné hmoty na cestu zpět natankujete za výhodnou cenu." Konkrétní cestu přímo od domu si navíc můžete naplánovat pomocí tohohle nástroje.
Splitboarding v Livignu - základní info
Nejzásadnější pro nás bylo, že naší české partě byl přidělen místní zkušený horský guide Luca Silvestri. Luca se v Livignu narodil, místní hory zná jako své boty a je to jeden z nejprofesionálnějších horalů, které jsem měl kdy tu čest poznat. Na tomhle místě bych rád řekl, že mít s sebou guida, který se v místních horách vyzná, je sice luxus, který si nelze vždy dovolit. Rozhodně se ale při cestě do backcountry zrovna na tomhle nevyplatí šetřit, a to nejen z hlediska bezpečnosti, ale i z toho pohledu, že si to díky jeho know-how užijete mnohem více. Nehledě na to, že se dostanete na místa, které by vám třeba jinak zůstaly zapovězeny.
Upozorňuju, že všechno naše backcountry poznávání Livigna bylo za doprovodu profesionálního horského guida a bez správného vybavení a dostatku zkušeností vám rozhodně nedoporučujeme podnikat to stejné. Při popisu zážitků a především tras, které jsme v Livignu v rámci splitboardingu a freeridingu zažili, používám papírovou mapu, na kterou nás náš guide odkázal jako na tradiční a dodnes v Livignu maximálně využívaný nástroj. Pokud byste se i vy chtěli vydat po těchto trasách, doporučujeme vám si obstarat na místě tuto mapu a túry zkonzultovat ideálně s lokálním zkušeným guidem.
Splitboarding v Livignu - kudy & kam
Během odpoledne jsme pak navštívili místní vyhlášený mléčný bar a restauraci Latteria di Livigno, kde jsou za super ceny k zakoupení lahodné sýry a další mléčné výrobky. Večer jsme pak zašli do místního wellness Aquagranda Livigno, které po několikahodinovém výšlapu a následném sjezdu fakt bodne.
Druhý den nás opět po ranním briefingu čekala zahřívačka v podobě pár jízd v resortu Carosello 3000 a následný výšlap z počátečních 2 755m.n.m. přes Pizzo Cantone na Monte delle Rezze (2 803m.n.m.). Na vrcholku jsme se před silným větrem schovali v místní horské chatě, kterou vybudovali lokální horalové přesně pro tyto účely. Následoval pro nás všechny zajímavý zážitek v podobě slaňování do horní prudší části svahu směrem k Bino del Solivo. Jednalo se ale spíše o ukázku než nutnost, protože při dostatečných schopnostech se dá i horní část poměrně bez problémů sjet. Následovalo několik prašanových zatáček v horní části, která i přes jarní podmínky stále nabízela slušnou zásobu powderu. I tuhle túru můžeme doporučit, byť by se dala vyhodnotit jako náročnější. Pokud vás ale nezastihne vítr, jako se to stalo nám, zažijete další epické výhledy z hřebenu a mraky možností, kudy se vydat dolů.
Freeriding v Livignu
Další zajímavé články
Rozhovor s Lukášem Kasíkem o stěhování SNOWBOARDELU
Není tomu dávno, co se oblíbený boardshop Snowboardel přestěhoval z Butovic do zbrusu nové provozovny do Jinočan na Pražském okruhu. O nástrahách stěhování a historickém postupu tohoto dnes již kultovního krámu jsme se rozpovídali s jeho ředitelem Lukášem Kasíkem.
VIDEO: DIYX CSTL JAM 2023 byla naprosto šílená akce!
Včera jsme tady dávali report z DIYX CSTL JAMU z pohledu HORSEFEATHERS party a dnes vyšlo tohle skvělé video, které celý event dokonale vykreslí! Tak na nic nečekejte a pouštějte to dříve, než to zakážou!!!
Jak vypadal letošní DIYX CSTL JAM z pohledu Horsefeathers týmu?!
Dva týdny zpět se v rakouském Seefeldu odehrála snowboardová akce roku! A jak už tomu posledních pár let je, tak to opět byl snowboardový skvost z dílny Ethana Morgana a Method Magu s názvem DIYX aneb Do It Yourself Extreme! Partnerem akce byla i česká firma Horsefeathers, která nám poskytla tento skvělý report i řadu fotek od Prouziče a Zbynala, tak to checkuj!!!