ZOH 2022: Max Parrot svým zlatem pobouřil část snowboardové komunity

Dnešní výsledek finále slopestylu na ZOH vyvolal ve snowboardové komunitě, tak trochu bouři názorů. Pojďme se spolu podívat na to, co zatím stojí a proč se tak stalo.

Ve včerejší kvalifikaci slopestylu mužů vyhořelo rovnou několik hvězd snowboardingu. Mezi nimi například Marcus Kleveland, Rene Rinnekangas, Sven Thorgren nebo Dusty Henrickson, kteří neustáli olympijský tlak podle představ a finále jim o kousíček uteklo. Na druhé straně se do finále probojoval Sean Fitzsimons. Tento klučina z USA původně ani nebyl na americké soupisce do Pekingu, ale po jeho letošní nečekané výhře na Laax Open tam prostě jet musel. Mezi další né úplně předpovídané finalisty patřil italský snowboardista Emiliano Lauzi. Jeho jízda a styl v kvalifikaci mu vysloužili dokonce krásné sedmé postupové místo. 

Finále bylo na programu her dnes v pondělí 7.2. 2022 v pět hodin ráno našeho času a bylo teda na co koukat. I ve finále spoustu riderů s odjetím svých jízd bojovalo a pouze polovině z nich se podařilo doletět bez větší chyby až do finiše slopestylové trati. Hned ze startu stejně jako ve kvaldě vypálil do éteru svou jízdu zlatý medailista z her v roce 2018 Red Gerard. Jenže s našim částečným nepochopením si vyjel za krásnou jízdu (fifity fifty odskok do strany, Bs 360 do railu, Fs 180 na domeček switch Bs 540 stalefish dolů, Bs noseslide pretzel underflip ven, switch Bs 1260 weddle grab, Fs double cork 1080 indy z quaterpipe a Bs 1620 melon na posledním kickeru) pouhých 83.25 bodů, čímž sice bral průběžné první místo po prvním runu, ale dvě kola plné plné freestylových strojů poháněných vidinou zlaté placky byly ještě na řadě. Olympijské poprvé si na druhou jízdu nachystal čínský reprezentant Su Yiming, když kombo back to back Bs Triple cork 1620 a switch Bs Triple cork 1620 završil prvním Bs quad corkem 1800 v historii snowboardingu na zimích olympijských hrách. Na závěr si už jen lehnul a spokojeně vychutnával doušky slávy v jeho rodné krajině. Ovšem tím největším sporem v komunitě je 90.96 bodů Maxe Parrota. Jeho jízda byla opravdu náročná a ještě ke všemu “dokonale“ provedená, ale má to jeden háček, protože Max na pokřivených ségrách tak trošku nedošáhl na grab, což ortodoxní skupina snowboardistů přirovnává například k těžkému hrábnutí na dopadu a má to něco do sebe. Když už v dnešní době hledáme ve snowboardingu perfekci a techničnost, tak by tam prostě měla být a to hlavně v jízdách za 90 bodů na olympijských hrách. Každopádně zlatou placku Maxovi rozhodně přejme a je třeba připomenout, že to jsou pouhé tři roky, co se mu podařilo přemoct rakovinu. Big up za takový návrat! V téhle chvíli sice už Red Gerard nekraloval prvnímu ani druhému místu. Trůnil si to pěkně na bronzovém křesle a sledoval, jak se nahoře připravuje Mark McMorris. Jestli někdo umí obrátit výsledek závodu v posledním runu, tak je to právě tenhle kanadský snowboardista žijící v překrásném Whistleru. Mark začal své tažení na stupně vítězu Cab 180 do fifty fifty s Bs 270 transférem do Bs boardslidu 270 ven, switch Bs 270 transfer do double kinku, cab 270 do 450 ven, switch Bs 1620 triple corkem na křivých sestřičkách, Fs 1440 triple cork a zakončil jej Bs triplem 1620 do cíle. Jízda neskutečná, ale ty body... 88.53. Tohle ohodnocení Markovi přineslo již třetí bronzovou medaili z her v pořadí. Za čtyři roky s ním prý máme stále počítat na olympiádě v Cortině a třeba si tam vymete lepší stupínek než “jen“ ten třetí. Názor už přenecháme každému z vás. Je to rozhodně téma, které by se dalo filosoficky a vědecky rozebírat hodiny nad sklekou vychlazeného piva, takže s chutí do řečí.

Další na řade je Halfpipe žen za účasti naší reprezentantky Šárky Pančochové.

Kvalifikace

Kdy: Středa 9.2. 2022 od 2:30 SEČ

Kde Sledovat: ČT Sport, Eurosport

V ten stejný den pouze od 5:30 můžeme sledovat i závod v Halfpipe mužů.

Nad výsledky filozofuje

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

O víkendu proběhne Horsefeathers Sneak the Tweak na Mölltalu!

I když v Česku už je léto v plném proudu, tak u rakouských kolegů za hranicemi si stále můžeme užívat zimní radovánky naplno! A ještě ke všemu ve zcela novém Horsefeathers snowparku na ledovci Mölltal! Slavnostní opening proběhne v sobotu 11. května! Vidíme se tam!!!