ROXYmovement - Úvod do PLAVÁNÍ

V dalším článku projektu ROXYmovement rozjíždíme rubriku plavání, které je rozhodně jednou z nejlepších forem tréninku na surfing. Postupně vám přiblížíme jednotlivé techniky plavání a poradíme jak plavat správně tak, aby váš trénink byl co nejefektivnější.

„SWIM MORE, SURF LONGER“

Nejlepším způsobem, jak se plně zdokonalovat v surfování, je prostě hodně surfovat. Jenže co si budeme povídat, my, co žijeme daleko od pobřeží, se chceme alespoň udržovat v kondici a dělat něco, co nás posune zase o krok dál. Existuje hned několik benefitů, proč je ideální zařadit do tréninkového plánu právě plavání. Při surfování trávíme zhruba 85 % času pádlováním, takže není divu, že nás tato činnost nejvíce vysiluje.

Silná ramena a správná technika pádlování vás mohou dostat nejen z potíží během surfingu, ale zároveň vydržíte surfovat déle a snadněji se dostanete na line up.

Záběry při kraulu velmi dobře simulují pohyb jako při pádlování, a proto jde o způsob, jak si vytvořit ideální předpoklady. Být dobrým plavcem umožňuje vyvinout větší svalovou sílu v pažích a na horní části těla. Zároveň díky plavání dokážete získat cit v záběru pod vodou a dává vám hlubší pochopení toho, jak s vodou pracovat. 

Stěžejním benefitem je za mě vytvoření si vztahu k vodě a určitý mindfulness. Díky pravidelnému plavání si přirozeně vytvoříte vztah k vodě a ten se pak může hodit v situacích, ve kterých převládá strach. Být silný plavec znamená vzdát se pochybností, jelikož víte, že jste fyzicky schopni pádlovat v oceánu a postarat se o sebe.

Být sebevědomým v plavání dává surfaři jistotu, že se dokáže vyrovnat s obtížnou situací, která v oceánu může nastat. 

Další výhodou plavání je rozhodně zvyšování kapacity plic a tzv. hypoxický trénink neboli trénování zadržení dechu na různý počet záběru (plavání za podmínek nedostatečného přísunu kyslíku). Praktikovat takový trénink naučí vaše tělo efektivněji využívat kyslík, lépe se orientovat pod vodou, rytmizované plavecké dýchání apod. Navíc se časem dokážete nadechnout mnohem více zhluboka a přijmout tak potřebný vzduch stejně, jako se lépe zbavit oxidu dusičitého při výdechu. Plavci dokáží při nádechu pojmout více vzduchu než například běžci. Díky tomu máte nižší klidový tep, nižší krevní tlak a dokážete tak podávat lepší výkony, ale zároveň dobře hospodařit s dechem.

Plavání z kondičního hlediska buduje speciální vytrvalost. Pro začátek základního tréninku je z hlediska rozvoje vytrvalostních schopností typická tendence posilovat souvisle uplavanou vzdálenost, nejprve libovolně s možností střídání plaveckých způsobů a posléze kondičně nejvhodnějším plaveckým způsobem – kraulem. To ale neznamená, že plavecký trénink můžete brát pouze vytrvalostně. Při sprintech a rychlostních trénincích si můžete rozvíjet svou výbušnost, kterou při napádlování vybrané vlny přijde vhod. Benefitů plavání je celá řada, ale ty, které jistě ocení surfaři, jsou také zvýšení flexibility a mobility.

Můj tip: Pokud jste si jistí v bazénu, zkuste trénovat i na otevřené vodě – jezera, řeky, moře, oceán. Všechna místa, kde se podmínky mění jako při surfování, ať už jde o proudy, vlny, nebo vítr, vás posouvají na zcela jiný level. Jde o mnohem realističtější přípravu na surfing a zároveň si při ní můžete zvyknout na studenější vodu, což v oceánu určitě oceníte. 

V dalších dílech se blíže podíváme na jednotlivé techniky plavání, takže sledujte ROXYmovement!

napsala

Sarah Vegnerová
Další články autora

Další zajímavé články

Rozhovor: Martin Smékal nejen o vzniku dokumentu Between Fjords

Filmy se surfovou tématikou české výroby (kupodivu) nevznikají zrovna často. A když vznikají, tak u toho je téměř vždy Martin Smékal. Po dvou úspěšných dokumentech Choose Your Wave a No Wave Back přichází jeho další, v pořadí už třetí počin. Tentokrát se díky dokumentu Between Fjords podíváme na drsný Island a trailer i fotky od Petra Hricka napovídají, že opět půjde o audiovizuální zážitek, který si jednoduše nesmíte nechat ujít. Premiéra se rychle blíží, a proto jsme pána režiséra vyzpovídali a otázkami vůbec nešetřili.

Vyprávění o King of Surf 2020 na Nákle

Náklo je štěrkovna s rozlohou kolem 100 hektarů nedaleko obce Náklo pár kilometrů na severozápad od Olomouce. Na kraji jezera obří rypadlo denně vytěží tisíce tun štěrku, roztřídí a naloží na remorkér. Ten ho odveze na druhou stranu jezera, kde si ho vezmou na starost další bagry a náklaďáky. To všechno se ale děje na opačném břehu. Jižní cíp jezera už patří wakesurfingu. Na břehu tady poslední rok během několika měsíců vyrostlo komplet zázemí v původně lodních kontejnerech - bar s kuchyní a terasou, záchody i sprchy. Tady se poslední víkend v srpnu pojede další ročník závodu King of Surf.

Blíží se několikadenní Roxy Training Camp v Praze

Parta ROXYmovement si připravila další akci, a tentokráte vícedenní. Původně se podobný program měl konat v červnu ve Francii během Roxy Czech & Slovak Surf Championship, protože se ale akce nekonala, vymyslely organizátorky podobný program v Praze. Ten je nabitý surf yogou, surf fitness, tréninky plavání a mnohým dalším!