SLEDUJ: "Form" je John Johnův chvalozpěv na pramáti Pipeline

Bohy políbený Jenda Jenda z Oahu, dvojnásobný světový šampion, opět publikuje surf video, které vám vyrazí dech. Video obsahuje 10 minut dechberoucího surf porna a zároveň odpovídá na otázku, která všem vrtá hlavou od nepaměti. Co by nám vlna řekla, kdyby mohla mluvit?

John John opět ukazuje, že na co sáhne, mění ve zlato. Jeho nový projekt ušitý s pomocí Parallel Sea "FORM" je oslavou pramatky vln - Pipeline. Nedá se slovy vyjádřit, jak důležitá tahle vlna je. Vychovala nespočet elitních surfařů, proslavila celé generace a korunovala desítky světových šampiónů. John John na ní vyrostl, má ji přímo před oknem. Je to především její zásluha, že dospěl do nejlepšího surfaře světa.

Možná proto ji skrze antropomorfizmus probouzí k životu. Sama Pramáti Pipeline otevírá video krátkým monologem, ve kterém nás provede svojí dlouhou a zajímavou kariérou. 

Tohle by podle John Johna řekla Pipeline, kdyby měla shrnout svou dosavadní kariéru vlnění a lámání se:

Překlad

"Pamatuji si úplný začátek. Oheň potkal vodu a můj ostrov se zrodil. Pamatuji si, když láva zchladla a vynořil se korálový útes. Pamatuji si první zrnka zlatého písku na mých plážích. Trvalo tři miliony let než mě našli. Po století jsem nerušeně tancovala do rytmu ročních období. V létě jsem spala, jen abych se v zimě vždy probudila k životu. Jsem z tohoto světa, ale i ze světa úplně jiného. Pamatuji si, když můj ostrov poprvé našli velcí muži a ženy oceánu. A poté v době, kterou máme stále v živé paměti, přišli noví návštěvníci z daleka. Připluli na úplně jiném vybavení. Ti byli první, kteří podlehli mému vábení. Od té doby jsem byla nazývána mnoha přízvisky: komplexní, mělká, vražedná a krásná. Jsem pódiem, na kterém se odehrála vaše nejoblíbenější surfová dějství. Jako to, kdy celá generace definovala styl a ladnost. Nebo to, kdy se konečně začali dívat na druhou stranu. Pamatuji si, když jediné, co jste chtěli, byla rivalita a to jediné, co jste dostali, byl highfive a připomínka, že je ve hře mnohem víc než peníze, soutěživost a sláva. Během mé kariéry jsem šlapala na sny, ale i vynášela surfaře na výsluní. Vychovala jsem nejlepší surfaře planety. Pokud mě chcete doopravdy poznat, musíte na mě pohlížet jinak. Po desetiletí se mě snažili zkrotit. Ti, co mě znají, nejlépe vědí, že tak to nejde. Přistupujeme k sobě se vzájemným respektem, obdivem a pokorou. Až v tu chvíli se dějí magické věci. A až tu v tu chvíli se na mém pódiu začíná psát nové dějství.”

Zbytek videa už je ta nejčernější surfová magie. Na surfování Pipeline je něco hypnotického. Každá jízda trvá jen pár vteřin, ale visí nad ní oblak vzrušení a nebezpečí. "FORM" ukazuje surfování na Pipe v jeho nejlepší podobě. Lépe zvládnutou jízdu na vlně, která si vyžádala přes třicet lidských životů, na obrazovce nenajdete. Možná jen v dalším John Johnově snímku: View from the Blue Moon. Nebo ve starších videích Jamieho O'Briena.  

Ve snímku "FORM" se často objevují členové rodiny Ho. Právě rodina Ho už desetiletí sedí na vrcholu line-upové hierarchie na Pipeline. Žádná rodina ze surfové aristokracie nezískala na Pipeline takový věhlas jako Ho-ovi.  V první generaci koukali na svět skrze vodní vortex bratři Micheal a Derek Ho. Dnes na Pipe kralují jejich následníci Mason a Coco Ho

Nejenom, že byste toto video měli vidět, vy ho MUSÍTE vidět! 

Originál monologu Pipeline:

"I remember the very beginning, when fire met water and my island home was formed. I remember when the lava cooled and the coral emerged. And the first layers of golden sand on my beaches. It would be three milion years until they found me. For centuries I've danced with the seasons. Sleeping in the summers, only to rise anew each winter. I am both of this world and something else entirely. I remember when my island was first joined by great men and women of the ocean. And then not too long ago, in a time still in living memory, newcomers arrived on entirely new craft. These were the first men to give in to my temptation. Since then I've been called complex, shallow, deadly and beautiful. I'am the backdrop for some of your favourite stories in surfing. Like the time a whole generation came to define style and grace, or the time they finally started to look the other way. I remember when all you wanted was a rivalry but what you got was a highfive and a reminder, that this was about something much more than money, competition or fame. In my life I've crushed dreams, made whole careers and helped raise some of the best surfers on the planet. But if you truly want to know me, you have to see me in a different way. Over the years many people have tried to tame me. The ones who know mw best know, that's not the approach at all. Instead we approach each other with respect, admiration and humility. That's when the real magic happens, and that's the backdrop of our story." 

klávesnici si proslintal

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Report z pánské části Bali Big Wejf

Petr Novotný přináší druhou část reportu z Bali Big Wejf - druhé zastávky historicky prvního Českého poháru v surfingu. Dnes se dočtete, kdo z pánů na Greenbowlu dominoval. V textu najdete i videa ze všech heatů závodu, včetně toho finálového. Pokochejte se také galerií parádních fotek. Užívejte a těšte se na příští zastávku na Srí Lance.

Praha Surfová díl druhý: Lokalismus po česku!

Každý, kdo si vyrazil vyhodit z kopýtka do nějaké ze slavnějších surfových destinací, poznal hořkou pachuť lokalismu. Surfař český je z definice většinou na straně příjemce lokalismem okořeněné poznámky nebo pohledu. Nedejbože pravého háku na spánek. Lokalismus má v surfové kultuře dost zajímavé postavení a je na něj pohlíženo z mnoha úhlů. Někteří tvrdí, že lokalismus udržuje na line-upech zdravý pořádek. Jiní tvrdí, že je to ta nejčistější forma nacismu. Pojďme se v našem druhém dílu Praha Surfová podívat lokalismu na zoubek. Zkusíme odhadnout, jak by mohl vypadat lokalismus po česku.

SLEDUJ: RAGE 3 je volně ke shlédnutí!

Sympatická partička RAGE dala surfové populaci nejkrásnější dárek pod stromeček. Nasadila svůj třetí surfový film RAGE 3 na YouTube, kde je teď volně ke shlédnutí. Najdete ho v našem článku a dozvíte se i něco málo o nejautentičtější surf crew v zemi protinožců. Nechám na vašem nelepším uvážení, zda jste se v minulém roce chovali hezky a zda si tenhle pozdní vánoční dárek zasloužíte.