Surf film festival v Praze – počtvrtý a ve velkým!

Prague Surf Film Festival je tradiční akce, která se koná už čtvrtým rokem na podzim v kině Pilotů. Letos je na pořadníku rekordních 15 českých i zahraničních snímků, ve kterých nemohl chybět například hvězdně obsazenej film Momentum Generation, nebo českej dokument Kde poušť potkává oceán. Filmy, besedy a přednášky, na to všechno se můžeš těšit ve dvou nabitých dnech 18. a 19. října v kině Pilotů na Prague Surf Film Festivalu powered by SURFR.

Mimo filmy, jejichž podrobnější popis najdeš níže, se letos Pražský Surf Film Fest pyšní taky bohatým doprovodným programem. Režisér Martin Smékal představí nový připravovaný dokument Between Fjords,  který zachycuje výpravu dvou bratrů za surfingem a lyžováním na nejsevernějších fjordech pobřeží Islandu. Nově se můžeš těšit na sekci Surf Art filmů, což jsou snímky, který zachycují surfing a oceán netradičním – artovým – pohledem. Mimo to na festivalu proběhne seminář o pokročilém surf tréninku a progressu od Jakuba Michny, což určitě ocení všichni zkušenější surfaři. Celou akci bude doprovázet Corona bar s vychlazeným pivem a koktejly nebo tradiční hlasování o nejlepší film.

A teď se konečně přesunem k tomu, co vás zajímá asi nejvíce. Filmy!
Na festivalu bude celkem 8 celovečerních filmů a bohatý výběr oceněných krátkometrážních snímků.

Nejznámější osobnosti světového surfingu (Kelly Slater, Taylor Steele, Taylor Knox a další) si zahrají v již zmíněném americkém filmu Momentum Generation.
Film Momentum Generation se věnuje silné generaci, která změnila surfing z alternativní zábavy a vyjádření životního stylu na sport, jenž bude příští rok zastoupen na letní Olympiádě v Japonsku.“  komentuje Aleš Kosina.
Surfové hvězdy se dohodli, že společně odvypráví příběh tvůrcům filmu – ti mají poprvé možnost nahlédnout do jejich soukromého života. Dokumentární film o inspirativních příbězích, které jsou plné akce, pádů, vzestupů, kamarádství a hlavně surfování. Momentum Generation je jeden z nejdůležitějších surfových filmů roku.

Bratři Gauchos del mar se vydávají na souostroví Falklandy (též Malvíny), které jsou oficiálně součástí Britského antarktického území. I když v roce 1990 skončila válka o území mezi Argentinou a Velkou Británií, stále je zde cítit napětí mezi lokálními obyvateli a sousedními Argentinci. Během jejich cesty skrze neobydlené ostrovy se bratrům podaří objevit perfektní vlny, ale i dechberoucí přírodní krásy a lokální faunu. 

Pokud jste ještě neviděli český film Kde poušť potkává oceán, tak si tento snímek na festivalu určitě nenechte ujít. Díky výhře v soutěži od České Spořitelny se čtveřice dobrodruhů ve složení Matyáš Menšík, Dan Peřina, Véna Píša a Jakub Michna vydala na výpravu za mysteriózní vlnou Skeleton Bay, necelé dva týdny po tom, co vyšlo neuvěřitelné video Koa Smithe. O filmu si můžete přečíst v našich minulých článcích. Nebo si poslechněte podcast s režisérem Vénou Píšou

Dalším festivalovým snímkem je první ruský film movie s názvem Priboi. Film odhalí 37 000 km dlouhé, mrazivé ruské pobřeží, kterým se Ruská federace pyšní. Že máme v Česku v říjnu zimu? Přijď se podívat na film o surfování na Sibiři!

Film Big Wata je africký snímek, který se věnuje jedinému surf klubu v západoafrické Sieře Leoně. Zajímavostí u tohoto filmu je fakt, že film byl v České Republice již promítán, a to v rámci festivalu Jeden svět.

Dále už jen ve zkratce. Nejznámější big wave spoty jako Nazaré, Jaws a Mullaghmore ukáže francouzský snímek Vague à l'âme. Fim Satori je o surfingu v jihoafrické republice pod Kapským městem a komunitě, která se zde vytvořila kolem brutálního spotu Dungeons. Kitesurfing, SUP, windsurfing, foil a surfing, to vše má v malíku Kai Lenny a všechny o tom určitě přesvědčí ve filmu Paradigm Lost.  Film Dakar Surf City popisuje cestu za úspěchy prvních dakarských pro surfařů. A konečně Transcending Waves

Harmonogram festivalu a vstupenky


Pátek 18.10.

18:00       Kde poušť potkává oceán (45´)             sál A   Vstupenky
18:15       Paradigm lost (60´)                                   sál B   Vstupenky
18:25       Satori (55´)                                                  sál C   Vstupenky
19:30       Momentum Generation (105´)              sál A   Vstupenky
19:45       Big Wata (80´)                                             sál B   Vstupenky
20:00       Surf Art Film: EOS (25´)                            sál C   Vstupenky
                 Beyond the Noise (35´) 
21:30       Momentun Generation (105´)                sál A   Vstupenky
21:45       Priboi (80´)                                                   sál B   Vstupenky

- Opening party -

Sobota 19.10.

16:45         Vague a L´ame (50')                                  sál A   Vstupenky
17:00         Dakar Surf City (50')                                  sál B   Vstupenky
17:00         Seminář Jakub Michna  (55')                   sál C   Vstupenky
18:00         Big Wata (80')                                              sál C   Vstupenky
18:05         Transcending waves (75')                        sál A   Vstupenky
18:15         Satori (55')                                                    sál B   Vstupenky
19:45         Vague a L´ame (50')                                  sál B   Vstupenky
20:00         Představení projektu a traileru            sál A   Vstupenky
                   Between Fjords (55')
20:00         UK Surf Comedy (1:10'):                            sál C   Vstupenky
                   The Outrider Van Life, Freezing , The Shaper                      
21:00         Transcending waves (75')                        sál A
   Vstupenky
21:15         Priboi (80')                                                    sál B   Vstupenky
21:30         Kde poušť potkává oceán (45')               sál C   Vstupenky
- Afterparty -

Pokud jsi fanouškem surfových filmů, ale nebydlíš v Praze, máme pro tebe skvělou zprávu. Festival surfových filmů totiž letos zasáhne i další česká města, a to: Plzeň, Brno, Liberec, Ústí nad Labem a Ostrava.

Na závěr je potřeba zmínit, že na festivalu bude k prodeji limitovaná edice festivalových trik, kšiltovek, tašek a batohů, a to v rámci SURFR stánku. O hudební kulisu taky nebude nouze, postarají se o ni DJs, kteří si vezmou na starosti taky páteční zahajovací večírek.

Čekuj podrobnější informace na facebookové události, pozvi kámoše a nenech si fesťák ujít. 
Budeme se na tebe těšit!

Hlavní partner festivalu:
SURFR
Partneři festivalu:
Corona
Mediální partner:
Radio1

napsala

Alžběta Halušková
Další články autora

Další zajímavé články

Legenda zvaná Finbreaker - Riversurfový závod 2.0

Prknoskluzové lokální i nelokální, surfařské podskupiny oceánské i říční, zkušení i začínající. Nespočet sympatických osobností spojí své surfy v boji proti vltavskému Bossovi. Bažiňák FINBREAKER prošel od loňska značnou evolucí, nabrousil zuby a bude na co koukat. To ano..