Světové surfspoty za času Corony - část 2. (Maui, Austrálie, Zéland)

V druhém dílu série článků shrnujících aktuální situaci v surfových lokalitách po celém světě se mrkneme slovy našinců na havajský ostrov Maui, na východní pobřeží Austrálie do Sydney a na severní ostrov Nového Zélandu.

Maui / Hawaii - Dáša Chrpová

Havaj přijala opatření spojená s virem Covid-19 zhruba v polovině března 2020, stejně jako všechny státy USA a ostatní země. Nějaká opatření byla dost radikální (povolání Národní gardy nebylo dle mého názoru nutné), něco pouze jako doporučení (například nosit ochrannou masku doporučují pouze nemocným lidem a v případě, že jsi na veřejném uzavřeném místě). Pro Maui to také znamenalo uzavření všech státních parků a pláží.

Zhruba po třech dnech bylo toto striktní opatření pozměněno na možnost užívat pláže ke sportovnímu vyžití (chůze, jogging, příprava k vodním sportům). Naštěstí nikdy nebyl zakázán vstup do vody, takže všechny vodní aktivity zůstaly přístupné veřejnosti. Což byla a i nadále samozřejmě je skvělá zpráva pro všechny surfaře, windsurfaře, SUPs atd... I přes dezinformace ze strany médií vyvolávající počáteční paniku a zavánějící zastrašováním, přes cenzuru tisku a na sociálních sítích, současné ekonomické poměry a další negativní dopady celé situace si myslím, že Havajané víceméně zůstali poměrně v klidu. Chovají se ohleduplně, respektují zásady osobní svobody, vzájemně si pomáhají. Díky teplému podnebí je tady jednoduchý přístup k ovoci, zelenině, organickým potravinám, čerstvým rybám atd. Farmářské trhy jsou otevřené a přizpůsobené situaci. Vitamínů máme tedy dostatek i s bonusem nezbytného vitamínu D. Od neděle 17. května by se měly znovu otevřít všechny státní parky a pláže bez omezení a postupně se uvolňují i opatření pro malé obchody, služby a restaurace. Pro turisty zůstávají Havajské ostrovy stále uzavřené.

Pětiletá Ema na Ho‘okipě

Pro mě osobně je Maui velmi spirituální misto, hodně nadčasové co se týče zdravého životního stylu, návratu k přírodě, přírodnímu léčení, sportu a samozřejmě Mekka surfingu. Počasí a vlny jsou perfektní, stačí si jen vybrat spot podle nálady a schopností. Všichni kdo mají prkna teď surfují a užívají si oceánu plnou měrou, takže na vlnách bývá někdy pěkně narváno. Surfová komunita je tady opravdu velká. Surf je surf a vždycky to bude top sport na úžasné Havaji.

"Jaký bude pro mě a ostatní ekonomický, politický a osobní dopad celé situace, to uvidíme v budoucnu. Zatím žiju přítomností... Dnes jsem viděla tuhle trefnou ceduli: YOU CAN NOT CONTROL SHIT EXCEPT YOUR STATE OF MIND. Takže Aloha!"

Dáša před 11 lety přiletěla na Maui na tříměsíční windsurfovou dovolenou a totálně se do tohodle ostrova zamilovala, takže ukončila svou dlouholetou realitní kariéru v Praze a zůstala v ráji. Postupně vyměnila windsurf za surf a to hlavně díky svému manželovi Mattovi, což je nejen skvělý surfař, ale také shaper a majitel známé havajské firmy Kazuma Surfboards. Spolu mají pětiletou dceru Emu, samozřejmě surfařku od narození (to má podle Dáši naštěstí po tátovi). Dáša je matka v domácnosti, takže je s Emou ve vodě každý den, nejvíce na jejich home spotu Ho‘okipa na severu Maui, který mají pár minut autem z domova.


Austrálie - Lukáš Tomšů

Covid se v Austrálii začal řešit par týdnů po tom, co vás už Babiš měl dávno zavřený :) Tady tomu Australani nevěřili a ze dne na den se všecko začlo zavírat jako všude jinde po světě. Dokonce zavřeli i pláže, ale sport a tedy i serfing byl pořád povolený. Co vím, tak nějaké městské pláže v Sydney a na Gold Coastu se zavřely úplně, ale severní pláže Sydney (kde bydlím) jsou až do teď pro surfing otevřené.

Jenže díky social distancingu a zákazu cestování kamkoliv pro lidi co mají home office je serfing jedna z malá věcí co můžou dělat a hlavně se potkat s kámošema, takže je jedno jaký jsou vlny a lineupy jsou šílený! Dokonce lidi co nikdy neserfovali tak začli, aby se mohli socializovat, haha. Máme docela štěstí a hlavně nemusíme nosit roušky.

Lukáš žije "sideways" celý život, začlo to skateboardingem a pak snowboardingem, kterému se věnoval závodně v Česku několik let. Před 11 lety ale poprvé zkusil surfing, kterému do dnes dává většinu svého času. Začal ve studené Anglii, pak se přestěhoval do Austrálie a později jako většina Čechů na Bali. Dokonce se mu jednou podařilo vyhrát jak sám se smíchem říká "Mistrovství vesmíru ve Francii" (rozuměj Mistrovství ČR a SR v surfingu - pozn. redakce) . A teď (opět dle jeho slov) se "na starý kolena" rozhodl studovat, a to opět v Austrálii.

Sleduj Lukáše na instagramu:


Nový Zéland / Lenka Srncová

Nevím jak na ostatních spotech, ale v okolí Mount Maunganui se až na první týden lockdownu, kdy serfaři zákaz brali spíše jako doručení neserfovat a bylo jich na line upu docela dost, tak zbytek doby lockdownu neserfoval téměř nikdo. Slyšela jsem od místních, že na odlehlých spotech pár jedinců serfilo. Pláže byly přístupné celou dobu lockdownu a většinu dne plné lidí. Dva dny před ukončením lockdownu přišel konečně swell a to už pár lidí nevydrželo a serfit se šlo. Teď už je vše co se týče serfingu na Zéloši v normálu...

Leňa žila posledních sedm let na Bali, kde se stará o vilky a občas dělala serfové lekce. V roce 2017 vyhrála mistrovství vesmíru, v roce 2018 natočila s klukama Surfr Movie a jako coach doprovázela český národní tým na mistrovství světa v adapted surfingu. V současné době je tak trochu uvízlá na Zélandu, kde jsou podle ní lokální vlny spíš nic než moc...

Sleduj Leňu na instagramu:


V dalším díle si posvítíme na Asii, konkrétně na Bali a Srí Lanku. 

ptal se

Martin Večerka
Další články autora

odpovídala z Maui

Dáša Chrpová
Další články autora

odpovídal z Austrálie

Lukáš Tomšů
Další články autora

odpovídala ze Zélandu

Lenka Srncová
Další články autora

Další zajímavé články