Jak na wake: 1. Co je wakeboarding?

V prvním díle série Jak na wake si všechno probereme od úplného začátku. Představíme si, co vůbec wakeboarding je a kde si tento sport můžeme zkusit. Vysvětlíme si základní dělení vodních vleků a dáme si pár tipů kde najít ten nejlepší areál na začátek.

Co je wakeboarding?

Wakeboarding je vodní sport, ve kterém jsi pomocí hrazdičky tažen po vodní hladině na prkně, kterému se říká wakeboard nebo ve zkratce wake. Na vodě jezdíme 30 km/h a na začátku si hlavně užíváme jízdu a snažíme se zlepšovat. Postupně se pak můžeš učit i různé triky, a to jak na překážkách, tak i na vodě. Hezky si to můžeme přirovnat ke snowboardingu, kde taky můžeme buď jenom jezdit na sjezdovce nebo postupně i zavítat do snowparku a začít zkoušet nějaké triky, skákat nebo řádit na překážkách. Ve finále jde ale stejně o to, aby tě to na vodě bavilo a pak už jedno co tam člověk dělá! Ještě by bylo dobré zmínit, že se dá jezdit ještě na wakeskateu, což je podobné jako klasický skateboard akorát na vodu. Samozřejmě jsou i vodní lyže, ale to teď necháme stranou.

Wakepark Hradec Králové

Nejčastěji se setkáš se třemi druhy ježdění, a to je jízda na vodním vleku, za lodí, nebo pomocí navijáku neboli winche. V naší série se zaměříme čistě na jízdu na vleku a s klidným srdcem můžeme říct, že je u nás nejpopulárnější, a i proto se na ni dál koukneme podrobně.

Jízda za lodí je hned druhá v řadě a asi si to umí i každý z nás představit. S bandou kamarádů člověk vyjede na lodi a za ní si natáhne lano s hrazdičkou a jezdí se. Oproti jízdě na vleku se dá obecně říct, že je to kvůli ceně benzínu a lodi samotné dražší než vlek. Za lodí sice překážky nenajedeš, ale dají se dělat triky přes vlnu, která se za lodí vytváří. Loď taky nepojme tolik lidí jako areál vodního vleku, ale na druhou stranu trávíš čas s partou kámošů a užíváš si!

Poslední zmiňovaný způsob je naviják neboli winch, ale tady je nutné zmínit, že takhle jezdí minimum lidí. Je to hodně speciální způsob, který používají hlavně profíci, kterým to umožní jezdit kde se jim zachce. Pak to funguje tak, že si natáhnou lano s hrazdou mávnou na kámoše a ten je přitáhne zpátky. Rozhodně je to dost náročné, a proto se to skoro vždy používá na natáčení nebo focení.

Jízda na vodním vleku

U vodních vleků musíme udělat ještě jedno dělení, a to je na "velké vleky" a "malé vleky". Velký vlek (full-size) má 4–6 sloupů a můžeme si ho představit jako velký kolotoč. Najednou na něm může jezdit několik jezdců, točí se konstantní rychlostí a většinou na něm najdete překážky.

Malý vlek neboli vlek 2.0 má pouze dva sloupy, takže se jezdí tam a zpátky a je na něm pouze jeden člověk. To na druhou stranu umožňuje úpravu rychlosti vleku podle schopností jezdce, a proto se malé vleky často využívají pro učení začátečníků. To ovšem neznamená, že je jenom pro nováčky. Na řadě malých vleků najdete i překážky pro pokročilejší jezdce a taky se na nich dají dobře trénovat triky z vody.

Řada větších areálů pak nabízí několik vleků na jednom místě. Nejčastější kombinace je velký vlek + malý vlek nebo několik malých vleků. V zahraničí můžeme dokonce narazit na areály, kde je několik velkých vleků + malé. Víc vleků je super v tom, že se hezky rozprostřou lidi. Začátečníci se můžou v klidu učit a pokročilí taky mají kde si zařádit.

Vleky v Česku a na Slovensku

V Česku máme na výběr ze 7 velkých vleků a kolem 15 areálů s malými vleky. Máme radost, že tyhle čísla se neustále mění a wakeboarding se dá dělat na více místech. Na Slovensku je vleků o něco méně a to 3 velké vleky a 3 malé vleky. Celá naše série videí se natáčela ve wakeparku Hradec Králové, kde mají parádní areál s velkým vlekem a malým vlekem dobrým na učení. Najdi si vlek, který je tobě nejblíž a začni to zkoušet tam. Existují mapy a stránky, které ti přesně ukážou, který vlek je od tebe nejblíž a kam můžeš zajet. Jednu takovou mapu máme i tady na Freerideu a snažíme se ji postupně zlepšovat a přidávat nové vleky. Další dobrou možností je web wakepark.cz, kde člověk najde i zahraniční areály.

Tím jsme vyčerpali dnešní téma a v druhé díle se podíváme na to, co čekat od učení wakeboardingu.

Jak na wake stvořil

Martin Ludvík
Další články autora

Další zajímavé články

Závěrečný film o Riders Meetingu je skoro tady!

Je to už nějaké doba, co jsem se naposledy bavili o Riders Meetingu, ale v zákulisí se poctivě stříhal film, který už brzy začne rozjíždět své premiéry! V tomto článku film lehce odtajníme a zároveň si akci částečně připomeneme. Samozřejmě nebudou chybět ani postřehy samotných účastníků, tak si to nenech ujít.