Jak na wake: 2. Pro koho wakeboarding je?

V druhém díle Jak na wake se podíváme na to, pro koho wakeboarding vůbec je. Ve zkratce je pro všechny, ale trochu si to rozvedeme, aby bylo jasný, co tě čeká a jak si třeba můžeš učení zjednodušit. Taky ti snad článek dodá trochu odvahy a dokáže ti, že to vážně není taková věda.

Není to tak těžké, jak to může vypadat

Wakeboarding je sport, který se může naučit úplně každý. Začít s ním můžou děti, teenageři nebo dospěláci a je jedno, jak staří jsou. Jediné, co k tomu člověk potřebuje je chuť zkusit něco nového a posouvat svoje schopnosti. Na první pohled může wakeboarding vypadat složitě a nebezpečně, ale když si necháš poradit a půjdeš postupně, tak to žádná věda není. Už při první návštěvě se většina lidí naučí základy, začne jezdit a po pár dnech s jízdou nemají problém. V pohodě se tak může stát, že při první návštěvě zvládneš jezdit na malém vleku, rovnou přejdeš i na velký a tam budeš jezdit kolečka. 

Předchozí zkušenosti

Wakeboarding je prknový sport, takže nejvíc podobný je snowboardingu nebo skateboardingu. Na druhou stranu má ale i wake své specifika. Nemusíš se ale bát, jestli nemáš zkušenosti s žádným podobným sportem. Naopak někdy to může být i výhodou, protože člověk nemá zlozvyky z jiných sportů a všechno si nechá hezky vysvětlit. V areálu jsou na každém vleku operátoři, kteří tě provedou od samotného začátku a všechno ti vysvětlí. Stačí když je člověk sportovní, nebojí se vody a chce se něco naučit! Případě je možné si i zaplatit osobního trenéra, který ti všechno vysvětlí do posledního detailu. Pokud ale i tak hledáš něco co by ti mohlo s ježděním pomoct, tak můžeš zkusit nějaký jiný prkenný sport, trénovat stabilitu, zpevnit tělo cvičením nebo třeba skákat na trampolíně pro orientaci ve vzduchu na triky.

Otevřená komunita lidí

Nikdo neumí všechno, a i profesionální jezdci se mají stále co učit. Wakeboaring je o postupném překonáváním svých schopností, a proto se neumíš bát, že by se na začátečníka ostatní koukali skrz prsty. Každý jednou začínal, a proto si tu lidé spíš pomáhají a navzájem hecují, než aby se soudili. Vůbec se neboj ptát se ostatních. Pokud vidíš, že někdo už jezdit umí nebo dává nějaký trik co chceš taky zkusit, tak se ho na to zeptej! Jsme menší komunita, která si je zvyklá pomáhat, tak toho využij a nebuď na to sám/sama. Určitě ale taky pamatuj na to, že zkušeného trenéra ti nic nenahradí. Na wakeu každý den začíná jezdit spousta lidí, a proto tam vždycky bude někdo kdo se bude učit s tebou. Nejlepší je ale stejně vzít partu kamarádů se kterou se budete navzájem hecovat a společně to zkusit.

To je pro dnešní díl všechno a v tom dalším se koukneme na to, jak obecně funguje wakepark

Jak na wake stvořil

Martin Ludvík
Další články autora

Další zajímavé články