Jak na wake: 11. Zatáčka na velkém vleku

Máme za sebou rozjezd na velkém vleku, ale před námi se rychle blíží další záludnost. Tou je zatáčka, na kterou si musíme dobře najet, nenechat si prověsit lano ani se zbytečně nechat vynést. Zkrátka a dobře, je na čase si v 11 díle říct pár tipů k zatáčkám na velkém vleku.

Jak na zatáčku na velkém vleku?

Velký vlek má většinou 4, 5 nebo i 6 zatáček a v každé z nich je bójka. Tu je potřeba objet z venku aby sis po celou dobu udržel natažené lano a neprověsilo se ti. Jakmile se budeš k zatáčce blížit, tak začni hranit směrem k bójce. Jakmile budeš na její úrovni a unašeč projede ocelovým kolem (uslyšíš cvaknutí), tak přenes váhu na druhou stranu a zatáčku dořízni. Když vlek změní směr, tak ty ho musíš změnit taky, abys směřoval do nového směru a stále se držel pod lany.

Ještě tu zmíníme drobnou radu, kterou uvidíš dělat skoro všechny jezdce. Jakmile ti unašeč cvakne kolem, tak se snaž tlačit ruce dolu. Díky tomu nabereš nad vlekem malou výhodu a budeš moct postupně rukama povolovat a zatáčku si tím zjednodušíš.

Časté chyby při zatáčce

Mohou nastat dvě situace. Buď se ti tažné lano prověsí a následně škubne, nebo tě zatáčka nepříjemně vynese. V prvním případě je většinou na vině, že sis nenajel za připravenou bójku (nenajel dostatečně daleko). Tím pádem lano nebylo dost natažené, prověsilo se a ty ztrácíš rychlost. Pokud se do takové situace dostaneš, tak se buď rovnou pusť nebo se zapři dozadu a připrav se na pořádné trhnutí (záleží, jak moc špatné to je a to musíš poznat sám).

Pokud tě zatáčka vynášíš a ty pokaždé nabereš velkou rychlost, tak si sice dostatečně najedeš na bójku, ale už za ní nezatočíš. Jak už bylo řečeno, tak jakmile vlek změní směr, tak ty ho musíš změnit taky proto přenes váhu na špičky nebo paty a srovnej se zpátky pod lana. Když tě zatáčka vynese, tak je to nejen nebezpečný pro tebe, ale hlavně i pro všechny ostatní. Taky se ti bude špatně navazovat na dvě blízké zatáčky u sebe.

U zatáček jako u všeho jiného také platí pravidlo, že toho můžu dost okoukat od ostatních. Takže pokud mi to nejde, tak se na chvíli zastavím a sleduji, jak to dělají ostatní. Můžu se jich i přímo zeptat o radu nebo pokud jedu za někým zkušenějším, tak můžu kopírovat jeho stopu.

Jdeme do finále! Ve 12 díle Jak na wake si řekneme jak správně skončit svou jízdu a na co dalšího si dát pozor

Jak na wake stvořil

Martin Ludvík
Další články autora

Další zajímavé články

Junior Wake Tour jde do finále tuto sobotu na Merkuru

Je to tady. Poslední finálová zastávka Junior Wake Tour je za dveřmi. Pojede se stejně jako minulý rok na Merkuru, ale co ani zdaleka nemusí dopadnout stejně jsou celkový vítězové Tour! No prostě jde o hodně, tak si k tomu pojďme něco říct a zároveň se ohlédnout za předposlední zastávkou v Polsku.

Kuba Zalejsky k nám posílá MAYAN TRIP MOVIE!

Kuba v našich kruzích rozhodně není novou tváří. V létě pořádá Rajdrs kempy po celém Česku nebo lítá za kitem v Polsku. No a v zimě si jezdí často zajezdit do teplejších krajin. Dneska se na jeden takový výlet můžeš podívat i ty, protože nám Kuba společně s Kasia představí svůj MAYAN TRIP!

Máme tu pozvánku na další závod JWT a report z Wakeportu

Junior Wake Tour míří na svojí 4. zastávce do Polska do Wake Zone Stawiki! Řekneme si k závodu to nejdůležitější a taky se poohlédneme po minulé zastávce na Wakeportu.