Jak na wake: 3. Fungování wakeparku

Třetí díl Jak na wake je ve znamení vodních vleků. Konkrétně si řekneme něco o tom, jak areály fungují a na co je dobré si dát pozor. Není to sice žádná věda, ale i tak se může hodit něco vědět dopředu.

Základní informace o vodním vleku

Většina areálů funguje na podobném principu, což se může hodit před tvojí první návštěvou. Jakmile ale budeš vědět přesně do kterého wakeparku míříš, tak si ještě všechno ověř na jejich webových stránkách nebo sociálních sítích. Z pravidla nejčerstvější informace v dnešní době najdeš na Instagramu, ale někdy se ani tam nedozvíš co potřebuješ. Wakeparky jsou obecně volně dostupné, a proto se tam můžeš v klidu přijít podívat, sednout si nebo si to rovnou zkusit. Jediná výjimka může být, když je vodní vlek součástí něčeho dalšího jako třeba kempu a podobně.

Otvírací doba areálu

Otvírací doba se většinou odvíjí od daného měsíce. Obecně můžeme provoz rozdělit na dvě části: vedlejší sezóna a hlavní sezóna. Během vedlejší sezóny nemusí být otevřeno pořád, bývá míň lidí a jízdné může být levnější. Těžko se dá obecně určit, kdy sezóna začíná, protože každý vlek otvírá v trochu jinou dobu, ale věřte tomu, že když se trochu oteplí (březen/duben), tak už se někde jezdit bude, a to stejné platí před zimou. Tam se někde může končit až v říjnu nebo listopadu. V hlavní sezóně (typicky prázdniny) je většinou otevřeno každý den zhruba od 10h a končí se kolem 20h. Ceny bývají o něco vyšší, ale za to jsou nejlepší podmínky. Je teplo, dny jsou dlouhé a k ježdění to přímo vybízí.

Co udělat před návštěvou areálu?

Na velké vleky není většinou nutná žádná rezervace, jediné, co je potřeba je zkontrolovat si otvírací dobu, vzít si plavky a přijet. Areály s malým vlekem na druhou stranu většinou rezervaci vyžadují. Tady je přesně potřeba si specifický areál prověřit. Ve Wakeparku v Hradci Králové, kde jsme Jak na wake natáčeli například žádná rezervace potřeba není, a to ani na velký ani na malý vlek. Na druhou stranu třeba vlek v Ejpovicích, kde jsou v tuto chvíli k dispozici dva malé vleky rezervaci potřebuje. Jak už víš, tak malé vleky nejsou stavěné pro tolik lidí, a proto si musíš svoje místo předem domluvit. Může se stát, že když bude volno, tak se svezeš i bez toho, ale jistota je jistota. Proto koukni na stránky nebo do areálu zavolej a zeptej se. Rezervace je většinou dost jednoduchá a stačí si vybrat den a čas a vlek pro tebe bude ready.

Jaké si mám koupit jízdné?

Jízdné se většinou prodává podle času. To znamená, že platíš za čas, během kterého můžeš vleky využívat. Areál nabízí od hodinových lístků, přes dopolední a odpolední až k celodenním nebo sezónním. Pamatuj ale na to, že nejde o čistý čas ježdění, ale počítá se do toho i třeba tvoje pauza na oběd. Je fajn si to co nejlíp naplánovat, ať ti to dobře vyjde a vyjezdíš ze svého lístku co nejvíc. Do velkého areálu bude na první seznámení stačit jízdné na 2h, kdy si člověk vyzkouší co sport obnáší a bude mít ještě dostatek síly na jízdu. Ve velkém areálu totiž může nějaký čas zabrat čekání ve fortně na malý vlek a taky chceš mít čas třeba zkusit i velký, když to půjde dobře. Pokud zamíříš do areálu s malým vlekem, tak si vezmi hodinu ježdění, protože tam to bude celé pro tebe + pár dalších lidí (typicky 4 lidi na jeden malý vlek). Děti mají ceny většinou nižší než dospěláci a levněji se svezeš i ve všední dny oproti víkendu. Platnost jízdného bývá označena buď papírovým páskem nebo pomocí čipu, který přiložíš k turniketu.

Kam mám jít jako první?

Jakmile se v areálu rozkoukáš, tak se snaž najít hlavní zázemí wakeparku. Tam najdeš "recepci" s ceníkem, kde si vybereš a zaplatíš jízdné. Krom jízdného si budeš muset půjčit i vybavení. Tyhle dvě části jsou na dost místech spojené anebo tě už pak v areálu navedou kam dál. Z vybavení budeš potřebovat helmu, vestu a wakeboard, ale k tomu si víc řekneme v dalším díle. Navíc se není čeho bát v areálu ti vždycky poradí, takže pokud nevíš, tak se někoho zeptej.

Hlavní zázemí ve Wakeparku v Hradci Králové

V dalším díle se podíváme na základní vybavení, které je na wake potřeba. 

Jak na wake stvořil

Martin Ludvík
Další články autora

Další zajímavé články

Závěrečný film o Riders Meetingu je skoro tady!

Je to už nějaké doba, co jsem se naposledy bavili o Riders Meetingu, ale v zákulisí se poctivě stříhal film, který už brzy začne rozjíždět své premiéry! V tomto článku film lehce odtajníme a zároveň si akci částečně připomeneme. Samozřejmě nebudou chybět ani postřehy samotných účastníků, tak si to nenech ujít.