Jak na wake: 4. Základní vybavení
26.7.2022
Dnešní díl bude o základní výbavě na wakeboard. Představíme si, co každý wakeař potřebuje, proč to potřebuje a co by o dané výbavě měl vědět.
Jak vybrat správnou výbavu?
Jako začátečník není potřeba výbavu přehnaně řešit. Všechno ti zapůjčí v areálu a vyberou ti správnou velikost, která ti sedne a bude pro tebe ideální. Mají tam všechny velikosti, a hlavně na vyzkoušení sportu i začátky to bohatě stačí. Vybavení na wake taky není žádná levná záležitost, takže je lepší před koupí už něco umět a vědět, jaký styl ježdění tě baví. Před první jízdou teda nic neřeš, vezmi si věci jako na koupaliště, nech si na místě výbavu vybrat.
Základní výbava na wake
Základní výbava na wake se skládá ze tří nejdůležitějších věcí. Povinou výbavou každého wakeaře je helma a vesta. Tohle pravidlo platí na většině vleků, kde se jezdí a za nás to má určitě smysl. Nejdůležitější je samozřejmě bezpečnost, se kterou nám pomáhají, ale mají i další výhody, a proto je nosí i profesionální jezdci. Pády díky vestě tolik nebolí a celá výbava tě bude nadnášet ve vodě, takže ty se budeš moct plně soustředit na jízdu. Helma i vesta má z pravidla klasické velikosti jako jsme zvyklí z oblečení. Je potřeba aby ti všechno dobře sedělo, a proto si to přímo v půjčovně zkus nasadit, zapnout a ujistit se, že ti je všechno akorát. Před jízdou si pak ještě vždycky zkontroluj, že je všechno utažené a že máš zapnuté všechny přezky.
Co taky samozřejmě budeme potřebovat je samotný wakeboard s vázáním. Těch je samozřejmě spousta typů, velikostí, tvarů a všeho možného, ale to teď řešit vůbec nebudeme. Hezky si necháme poradit a v půjčovně ti podle velikosti půjčí odpovídající prkno s vázáním. Než se pustíme do dalšího vysvětlování, tak ještě jedno nepsané pravidlo, za které pak poděkuješ. Prkno vždycky polož na zem nebo ho dávej do stojanů! Nikdy ho jenom neopírej, protože je těžké, lehce se do něj může kopnout a pak když náhodou padá, tak láme prsty...
Na půjčovňáckých deskách je většinou vázání s otevřenou špičkou, do které se díky tomu dostanou i lidi s podobnými velkostmi nohy. Klidně si můžeš, pokud budeš chtít, půjčit i jedno prkno a s někým si ho střídat. Všechno ale předtím proberte v areálu, kde vám rádi poradí. Občas může být trochu oříšek se do vázání na wake dostat, a proto se určitě hodí, si ho předtím namočit. Utahování je řešené buď tkaničkou s utahovacím kolečkem, suchým zipem nebo se v půjčovnách můžete setkat i pouze s nasazovacím typem vázání. U tkaniček do boty vlezeme, uvolníme kolečko a posuneme ho k botě čímž ho utáhneme. Zbylou část tkaničky si můžeš zastrčit do boty, aby ti při jízdě nepřekážela. Suchý zip je nejjednodušší, tam jenom pásky utáhneme a přilepíme. Nakopávací styl vázání má většinou taky jeden pásek na zpevnění nohy, ale i přesto drží nohu o něco míň.
Pokud je chladněji, tak je navíc možné si půjčit neopren. Ty jsou rozdělené zase podle klasických velikostí. Nelekej se, že se do něj chvilku budeš soukat a bude ti těsnější než klasické oblečení. Na druhou stranu by tě ale neměl škrtit a počítej s tím, že se ve vodě trochu povolí. Většinou patří zipem dozadu, dej si pozor, jestli není naruby jak často v půjčovně schne. Kvůli hygieně si můžeš do neoprenu z půjčovny vzít plavky.
Co dělat, jakmile mám výbavu?
Teď už víme, co všechno budeme potřebovat a jak se na jízdu připravit. Jako začátečníci se teď přesuneme k malému vleku, kde se v dalším díle ak na wake naučíme základy jízdy a zatáčky!