Jak na wake: 5. Chování na malém vleku

Dočkali jsem se a konečně jdeme s výbavou na vlek. Začne na malém vleku, kde se zaučíme všechno důležité, ale ještě předtím se naučíme, jak se tam chovat, plavat ve vodě s prknem nebo jak se nasměrovat do jízdy.

Jak se chovat na malém vleku?

Na malém vleku pravděpodobně nebudeš sám, a proto je potřeba vystát si frontu nebo si alespoň počkat na to, až dojezdí člověk před tebou. Je dobré si zjistit kdo je v řadě poslední, pozdravit se s operátorem a říct mu, že jsi na vleku poprvé. Operátor si tě pak nasměruje sám, ale v tuhle chvíli je dobré sledovat, jak jezdí ostatní a poslouchat rady co dostávají, protože můžou pomoct i tobě.

Plavání s wakeboardem

Před samotnou jízdou si ještě musíme vyjasnit několik základních věcí. Malý vlek je pro začátečníka dobrý v tom, že na něm jedeš sám a operátor ti přizpůsobí rychlost. Pokud ale někde spadneš nebo ztratíš hrazdu, tak si k ní budeš muset doplavat sám. Prvním krokem je otočit se na břicho. Pokud ležíš na zádech, tak nech natažené nohy, první se otoč vrchní částí těla a pak hned budou následovat nohy s prknem. Není to nic těžkého, ale pokud by ti to nešlo, tak se nějak doplácej k lanu, rukama se ho chyť a pomocí něho se už otočíš. S wakeboardem na nohách se nejlépe plave tak, že pokrčíš nohy, prkno necháš volně plavat za tebou na vodě a plaveš klasickými tempy nebo kraulem. Kopání nohama tě většinou jenom zpomalí, tak radši šetři síly. Jakmile se dostaneš k hrazdě, tak si ji jednou rukou chytni a zase se zpátky otoč na záda a nasměruj se k jízdě.

Jak se nastavit do směru jízdy?

Doplaval jsi k hrazdě a co dál? Teď se budeš muset otočit do směru jízdy. Vlek sice jezdí na obě strany, ale záleží, kam to bude v tvé situaci lepší. Nehledej v tom ale žádné složitosti, postačí ti zdravý rozum. Většinou budeš pokračovat ve stejném směru co předtím. Jediná chvíle, kdy bude lepší se otočit na druhou stranu je v případě, že jsi na konci dráhy. To poznáš podle bojek. Když už víme, kam jedeme, tak je potřeba stočit prkno tak, aby bylo kolmo na lano s hrazdičkou. To zaručí, že se ti bude dobře rozjíždět a neotočí tě to ani když nebudeš přímo pod ocelovým lanem. Jednou rukou pusť hrazdu a pádluj ve vodě, dokud se neotočíš do správné pozice. Jakmile jsi připravený, tak si zkontroluj, že kolem sebe a hlavy nemáš omotané lano a zvedni ruku pro signál na operátora. To je pro něj znamení, že jsi připravený k jízdě a vlek se pomalu začne rozjíždět. Takže chyť zase hrazdu oběma rukama a jdeme na start!

Na to se ale podíváme až v dalším díle Jak na wake.

Jak na wake stvořil

Martin Ludvík
Další články autora

Další zajímavé články

Jak na wake: 12. Ukončení jízdy na velkém vleku

V našem zatím posledním díle série Jak na wake jsme sice už zvládli to nejdůležitější, ale ještě nevíme, jak správně svou jízdu ukončit. Navíc wakeboarding není sport, kde by učení někdy skončilo. Vždycky je v čem se zlepšovat a to je na tom to hezké.

Jak na wake: 11. Zatáčka na velkém vleku

Máme za sebou rozjezd na velkém vleku, ale před námi se rychle blíží další záludnost. Tou je zatáčka, na kterou si musíme dobře najet, nenechat si prověsit lano ani se zbytečně nechat vynést. Zkrátka a dobře, je na čase si v 11 díle říct pár tipů k zatáčkám na velkém vleku.

Jak na wake: 10. Jízda a start na velkém vleku

Jde do tuhého. Čeká nás první jízda na velkém vleku, a to znamená i první start. Velký vlek nám v tomhle neodpustí tolik jako ten malý, protože se rozjíždíme rovnou na 30km/h, ale i tak to není žádná věda, tak se na to pojďme podívat.