Jak na wake: 6. Rozjezd na malém vleku

Jsme v šestém díle série Jak na wake a konečně jdeme na rozjezd! Vyjasníme si jakou nohou dopředu budeme jezdit, správně se na start připravíme a ukážeme si k tomu to nejdůležitější.

Určení přední nohy

Nezáleží na tom, jestli jezdíš levnou nebo pravou nohou dopředu, ale je dobré znát, která to je. Pokud už jsi někdy zkoušel nějaké prkno (snowboard, skate, surf...), tak to bude ta stejná noha, co jsi zvyklý. Jestli to je ale premiéra, tak můžeš zkusit nějakou pomůcku. Kterou nohu bys dal dopředu, pokud by ses chtěl sklouznout po kluzké podlaze nebo ledu? Nebo někoho popros, aby tě lehce strčil do zad a kterou nohou první vykročíš? V obou případech by to měla být stejná noha jakou budeš dopředu jezdit i na wakeu. Pokud to ale nepomůže, tak to neřeš a zkusíš na vodě obě varianty a uvidíš, že jedna pro tebe bude lepší.

Rozjezd na malém vleku

Máme probrané všechny základy a konečně se můžeme vrhnout na samotnou jízdu. Oblíkni si vestu, helmu, vlez si do prkna a zkontroluj si, že je všechno, jak má. Pořádně si utáhni vestu, helmu a sedni si na kraj mola. Na malém vleku se budeme nejčastěji rozjíždět z vody, takže je dobré si to zkusit jako první. Sedni si na kraj mola, odstrč se od něj a skoč si do vody. Vezmi si hrazdičku do ruky a natoč prkno do směru jízdy. Teď si budeme muset správně lehnout abychom se připravili na rozjezd. Ležíme na zádech a hrazdičku držíme za obě ruce. Nemusíš se bát, že by ses potopil, protože prkno a vesta tě hezky budou držet nad vodou. Natáhni ruce a dej si je mezi kolena. Důležité je ruce mít pořád natažené/mírně pokrčené a nepřitahovat je k hrudníku. Nohy máme trochu pokrčené a přední hrana prkna kouká z vody. Tohle je naše základní pozice na rozjezd z vody a je už jedno, jestli jsme na začátku vleku nebo někde uprostřed, vždycky si doplaveme zpátky a takhle se srovnáme. Jakmile jsem připraveni tak zvedneme ruku jako signál, že můžeme jet a jakmile se dopne lano, tak začneme vyjíždět.

Teď ta důležitá část, dokud nebudeš mít dostatečnou rychlost, tak prkno musí zůstat kolmo na vodu a nesmíš ne na něj postavit celou váhou. Na vstávání proto nemůžeme spěchat a v první chvíli před sebou jen hrneme vodu. Ruce máme pořád natažené, váha je na patách, aby přední hrana prkna koukala z vody a čekáme až nabereme větší rychlost. Jakmile cítíš, že tě už prkno na vodě unese, tak ruce přeneseš před svojí přední nohu a srovnáš se do směru jízdy.

Rada navíc

V případě problémů či jiné nejistoty je dobré snížit těžiště a dostat se znovu do startovací pozice. Taky se neboj zůstat deskou kolmo k vleku, a tak zůstat, dokud ti jízda nebude dost příjemná. Jakmile se cítíš jistě, tak se natočíš do směru vleku.
Patrik Hanes
Celkem funguje rada při výjezdu lehce tlačit do špiček, aby se deska sklopila na plochu a nepodjížděla.
Pája Papaya Turková

Na to, jak bys měl správně stát, se koukneme v 7. díle Jak na wake.

Jak na wake stvořil

Martin Ludvík
Další články autora

Další zajímavé články

Jak na wake: 12. Ukončení jízdy na velkém vleku

V našem zatím posledním díle série Jak na wake jsme sice už zvládli to nejdůležitější, ale ještě nevíme, jak správně svou jízdu ukončit. Navíc wakeboarding není sport, kde by učení někdy skončilo. Vždycky je v čem se zlepšovat a to je na tom to hezké.

Jak na wake: 11. Zatáčka na velkém vleku

Máme za sebou rozjezd na velkém vleku, ale před námi se rychle blíží další záludnost. Tou je zatáčka, na kterou si musíme dobře najet, nenechat si prověsit lano ani se zbytečně nechat vynést. Zkrátka a dobře, je na čase si v 11 díle říct pár tipů k zatáčkám na velkém vleku.

Jak na wake: 10. Jízda a start na velkém vleku

Jde do tuhého. Čeká nás první jízda na velkém vleku, a to znamená i první start. Velký vlek nám v tomhle neodpustí tolik jako ten malý, protože se rozjíždíme rovnou na 30km/h, ale i tak to není žádná věda, tak se na to pojďme podívat.