Jak na wake: 7. Jízda a postoj

Jsme schopní se rozjet, ale ještě jsme si neřekli, jak pořádně na wakeu stát a co je vlastně náš první cíl. To přesně to si přiblížíme v sedmém díle, tak si ho dej.

Základní postavení na wakeboardu

Pojďme si něco říct o tom, jak bychom měli správně stát na wakeboardu. Důležité je nad tím zbytečně moc nepřemýšlet, stát přirozeně a nebýt křečovitý. Základní postavení vypadá tak, že budeš mít mírně pokrčené nohy, otočíš horní část těla a ramena do směru jízdy, natáhneš ruce a hlavou koukáš do směru jízdy. Těžiště musí být celou dobu nad plochou prkna, neměl by ses nějak naklánět a nohy by měli být pořád připravené pracovat. Váha je na prkně rozložená rovnoměrně a určitě se nemusíš bát, že by se ti špička prkna potopila, když nebudeš stát na zadní noze. Může se to zdát jako spousta věcí na co myslet, ale jakmile to zkusíš, tak zjistíš, že to vlastně taková věda není!

Cíl první jízdy na malém vleku

Cílem naší první jízdy bude se zvednout a kontrolovaně dojet na konec vleku k bojím. Snaž si vzpomenout na předchozí video, na vstávání nespěchat a nejdřív nechat prkno kolmo do směru jízdy a tlačit vodu. Potom stočíš prkno a srovnáš své postavení. Čemu se snaž vyhnout je přitahování rukou k hrudníku, protože to tě akorát rozhodí. Snaž se je mít celou dobu natažené/mírně pokrčené. Taky se snaž jet rovně přímo pod ocelovým lanem, ať si pořádně nacvičíš základní postavení. Pokud budeš vyjíždět na nějakou stranu, tak pravděpodobně nemáš váhu nad středem prkna, nechtěně tlačíš na paty nebo špičky a tím lehce zatáčíš.

Poslední radou je s vlekem nebojovat. Vlek má takovou sílu, že s ním stejně nevyhraješ a akorát se vysílíš. Mysli na to, že vlek ti dává jenom rychlost a celá tvoje váha je nad wakeboardem. Neměl by ses do něj nijak věšet. Jestli stojíš správně můžeš zjistit tak, že pokud se vlek zastaví, tak ty by ses v první chvíli měl potápět rovně do vody. Pokud sebou flákneš jak brambora do strany, tak asi úplně srovnaný nejsi. Jakmile se ti povede s jistotou dojet až k zadním bójím tak máš vyhráno! Tam se vlek zastaví, ty se v tu chvíli potopíš do vody, otočíš směrem zpátky k startovacímu molu, mávneš na operátora a jedeš zpátky.

Až budeš mít jízdu v malíku, tak se přesuneme na zatáčky, které si probereme v příštím díle.

Jak na wake stvořil

Martin Ludvík
Další články autora

Další zajímavé články

Jak na wake: 12. Ukončení jízdy na velkém vleku

V našem zatím posledním díle série Jak na wake jsme sice už zvládli to nejdůležitější, ale ještě nevíme, jak správně svou jízdu ukončit. Navíc wakeboarding není sport, kde by učení někdy skončilo. Vždycky je v čem se zlepšovat a to je na tom to hezké.

Jak na wake: 11. Zatáčka na velkém vleku

Máme za sebou rozjezd na velkém vleku, ale před námi se rychle blíží další záludnost. Tou je zatáčka, na kterou si musíme dobře najet, nenechat si prověsit lano ani se zbytečně nechat vynést. Zkrátka a dobře, je na čase si v 11 díle říct pár tipů k zatáčkám na velkém vleku.

Jak na wake: 10. Jízda a start na velkém vleku

Jde do tuhého. Čeká nás první jízda na velkém vleku, a to znamená i první start. Velký vlek nám v tomhle neodpustí tolik jako ten malý, protože se rozjíždíme rovnou na 30km/h, ale i tak to není žádná věda, tak se na to pojďme podívat.