Jak na wake: 8. Zatáčka na malém vleku

Jezdit rovně je krásný, ale bylo by to ještě lepší, kdyby ses nemusel pokaždé na konci potopit co? Přesně proto se v osmém díle Jak na wake naučíme zatáčet.

Co už musím umět?

Když už se umíš postavit na wakeboard a zvládáš jízdu pod lanem ve správném postoji, potom budeš hledat další metu a tou je zatáčka na malém vleku. Ono malé vleky mají dva sloupy a jezdí tam a zpět, takže je potřeba udělat na začátku a na konci rovinky kolem předpřipravené bóje zatáčku a tím se udržet nad vodou.

Princip zatáčky na malém vleku

Abys byl schopen obkroužit zatáčku na malém vleku, tak k tomu potřebuješ mít dostatečnou rychlost. Tu získáš tím, že přeneseš víc váhy na paty, tím se prkno zařízne do vody a ty si začneš zatáčet a odjíždět dál od ocelového lana. Začneš i postupně zrychlovat, a proto se nepotopíš v tu chvíli, kdy se vlek zastaví a změní směr.

Pojďme ještě trochu zpátky a postupně. Jedeme hezky pod ocelovým lanem a jakmile se blížíme ke konci rovinky a jsme přibližně deset metrů před bójkami, tak začneme hranit přes paty směrem k nim, abychom ji mohli z venku objet. I přes to, že se vlek v jednu chvíli zastaví, tak ty pojedeš stále dál od lan a budeš setrvačností klouzat po hladině. Celou dobu se snažíme o to, aby lano zůstalo natažené. Během zatáčky dáme lehce váhu na zadní nohu, aby se nám nezapíchla špička, pokud lehce zpomalíme a začneme se bořit. Jakmile se vlek rozjede směrem zpět, ty už budeš mít zatáčku z poloviny obkrouženou a tah si tě stáhne zpět do nového směru. V tu chvíli je dobré zase přenést váhu víc do špiček, tím zatáčku doříznout a nenechat se zbytečně vytáhnout. Jakmile máš zatáčku v kapse, tak se zase srovnáš pod ocelové lano a valíš zpátky.

Rada navíc

Moje rada bude k fázi přehranění. Jedu po patách pryč od vleku a celku dobu sleduji unašeč. Těsně před zastavením, když už mám dostatečnou rychlost, sklopím desku na plochu a spolu s rozjezdem unašeče zpět přehraním na špičky. Je důležité u toho sledovat unašeč, což nám pomůže v timingu přehranění.
Pája Papaya Turková

Kdy můžu na velký vlek?

Jakmile se naučíš sám objet zatáčku, tak spoj dvě dohromady a můžeš tak jezdit bez nutnosti zastavení vleku takové osmičky. Vždycky se otočíš okolo bójí v přední i zadní části vleku a na rovince se zase srovnáš pod ocelové lano.

Jezdíš sám osmičky takovým způsobem, že ti operátor nemusí regulovat rychlost? V tu chvíli jsi připravený na další krok, kterým je start na velkém vleku! Jak můžeš hádat, tak přesně na to se podíváme příště.

Jak na wake stvořil

Martin Ludvík
Další články autora

Další zajímavé články

Podívali jsme se pod pokličku značky Flamenell!

Flamenell je značka, kterou hrdě reprezentuje komunita holek, co milují všechny board sporty! Každou chvíli pořádají nějakou akci, kemp nebo minimálně fandí všem holkám co jezdí a podporují naši komunitu. Vždycky na sobě mají něco z jejich parádního oblečení, ale ani tam nezastavují. V článku jsme vyzpovídali zakladatelku Nelinou Veselou, tak si to dej!

Čekuj indoor wakepark v podání Rileyho Dillona a jeho edit "Free Agent"

Toronto uprostřed zimy rozhodně wakeboarding nekřičí, ale i tak se ho tam na konci ledna dočkali. V rámci výstavy lodí se tam totiž konal Indoor Wakeboard Canadian Championship! No a tam samozřejmě nesměl chybět ani Riley Dillon a Matt Bujok, kteří nám právě servírují jejich highlight video.

Sleduj v sobotu živě závody ze Siargao Wakeparku!

Závody uprostřed džungle! Přesně to si na sobotu připravil Siargao Wakepark a přijít o to nemusíme ani my, protože celou akci můžeš sledovat živě i z té naší betonové džungle. Čeká nás nabitý lineup světových jezdců a setup složený z betonového poolgapu, kickeru a trubky. Závod začíná v 7 hodin ráno našeho času, takže ideální záležitost na koukání z postele!