OFF-SEASON: Rozhovor se Shaunem o výhodách balance boardu!

V dalším článku ze série OFF-SEASON si dáme rozhovor se Shaunem Wolfem. Kdo jiný by nám totiž měl něco říct o balance boardu než tenhle freestyler srdcem i duší!

úvodní foto: g-raphic.com

Čau Shaune, je možné, že tě tu neznají všichni, tak se nám prosím ve zkratce představ.

Ahoj, já jsem Shaun Wolf, zakladatel Wolf Academy a shreďák každým coulem. Pocházím z Jizerských hor, ale žiju v Praze, kde zatím stále nacházím snadnější přístup k tomu živit se tím, co mě baví a naplňuje. S Wolf Academy zde vedu soukromé tréninky zaměřené na rozvoj pohybových schopností a dovedností, dále spolupracuji se Surf Arénou, kde vedu lekce pro pokročilé riders a taky pracuji v lesní mateřské školce Vhaaji. Tam působím jako průvodce a garant pohybových aktivit. Když zrovna neučím, tak shredím. Mojí vášní jsou prakticky všechny fošny a z těch nejvíc snowboard, skimboard, surfskate a taky balanceboard, na kterém si rád už léta zařádím i jinak, než jen v rámci sportovní přípravy a prevence. Před 2 lety jsem se zúčastnil realityshow coolwave, kde jsem propadnul surfingu a po každém surftripu bych ti asi řekl, že už chci shredit jenom oceán, ale pak se vrátím domu, spadnu zase nohama na zem a vracím se na svůj píseček. Mimo prkna mě dost uchvátila slackline, což je taková novodobá chůze po laně a té se momentálně taky dost věnuji. Mohl bych asi pokračovat, ale tohle asi pro představení stačí ne?

Shaun popírající gravitaci na surfskateu

Určitě jo! Myslím si, že každý se i teď o tobě dokáže udělat hezký obrázek. Jak ses vůbec dostal k balance boardu a jak ti to poprvé šlo?

Balance board jsem poprvé vyzkoušel na skimboardové roadshow asi před 10 lety. Už si moc nepamatuju počet krys, kterých bylo požehnaně, jelikož jsem na to šel hodně bezhlavě, ale vím, že mě to od začátku dost bavilo. V tu dobu jsem toho ještě moc nevěděl o tom jak vlastně tělo a jeho pohyb funguje. Okolo nebyl ani nikdo, kdo by v tom byl vzdělanější. Sice už jsem měl za sebou léta freestyle snowboardingu, ale tenkrát to fungovalo jinak. Na snb jsem dělal triky přes hlavu, ale ty jsem se většinou učil tak, že na mě řvala banda kámošů „děleeej, to dáš“ a na 10. pokus to pak člověk odjel. To jsem ještě měl „mladý kosti“, tak to šlo, ale o pár let později se to nasčítalo a začaly přicházet menší úrazy.  Když jsem si utrhl vaz v koleni byl to celkem náraz do zdi a uvědomil jsem si, že by to asi chtělo začít trochu makat, aby se to neopakovalo. Nikdy mě moc netáhlo klasický fitness, a tak jsem si začal hledat vlastní cestu. Právě proto jsem začal studovat anatomii, fyzio a kinezio obecně. Pak už to jen chtělo převést teorii do praxe a tehdy jsem si vzpomněl na balance boardy. To bych označil za opravdový začátek, jelikož pak už jsem balance board nikdy neopustil.

Dává si to na sněhu i na suchu!

Jak tak koukám, tak to byla zajímavá cesta a dost lidí se asi může i ztotožnit s tím, že kašlou na regeneraci a kompenzační cvičení, dokud se něco neposere. Já v tom nejsem žádná výjimka. Co vidíš jako největší výhodu balance boardu? Proč by to vůbec někoho mělo zajímat?

Balance board zdokonaluje schopnost rovnováhy díky posílení, ale hlavně určitému procítění, svalstva hlubokého stabilizačního systému. Tento svalový systém je oporou kostry člověka a jeho nedostatečná funkce způsobuje řadu zdravotních problémů kosterního aparátu. Aktivací HSS (hlubokého stabilizačního systému), jehož hlavní součástí je střed těla (core), by měl být zahájen jakýkoliv pohyb, proto aby mohl být bezpečně dokončen. Pokud nedochází k jeho včasné aktivaci, narušuje se i správné řetězení ostatních svalových skupin, což při dlouhodobém opakování vede k chronickým zdravotním obtížím. Jednoduše řečeno tenhle systém drží kostru pohromadě. Mimo jiné je součástí HSS i svalstvo pánevního dna, které kromě toho, že je zásadní pro schopnost udržet balanc, drží spodní prádlo v suchu a má zásadní vliv na sexuální výkon.

Já myslím, že z tohohle je dost jasný, že to pro každého má smysl. Pro koho si myslíš, že je balance board určený a komu takový trénink nejvíc pomůže?

Díky mnoha benefitům, které cvičení na BB nese je vhodnou tréninkovou pomůckou pro každého sportovce, ale i člověka, který chce se sportem teprve začít. Při bezpečném využití a vhodné volbě cviků je i funkční rehabilitační pomůckou. Nemyslím si, že někomu pomůže víc, nebo míň. Tahle hračka dokáže posunout opravdu každého.

Speaker v akci foto: g-raphic.com

Svatá pravda, a dokonce je to i mnohem zábavnější než obyčejné cvičení. Jak bys doporučil začít někomu, kdo na tom nikdy nestál?

Na prvním místě je vždy bezpečnost. Určitě bychom si měli dát pozor, aby se v naší blízkosti nenacházeli žádné předměty, na které bychom mohli spadnout. Je dobré při prvních pokusech počítat se vším například i s tím, že budeme odbíhat. Nechte si tedy kolem sebe dostatečný prostor. Z letitých zkušeností mohu potvrdit, že na balance boardu padá pouze ten, kdo přecení své schopnosti, nebo je naopak moc rozklepaný kvůli stresu. Je tedy potřeba jít do toho vědomě, ostatně jako u každé jiné aktivity. Doporučuji začít po co nejmenších krůčcích tak, že si rozeberete každou činnost na jednotlivé pohyby. Například nesnažím se okamžitě nastoupit a balancovat, ale nejdřív přejedu prknem po válci z jedné strany na druhou, sestoupím a pak zase zpět. Při prvním nástupu na BB se snažíme válec udržet na jednom místě mezi nohama a velmi citlivě vychytávat balanc mírným sešlápnutím do druhé strany, než nám utíká rovnováha. Po celou dobu balancování jsme zpevnění, a to především v okolí středu těla, který se nachází zhruba v 1/3 vzdálenosti od pupíku do rozkroku (u holek trochu níž). Zpevnění nesmí být křečovité, abychom byli schopni plynule balancovat. K prvnímu nástupu je vhodné využít dopomoci kamaráda, který by nás neměl držet za ruce, ale za ramena, které jistí v jedné pozici přímo nad válcem a postupně polevuje v opoře.

Nejbezpečnějším a nejefektivnějším způsobem, jak začít je pak přijít ke mně na kurz.

Rozhodně souhlasím, že není potřeba někam spěchat. Všechno to chce čas a trénink. Je podle tebe balance board bezpečný?

Ano, ale pouze pro toho, kdo k balancování na něm přistupuje bezpečně.

Když už to člověk dostane trochu pod kůži, tak co je nejlepší způsob, jak se učit nové triky?

V dnešní době na internetu nalezneme spoustu inspirace na YouTubu a ostatních sociálních sítích. Mohu doporučit krátký tricktip který jsme spolu točili ve Freestyle Kolbence a naleznete jej na fb Wolf Academy. V blízké době pak chystám spuštění nového YouTube kanálu WA, kde naleznete balance board jako hlavní, nebo doplňkovou součást několika projektů.

staré dobré polety v Kolbence

Tak to se máme na co těšit! Teď to vezmeme trochu z druhé strany. Co vidíš, jako nejčastější chybu ať už u začátečníků nebo pokročilých?

Většinou je to absence dostatečného zapojení coru a pak taky strach z toho zkoušet nové věci. S tím se setkávám u začátečníků i pokročilých. Nedostatečným zapojením coru si každý zadělává na chronické bolesti v budoucnu. Jak jsem již zmínil, aktivací coru a HSS by měla započít jakákoliv pohybová činnost. Na tento systém se navazuje aktivace dalších svalů a svalových skupin. Pokud toto řetězení porušíme, přebírají funkci jiné svaly, než je pro člověka přirozené a při opakování téhle chyby jsou pak některé svaly přetížené a jiné zase ochablé. Funguje pak proti nám taky pohybová paměť našeho mozku, která nás bude nutit chybu opakovat a je těžké se ji následně odnaučit. Pokud se bojíte zkoušet nové věci, tak se po čase stane cvičení na BB nudou, stejně jako tomu je asi u všeho.

Důkaz, že sranda může být i na louži

Poslední otázka bude trochu na hecnutí ostatních. Co bys vzkázal lidem, kteří váhají, jestli balance board vůbec zkusit?

Mně osobně balance board ohromně posunul v praktickém pochopení toho, jak mé tělo funguje. Po nějaké době začnete cítit svalstvo, o kterém jste nevěděli, že ho máte a navíc se s ním naučíte pracovat. Zatím jsem nepoznal jinou takto zábavnou a funkční hračku, která by mě toho o sobě tolik naučila. Určitě to stojí za zkoušku na vlastní kůži.

Shaune díky moc za rozhovor a jestli chceš něco vzkázat, tak teď je ta pravá chvíle!

Já moc děkuji za možnost podělit se s wake komunitou o své zkušenosti s balancováním na balance boardu. Přeji všem, aby je balance board posunul stejně jako mě a pomohlo jim to například vyvarovat se nepříjemným úrazům způsobených nedostatečně silnou oporou těla.

Žijte v míru a mějte se rádi kamarádi! ❤️

Sleudujte Shauna na sockách!

Sledujte Wolf Academy na sockách!

Odpovídal a informoval

Shaun Wolf
Další články autora

Ptal se a publikoval

Martin Ludvík
Další články autora

Další zajímavé články