Freeride.cz

Hlavní sekce

Report:
Snowgreetings - první dny v Sarajevu

Freeride.cz » Snowboard » Články » Snowgreetings - první dny v Sarajevu

Od Dušana Kříže nám dorazil report z prvních dní jejich putování po Bosně a Hercegovině, kam se parta českých riderů vyrazila natáčet projekt Snowgreetings, za kterým stojí právě Dušan, a o kterém jste se mohli dočíst první info už v nedávném rozhovoru s ním zde u nás na webu. O čem projekt je a jak vypadají první dny natáčení v Sarejvu se dozvíte níže. Předáváme slovo Dušanovi...

12.-13.1.2018:
V pátek 12.1. jsme vyrazili v riders složení já - Dušan Kříž, Roman Dlauhý, Dan a Ondra Porkertovi do Bosny a Hercegoviny točit první díl projektu Snowgreetings.

Jako první destinaci jsme vybrali hlavní město Bosny, Sarajevo.
Je to místo, které nabízí neskutečný potenciál na projekt takového typu.

Chceme ukázat lidem, že snowboarding a lyžování nemusí být jen v předražených lyžarských areálech, ale dá se také dělat v ulicích měst a v otevřených horách za minimální náklady s maximální zábavou a dobrodružstvím. Další důvod výběru lokality byla i samotná historie Sarajeva.

V roce 1984 zde probíhaly Olympijské hry, kterých se zúčastnila také moje mamka Olga Charvátová Křížová a vybojovala zde bronzovou medaily pro Českou republiku v alpském lyžování.

Pro Olympijské hry zde vyrostly obrovské sportoviště, které se využili na třítýdenní festival sportu a od té doby sportoviště pouze a jen chátrají.

Využítí našli, až při válce, kdy Sarajevo bylo obléháno Srbskými milicemi. Srbové využívali hotel Igman jako základnu, odkud odstřelovali Sarajevo. Do dnes jdou v hlavním Bosenském městě vidět šrámy po 4leté válce. Rozstřílené domy, kulky v panelácích, ze kterých vám zkrátka naskakuje husí kůže.

Hotel Igman byla také naše první zastávka pro natáčení.  Z dříve luxusního hotelu, který sloužil pro ubytování sportovců a býval i relaxační destinací pro turisty, dnes zbyly pouze trosky a železo-betonová konstrukce.

Z místa jde opravdu cítit strach. Procházíte se rozpadlými troskami hotelu a jen si představujete ty děsivé scenérie, které se tam asi během války mohly odehrávat.

Avšak zároveň je tohle místo rájem pro natáčení urban snowboardingu.
Neskutečně obrovské monumenty vytváří překážky, které se dají různě sjíždět, přejíždět a skákat. Do toho sám hotel tvoří neskutečnou kompozici, která tomu všemu dodává velmi zajímavou atmosféru.

14.-15.1.2018:
V den příjezdu jsme si připravili 3 spoty, které jsme úspěšně natočili. Den druhý jsme opět mířili k hotelu, kde byli připravené další spoty, jenže nás na místě překvapila návštěva Bosenských zasahových jednotek, které tam měly probíhající cvičení.

Naštěstí musím říct, že místní obyvatelstvo je velmi přátelské a to se týkalo i policistů. Řekli nám, že za 15 min končí cvičení a my můžeme pokračovat v naší práci.

Tohle se nám mockrát nestalo, jelikož spíš policie mívá tendence nás vyhazovat z míst, kde chceme natáčet. Opět jsme vytvořili to, co jsme potřebovali a mohli pokračovat na další místa našich Snowgreetings.

Další dny máme v plánu navštívit olympijské sportoviště typu: bobová dráha, skokanské můstky a projít další válečná místa přímo v centru města Sarajeva.

Tak nám držte palce a čekejte další reporty!

Dušan

Autor článku:

Kategorie: Report
Vydáno: 18. 1. 2018 v 10.50

Hodnocení článku:

Pro hlasování o nejlepší fotku nebo video se musíš přihlásit nebo se zaregistrovat.

nejčtenější Články

Nová kolekce Freeride.cz merche v prodeji!
Nová kolekce Freeride.cz merche v prodeji!

Nějaký čas to trvalo, ale konečně jsme pro vás nachystali novou kolekci Freeride.cz merche! V našem e-shopu si tak…

Čtyři jarní tipy na rakouský snowparky
Čtyři jarní tipy na rakouský snowparky

Sezóna v Čechách sice už skončila, ale to neznamená, že lyže a snowboardy hodíme někam do rohu! Naši rakouští…

Le Grind Retro Jam 2018 + Video
Le Grind Retro Jam 2018 + Video

Každý rok se na Neklidu loučí s paní Zimou ve velkém retro stylu. Dorazil k nám report z toho letošního loučení a…

Nejlépe hodnocené Články

Tři sta šedesátý první díl - upoutávka
Tři sta šedesátý první díl - upoutávka

Pravidelný pořad o freestylových sportech vysílaný na TV Nova Sport1, TV Nova Sport2 a TV Nova Action je tu s…

Duben 2018
Duben 2018

Letošní zima je sice už za námi a většina z vás se už v myšlenkách přesunula do slunečných letních dnů,…

Jarní Ledovec Klínovec 2018 + video
Jarní Ledovec Klínovec 2018 + video

Letošní konec zimy byl hodně rychlý a sníh se na konci dubna držel už jen na pár místech. Každoroční ukončení…