Birk Ruud a Mathilde Gremaud nedali na FIS Světovým poháru v Tignes soupeřům šanci

Předposlední slopestyle FIS Světovýho poháru letošní sezóny ve francouzském Tignes je za námi...

FIS Světový pohár ve slopestylu po vrcholu letošní sezóny v podobě mistrovství světa ještě čekaly dvě závěrečný dějství. Za ostatními disciplínami se nám už před šampionátem zaklaply vrátka. Poslední dva rébusy, které ještě musíme vyluštit, nám tak prozradí nové majitele křišťálových glóbů právě za slopestyle a také za celkové hodnocení park & pipe. A první nápovědu jsme hledali už tento víkend, kdy vyvrcholil závod ve francouzském Tignes. A světe div se,  počasí si tentokrát příliš nevyskakovalo a konečně si zaslouží mírnou pochvalu. Ale když to někde šlape, tak se to zase skřípně jinde. Ve čtvrtek se totiž nad místním snowparkem urvala lavina, která naštěstí nikoho nezranila, ale zajistila odklad pánský kvalifikace. To prostě nevymyslíš. Český zápis bychom tentokrát ve startovce hledali marně, a tak nás jako správný fanoušky zajímalo aspoň sobotní finále, kam si proklestila cestu z kvaldy desítka nejlepších dam a šestnáctka mužských protějšků.

Tess Ledeux v kvaldě (foto Buchholz / FIS Freestyle)

Nejprve si určitě zaslouží poplácat po rameni stavitelé místního snowparku. Trať vypadala aspoň na oko přepychově jak pohled do komnaty saúdskoarabskýho prince. Jen místo démantů a brokátů jsme se tetelili blahem nad raily a kickery. Hodně netradičně působil už start s dvěma po sobě jdoucími skoky a závěrečný monstrum opět pánům otevíralo brány k rotacím o více jak 1800 stupňů. Myslím, že podobně dimenzovaný skok by už měl ve slopestylu být standardní záležitost. Raily pak nabízely širokou paletu různých gapů, transferů a podobných kombíček, kde jezdci fakt kreativitou šetřit nemuseli. Za mě jeden z nejpovedenějších snowparků končícího ročníku. Světovýho poháru. To tak na okraj...

snowpark v Tignes (foto Buchholz / FIS Freestyle)

Snowparkovou nádheru si jako první mohly užít dámy, který dle novýho formátu si komplet odjedou svůj závod a až po lehký pauze se na překážky teprve vrhnou chlapáci. Mezi něžným pohlavím si pořád lížou rány hvězdičky Kelly Sildaru či Eileen Gu a do konce sezóny už se nejspíš budou dávat jen do richtigu. Do Savojských Alp si pak nenašla cestu ani jedna z amerických freeskierek, kterým tak trochu ve slopestylu začíná ujíždět vlak. I přes absence jsme se ale opět dočkali famózních výkonů. Hned v prvním kole dvojice Megan Oldhama a zejména Johanne Killi vyběhly s devadesáti bodovou hranicí. Norka sice na skocích nedoublovala, ale na railech předvedla technicky peprný kousky a rozhodčí se s tím vůbec nemazali. Nášup 95.25 ji pošoupl ke čtvrté výhře v sezóně.  Jenže k protiútoku v druhý jízdě zavelila Mathilde Gremaud. Perfektní raily ještě podpořila závěrečnou dub 1080 a Švýcarka o bod přeskočila skandinávskou soupeřku. Z prvního fleku už jí nevystrnadila ani domácí Tess Ledeux, která lehce pokazila jeden z railů a v součtu to stačilo jen na pátej flek.

Královna Mathilde Gremaud:

Druhá Johanne Killi:

Bronzová Megan Oldham:

V pánském ringu se opět pořádně oháněli pěstmi hlavně Skandinávci a Švýcaři. Trošku za očekáváním zůstala banda z USA a Kanady, ale každej den prostě není posvícení. Všechno nejdůležitější se pak událo už během úvodního kola. První, kdo poslal na lopatky bájnou devadesátku, byl Nor Sebastian Schjerve. Na trůnu se ale vyhříval jen do doby, kdy přišla řada na Jespera Tjädera. Sympatickej Švéd konečně zase udeřil pomyslný hřebíček na hlavičku. Hodně nadupaný raily navíc supportoval skokovou částí třeba s originálním dub misty 900 a štědří rozhodčí ho vyznamenali 94.00 body! Na devadesátkou párty se pak nechal pozvat i Adri Ragettli. Možná čekal, že za svůj výkon přistane bohatší vejslužka než 92.00 bodů, ale za mě severskej štírek prostě bavil víc.

Jesper Tjäder na největšíkopně (foto Buchholz / FIS Freestyle)

Jenže nahoře už stál jen vítěz kvaldy Birk Ruud a ten letos jezdí v takový pohodě, že by jí mohl prodávat na kila. Jen v krátkým rukávu si střihnul naprosto dokonalou jízdu, který vlastně nešlo nic vytknout. Diskuze neměla smysl. To už spíš potkáte jódlujícho lemura v kimonu, než že Nor nepůjde na první flek. A taky že jo! V druhých jízdách se sice riders činili. Polepšil si Španěl Thibualt Magnin nebo Švýcar Fabian Bösch, ale lepší jak pátý a šestý místo z toho kluci nevykřesali. Když pak Andri dokázal svoje skóre navýšit jen o čtvrt bodu, tak bylo rozhodnuto. Birk Ruud mohl začít slavit svůj pátej vítězněj Svěťák sezóny. Odpovědi na všechny nezodpovězený otázky se dozvíme už tento týden, kdy se sezóna zakončí tradičně ve švýcarské Silvaplaně a měl by u toho být i náš Štěpán Hudeček. Budeme fandit jak splašený! 

Vítěz Birk Ruud:

Stříbrný Jesper Tjäder:

Bronz pro Andri Ragettliho:

Výsledky finále FIS Světovýho poháru v Tignes:

Ženy:

1. Mathilde Gremaud (SUI)
2. Johanne Killi (NOR)
3. Megan Oldham (CAN)
4. Sarah Hoefflin (SUI)
5. Tess Ledeux (FRA)
6. Giulia Tanno (SUI)
7. Sandra Eie (NOR)
8. Ruyi Yang (CHN)
9. Ruby Andrew (NZL)
10. Yuna Koga (JPN)

vítězný dámy (foto Buchholz / FIS Freestyle)

Muži:

1. Birk Ruud (NOR)
2. Jepser Tjäder (SWE)
3. Andri Ragettli (SUI)
4. Sebastian Schjerve (NOR)
5. Thibault Magnin (ESP)
6. Fabian Bösch (SUI)
7. Christian Nummedal (NOR)
8. Cody LaPlante (USA)
9. Konnor Ralph (USA)
10. Evan McEachran (CAN)
11. Luca Harrington (NZL)
12. Troy Podmilsak (USA)
13. Max Moffatt (CAN)
14. Oliwer Magnusson (SWE)
15. Tyler Harding (GBR)
16. Hunter Henderson (USA)

Kompletní výsledky: muži, ženy

králové Tignes (foto Buchholz / FIS Freestyle)

věty si povodil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Cody Wilder Ray potěší editem "Vader"

Troška backcountry srandy s Codym Wilder Rayem...

Máme tady našlapanou video rekapitulaci z Kimbo Sessions 2024

Dorazilo závěrečný ofiko video z letošní Kimbo Sessions...

Dan Hanka zve na Spring Thing 2024! Doraž tak na konci května na Mölltal

Dan Hanka chystá na rakouském Mölltalu novou jarní akcičku Spring Thing...