Jesper Tjäder a Tess Ledeux berou nejcennější kovy na FIS Světovém poháru v Silvalaně

Je dobojováno! V Silvaplaně se o víkendu uzavřel letošní ročník FIS Světovýho poháru...

Dobojováno, finiš, padla... FIS Světový pohár po uplynulým víkendu definitivně věší sezónu 2023 na hřebík. Poslední kapitola už tradičně patří slopestylové tečce ve švýcarské Silvaplaně a letošek nebyl výjimkou. Závěrečná otázka tak visela už jen pouze nad novými majiteli křišťálových glóbů za disciplínu a taky celkový hodnocení park & pipe. Na startu se mezi elitní padesátkou potuloval taky náš Štěpán Hudeček, kterýmu ale už kvalifikace zlomyslně ukázala záda. V první jízdě český freeskier bohužel neobalamutil závěrečný skok a v druhé si obrazně řečeno vylámal zuby už na prvním railu. V součtu z toho tak vymačkal pouze 43. místo, které mu společně s kaučem Pepém zrovna asi dvakrát moc radosti nepřinesly. I tak si ale Speedy za svojí kompletní první zimu mezi smetánkou zaslouží uznání a budeme klukům držet palce do jejich další společný práce.

Evan McEachran v minirampě (foto Stadler / FIS Freestyle)

Finálová šarvátka pak měla propuknout v sobotu, ale pokud to někoho překvapí, tak si zase duply povětrnostní podmínky. Zatímco počasí na kvaldu vypadalo jako sličná blondýnka promenádující se po módním mole, tak víkendová předpověď byla ekvivalentem žebrajícím vágusem ve starým baloňáku se soplem u frňáku. Organizátoři tak finále šoupli hned na ráno, což se ukázalo jako kvalitní rozhodnutí a všechno se nakonec naštěstí odjelo bez větších komplikací a zádrhelů. První se na trať s dvěmi jednoduššími raily, třemi skoky a závěrečnou malou halfpipe vrhly dámy a v prvním kole hlavně favoritky kazily malinko více než je zdrávo. Proto si po deseti jízdách na vysluní užívala Giulia Tanno. Technicky nejnáročnější jízdu s dvěma doubly disponovala sice Megan Oldham z Kanady. Jenže provedení hlavně na railech s ideálem lehce haprovalo, a tak čelu vévodila navrtátivší Švýcarka, která se snad už vypotácena ze zdravotních eskapád.

Birk Ruud (foto Furger / FIS Freestyle)

Ve druhém kole ale rozehrály svojí filharmonii favortiky takovým způsobem, že i Mozart a Beethoven se museli obracet v hrobě. První svojí dravou jízdu vyčistila Sarah Hoefflin, která nezapomněla ukrojit svůj switch dub 1080 a jako první dáma poslala na lopatky devadesáti bodovou hranici. Na tu pomrkávala i norská královna sezóny Johanne Killi. Ladné kombinaci triků nakonec scházelo tři čtvrtě bodu k devíti pětkám. To už ale nahoře křepčila zdravě namíchnutá Tess Ledeux. Francouzska se slopestylem letos lehce válčí, ale tady se mu pomstila se vším všudy. V jízdě nevynechala dub 1260 nebo switch bio 900 a od rozhodčích si vyslechnula verdikt 93.25 bodů a zasloužený vedení. Poslední slovo měla opět Megan Oldham, ale stejně jako předchozí kolo jí zradily zábradlí a lepší než pátej flek z toho nedokázala vydolovat.
U pánů se pak ukázalo, že díky lehčím railům se tady mávalo s devadesátkových hodnocením jak na prvního máje. Nakonec se totiž hned sedm borců přehouplo přes bájnou hranici. Podobně štědrý závod si vážně nepamatuju. Už v prvním runu ale všem vytřel zrak Jesper Tjäder! Švédskej střízlík vypál dva doubly 1620 a originální switch dub 720 precl a rozhodčí mu rázem rezervovali za 94.25 bodů místo na trůně. Nabobtnalý skóre si pak vykoledoval i Mark Hendrickson, kterej ale objektivně řečeno nechytl v rampě při devitikilu grab. Šotek. Zkrátka nepřišel i nakonec šestý Amík Konnor Ralph, páty inovátor Alex Hall a bramborový Novozélanďan Luca Harrington, kterýho na pódium nepopostrčil ani dub cork 1800 cuban.
Jesper Tjäder (foto Stadler / FIS Freestyle)
Švédskýho sympaťáka nakonec nejvíce provokoval nenápadný Kanaďan Evan McEachran. Skvostnou skokovou sekcí načal dub šestnáckou, tu podpořil neuvěřetelných switch dub corkem 1800 a všechno zakončil switch dub 1260 s dvěma graby. Verdikt zněl stříbro a to zcela zaslouženě. Co by to pak bylo za závod, kdyby se na špici neochomejtl Birk Ruud. Tentokrát ale jeho představení, kde zase sázel na svoje signature dub bio, stačilo na bronzový stupínek, ale to dva a dvacetiletýmu Norovi stejně mohlo bejt šumák. Po kralování v big airu totiž sbalil křišťálový glóby i ve slopestylu a hlavně taky za celkový triumf. Tomu se říká sezóna jak víno! A aby toho náhodou Noráci neměli málo, tak Johanne Killi napodobila svýho mužskýho parťáka, kdy si domů odvezla taky dvě zmiňované ceny. Nezbývá než na sever Evropy poslat gratulaci velikosti mamutí stolice!

králové sezóny Birk Ruud a Johanne Killi (foto FIS Freesytle)

Výsledky finále FIS Světovýho poháru v Silvaplaně:

Ženy:

1. Tess Ledeux (FRA)
2. Sarah Hoefflin (SUI)
3. Johanne Killi (NOR)
4. Giulia Tanno (SUI)
5. Mean Oldham (CAN)
6. Kirsty Muir (GBR)
7. Anna Karava (FIN)
8. Grace Henderson (USA)
9. Ruby Andrew (NZL)
10. Sandra Eie (NOR)

Sarah, Tess a Johanne (foto FIS Freestyle)

Muži:

1. Jesper Tjäder (SWE)
2. Evan McEachran (CAN)
3. Birk Ruud (NOR)
4. Luca Harrington (NZL)
5. Alex Hall (USA)
6. Konnor Ralph (USA)
7. Mark Hendrickson (CAN)
8. Colby Stevenson (USA)
9. Mac Forehand (USA)
10. Tyler Harding (GBR)
11. Hunter Henderson (USA)
12. Oliwer Magnusson (SWE)
13. Valentin Morel (SUI)
14. Chris McCormick (GBR)
15. Sebastian Schjerve (NOR)
16. Andreas Herranz (FRA)

Kompletní výsledky: muži, ženy

nejlepší pánové (foto FIS Freestyle)

text

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...

Třeskutá půlhodinka s Capeesh partou

Ferdinand Dahl a jeho týmový grupa od značky Capeesh má venku pohodovou půlhodinku "capeesh worldwide"...