Mistrovství světa 2023: Troy Podmilsak a Tess Ledeux vládci big airu

Finále big airu přineslo monstrózní podívanou a i celkem překvapivý ale zasloužený výsledky...

Zazvonil zvonec a Mistrovství světa 2023 v Bakuriani je konec. Všichni nový šampióni jsou již deklarování a nám z freeski pohledu zbývá ještě projet finálový šílenství v big airu, protože to co se dělo na dva a dvacetimetrovým skoku, by snad probudilo k životu i tisíce let starou egyptskou mumii! My ale ještě jednou musíme vyseknout poklonu našemu zástupci v Gruzii Štěpánovi Hudečkovi, který v neuvěřitelně nabitý konkurenci za svůj znamenitý double cork 1800 tail bral v kvaldě v uvozovkách až jednadvacátej flek. Speedy může v klidu a pohodě odletět domů se vztyčenou hlavou, protože v závodě fakt nechal naprosto všechno a my mu ještě jednou gratulujeme k výkonu a budeme mu držet palce ve zbytku náročný sezóny.

Matěj Švancer a jeho dub 1980 japan (foto Mateusz Kielpinski / FIS)

Teď už ale k samotnýmu finále, kde se zase malinko hrály škatulate, hejbejte se, a to ještě vůbec dřív než se začalo. Finálové klání se původně mělo spustit v neděli ráno. Jenže počasí spíše nahrávalo restauratérům, protože dle předpovědi mělo vetší smysl trávit den v putyce a ochutnávat místní pálenku čaču, než se trmácet v hnusu na svah. Organizační výbor tak udělal rozumný krok a celou bitvu o medaile posunul na sobotu. Počasí si i tak z jezdců dělalo dobrý den a občas to vypadalo na příchod sněžné bouře, aby za chvilku skoro vykouklo znavené sluníčko. Normální maglajz, ale ten nás už po předchozích zkušenostech nechal ledově klidný. Stěžejní ovšem bylo, že finále se nakonec zvládlo a zvedlo ze židle nejen fanoušky freeskiingu, ale se zatajeným dechem ho doufám sledovali snad všichni od babiček až po vlakový průvodčí v Dolním Bousově. Stálo to totiž za to!

Kanaďanka Megan Oldham (foto Mateusz Kielpinski / FIS)

Holčičí sestava se sice ztenčila ještě před prvním skokem, protože do něj bohužel nevlítla favorizovaná Švýcarka Mathilde Gremaud. Ovšem hned svým prvním trikem Tess Ledeux všem dokázala, kdo bude tvrdit muziku! Francouzska si vyšňořeným dub corkem 1620 zpravila chuť po nepovedeným slopestylu. Když pak poslední jízdu zvládla ukorigovat na druhej pokus switch dub 1260, nebylo o nový šampiónce pochyby! Asi by se nenašel nikdo, kdo by jí to v tu chvíli nepřál! Na stříbro tentokrát vystřelila Sandra Eie. Norská plavovláska přetavila svoje dub corky 1080 na obě strany v jeden ze svých nejzářnějších výsledků. A bronzem se pak zkrášlila Megan Oldham. Škoda že Kanaďanka musela nadvakrát opravovat svůj switch dub 900 a nezůstal jí tak pokus na tripla. Nikde ale není psáno, že by s ním vyrukovala. Z favorizovanýho kvartetu tak černej Petr vyšel na Kirsty Muir. Dub 1440 a rightside dub 1080 v britském provedení na placku o tři body nestačil. Smolík.

Šampiónka Tess Ledeux:

Ovšem čeho se pak dopustila pánská desítka, tak to místama smrdělo odvozem do polstrovaný cimry! Blázinec! Kdyby to náhodou uviděli návštěvnící z kosmu, tak si asi řeknou, že jsme moc velký magoři a letí radši o dům dál. Osmnáctky, devatenáctky a hlavně rotace o 2160 stupňů. To je denní chléb freeskierů v aktuální zimě. Snad až nechutný. Nejlíp celej tenhle cvokhaus demonstroval Troy Podmilsak. Jako vůbec první freeskier tam odpálil triple cork 2160 a odjel ho s prstem v nose!!! Rozhodčí to tak vykolejilo, že mu nejprve naložili menší bodový příděl, protože myslili, že mladej Amík rotoval jen 1800. Pak ale boom a přišla sladká odměna 96.50 bodů. No a když k tomu přilijete hodně ostrý dochucovadlo v podobě switch dub bia 1980, tak rázem máme novýho mistra světa! Možná malinko překvapivýho ale zcela po právu! Wau!

Troy Podmilsak (foto Mateusz Kielpinski / FIS)

Jenže i ostatní jezdcům by nejspíš slušela svěrací kazajka! Stříbro si nakonec podmanil rakouský střelec Lukas Müllauer za čunačiny dub cork 1980 blunt a switch dub cork 2160 blunt!! WTF... Bronzový Birk Ruud tasil zbraně switch triple cork 1980 a dub bio 1800. Bůhví, jak by to celý nakonec dopadlo, kdyby ho u závěrečnýho skoku nezradily mířidla a dub bio 1980 odjel. A chudák Matěj Švancer zase jen sezobl bramboru. V repertoáru nezapomněl na nose butter dub cork 1980 s přepychovým japanem. A takhle můžeme směle pokračovat... Luca Harrington pátej s jednou osmnáctkou a jednou devatenáctkou, Sebastian Schjerve dvě osmnáctky... Nemá to prostě už cenu vypisovat. Jen mám trošku hrůzu z toho, co chtěl kluci dělat za pár let. Naprosto luxusní tečka za šampionátem, kterýmu se dá vyčíst jen jedno. Počasí, dělej něco se sebou...

Vítězný šílenství Troye Podmilsaka:

Výsledky finále big airu na MS 2023:

Ženy:

1. Tess Ledeux (FRA)
2. Sandra Eie (NOR)
3. Megan Oldham (CAN)
4. Kirsty Muir (GBR)
5. Kateryna Kotsar (UKR)
6. Muriel Mohr (GER)
7. Ruyi Yang (CHN)
8. Mathilde Gremaud (SUI)

Sandra, zlatá Tess a Megan (foto Miha Matavz / FIS)

Muži:

1. Troy Podmilsak (USA)
2. Lukas Müllauer (AUT)
3. Birk Ruud (NOR)
4. Matěj Švancer (AUT)
5. Luca Harrington (NZL)
6. Sebastian Schjerve (NOR)
7. Christian Nummedal (NOR)
8. Noah Porter MacLennan (CAN)
9. Tormod Frostad (NOR)
10. Teal Harle (CAN)

Kompletní výsledky: muži, ženy

Lukas, šampión Troy a Birk (foto Miha Matavz / FIS)

Web Mistrovství světa 2023 najdeš zde.

čuměl jak péro z gauče

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Jarní návrat do Laaxu s Joeym van der Meerem

Máme tady další edit od brandu JIberish. Joey van der Meer nás vezme do Laaxu...

Luca Harrington se s tím na finále SuperUnknown 21 nemazal

Zase jedny pohyblivý obrázky z posledního finále SuperUnknown od Level 1...

Finley Melville Ives nás vezme na Mt. Hood

Na oregonský Mt. Hood nás dneska vezme mladá rampová krev v podobě Finley Melville Ivese...