Počasí uštědřilo další ránu FIS Světovému poháru. Stubai viděl jen kvaldu

Ani druhá zastávka FIS Světovýho poháru se neobešla bez zásahu počasí. Na Stubaii se zvládla jen kvalda, zbytek zmařil vítr a sněžení...

Jak to taky vypadá, tak na FIS Světový pohár seslal kletbu nejspíš nejvyšší voodoo šaman z Heiti. Letošní sezóna totiž odstartovala tak tragicky, že by si klidně zasloužila místo v televizním cyklu životní zklamání. Finále úvodního klání ve švýcarském Churu zhatil déšť a ani druhá zastávka na rakouském ledovci Stubai se moc nepoučila. Předpověď počasí vypadala sympaticky asi jako parta lidojedů porcující si svůj nedělní oběd. Už s kvalifikací se muselo šíbovat, což se nakonec ukázalo jako organizátorský majstrštyk. Nebejt toho, tak se totiž nezvládne odjet zhola nic. Počasí si totiž zase prosadilo svou! Na kvalifikaci ještě ukázalo přívětivou tvář a pozvánku si nenechaly ujít ani sluneční paprsky. Jenže dnešní finálový den se už nesl ve znamení mordoru, humplu a humusu. Vítr se urval doslova z řetězu! Sto kiláků za hodinu? Sorry, ale to už je dle Beaufortovi stupnice silná vichřice. Klidně mohli naklusat filmaři a natáčet pokračování Twistru, bez filmovejch triků. A vyhlídky na víkend? Sněžení, sněžení, jo a sněžení. Nezbývalo nic jinýho než finálovou bitvu odpískat a konečný výsledky vycucat z kvaldy… 

čtvrteční pohled na trať (foto Buchholz / @fisfreestyle)

Pojďme se ale ještě vrátit do včerejšku, kdy riders i ostatní hýřili optimismem. V místním snowparku Stubai Zoo vyrostla na oko hodně přitažlivá slopestylová trať. Jezdci mohli rozjet svoje trikové rošády na dvou kickerech a celkem třech jibových platformách. Na startu se opět sešla konkurence velikosti reprodukčních orgánů brontosaura. Mezi chlapáky se tísnilo téměř šest desítek borců včetně našeho Štěpána Hudečka. Kluci válčili ve dvou heatech o celkem šestnáct postupových míst. Mezi dámami nakonec před startem vypadl hned kvartet lyžařek, takže si o osm finálových fleků zasoutěžilo devatenáct holek. Speedy stejně jako ve Švajcu nejspíš nevstal pravou nohou a závod mu vůbec nesednul. Konec koncům o den se zkrátila i možnost tréninku. Na chvostu výsledkový listiny svýho heatu dřepět rozhodně nechcete. Nezbývá než zvednout hlavu a zabojovat příště!

Speedy v akci foto (foto Buchholz / @fisfreestyle)

Šokující výsledky jako v úvodu sezóny se tentokrát nedostavily. Ze škrnutýho finále nakonec nejvíce vytěžil zkušenej Evan McEachran. Kanadskej bombarďák si skoky vychutnal masivním switch dub corkem 1800 safety, kterej ještě podpořil switch dub 1440. Na railech navíc přidal bláznovinu bio 810 z vystřelováku nebo 360 switch up, což mu  nakonec přililo 93.00 bodů a konečný vítězství. V rámci World Cupu se na nejvyšší stupínek vyškrábal vůbec poprví v kariéře. Na bednu ho pak doprovodila americké kvalita. Do stříbra se zahalil Mac Forehand, kterýho k placce dotáhnul dub cork 1620 cuban, netradiční dub 900 nebo cork 810 z railu.

první výhru slaví Evan McEachran (foto Buchholz / @fisfreestyle)

Styl a originalitu mohl zase na kila nebo spíš tuny prodávat Alex Hall. Olympijskýmu šampiómovi v jízdě nechyběl pretzlovanej dub cork 900 nebo switch dub 1260 z tailbutteru a v konečným účtu o půl bodíku přeskočil Andri Ragettliho. Matěj Švancer se pak na domácí trati musel spokojit s třináctým pořadím. Počásko pak připravilo o první finálový jízdy v životě mladýho Kanaďana Jeremyho Gagneho. Konečnej patnáctej flek ale určitě bere pozitivně. Jakub Smolík pak taky nešťastně navštívil slovenské želízko v závodě. Mišo Oravec totiž za skóre 61.25 bodů uzmul první nebodovaný třicátý prvním místo. Pešek.

štylař Alex Hall (foto Buchholz / @fisfreestyle)

Mezi něžným pohlavím absentovalo celkem slušná řádka elitních freeskierek. Zraněná Kelly Sildaru, Maggie Voisin, která spíše objíždí filmový festivaly nebo Eileen Gu či Megan Oldham. Šanci za pačesy tak opět chňaplo favorizovaný duo Mathilde Gremaud a Tess Ledeux. Švýcarská bohyně vystřelila dub cork 1080 a bio 900, její francouzská rivalka pak vůbec poprvé zadiktovala díky back-to-back dub corku 1080. Mathilda si ale lépe osedlala raily a s náskokem dvou bodíků brala druhý zlato sezóny. Bedna jako v Churu se ale nakonec neopakovala. Sarah Hoefflin si totiž vyžrala kýbl smůly a krčila se na šestnáctý pozici, který by jí nepustila ani do případnýho finále. Bronz tak skončil v kapse Ruby Andrews z Novýho Zélandu. Až za ní se choulelo zkušenější duo Kirsty Muir a Giulia Tanno. Počasí si pak svoji reputaci může napravit už tento týden, kdy se v čínském Pekingu vrátíme k big airu. Sobotní finále je pak v plánu brzo ráno našeho času. Tak snad si to čínští soudruzi pohlídají!

stříbrná Tess Ledeux (foto Buchholz / @fisfreestyle)

Výsledky FIS Světovýho poháru na Stubaii:

Muži:

1. Evan McEachran (CAN)
2. Mac Forehand (USA)
3. Alex Hall (USA)
4. Andri Ragettli (SUI)
5. Sebastian Schjerve (NOR)
6. Max Moffatt (CAN)
7. Jesper Tjäder (SWE)
8. Birk Ruud (NOR)
9. Konnor Ralph (USA)
10. Ben Barclay (NZL)
11. Luca Harrington (NZL)
12. Cody LaPlante (USA)
13. Matěj Švancer (AUT)
14. Troy Podmilsak (USA)
15. Jeremy Gagne (CAN)
16. Fabian Bösch (SUI)

56. Štěpán Hudeček (CZE)  

Mac, Evan a A-Hall (@fisfreestyle)

Ženy:

1. Mathide Gremaud (SUI)
2. Tess Ledeux (FRA)
3. Ruby Andrews (NZL)
4. Kirsty Muir (GBR)
5. Giulia Tanno (SUI)
6. Anni Kärävä (FIN)
7. Flora Tabanelli (ITA)
8. Rell Harwood (USA)

Kompletní výsleky: muži, ženy

Tess, Mathilde a Ruby (foto @fisfreestyle)

FIS Freeski web najdeš zde.

počasí dá na holou

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Tomáš Guziur vypustil gruzinský movie "Gamarjoba"

Tomáš Guziur a filmař Petr Pražmowski mají konečně venku svoje gruzinské dobrodružství "Gamarjoba"...

Podíváme se na zoubek Swatch Nines 2024

Swatch Nines 2024 nám zase dali nažrat pořádný porce freeskiingu! Tak se na ne pojďme podívat....

Justin Kennedy bortí streety ve svým season editu

Justin "Juice" Kennedy nás vezme na zaoceánský streety...