Report: Česká repre na Světovým poháru v Modeně

Světový pohár v big airu o víkendu odstartoval v italské Modeně a byla u toho i česká reprezentace...

Kolotoč FIS Světovýho poháru se začíná roztáčet jak centrifuga na Matějský. Letní válendo u vody je už dávno pasé, a tak to chce plážový serepetičky zase dát pěkně pod zámek do almary a začít makat jak mourovatej. Zima už je celá nadrbaná jak šestnáctiletej ajťák pří sledování miss mokré tričko a letošní závodní sezóna do toho pomalu začíná šlapat. Brány Svěťáku letos otevřela rampa na Novém Zélanduv Cardroně. První listopadový víkend pak přišel na řadu divácky vděčný big air, který načal svojí pouť první závodem v rámci akce Modena Skipass 2019 ve stejnojmenném italském městečku. Premiérový city big air sezóny měl taky výraznou českou stopu a proto nás nedělní závod zajímal minimálně dvakrát tolik.
Mezi téměř padesátkou startujících totiž taky hořela dvě česká želízka v ohni. Šimon Bartík, který reprezentoval už zkušenější část startovního roštu a debutující Matěj Švancer, kterej společně se stejně starým Amíkem Troyem Podmilsakem platili za nejmladší ucha. Kluky nečekal vůbec lehkej úkol. Upršená kvalifikace se jela na dva heaty, kde z každýho se do finálka prosmýkla jen nejlepší pětice. V kvaldě pak byly k dispozici dva skoky, kde se povedenější počítal. Česká dvojka nakonec společně padla do heatu číslo jedna. Šimba zvolil jako trik switch dub cork 1260 a dokázal nakonec vytěžit 63.50 bodů, což ho celkově pasovalo na 31. místo. Bohužel to je první nebodovanej flek. Malinko líp dopadl Matěj, kterej zaprasil triplem 1440. Bodovým srážkám ale neutekl a tak ho 69.25 nakonec vyšvihlo na 28. místo, za který si připsal aspoň tři bodíky do celkovýho hodnocení. Kvalda pak nejlíp pak sedla Henriku Harlautovi a Lukasovi Müllauerovi.
Šimbu jsme požádali, aby nám v pár větičkách sdělil svoje dojmy z prvního Svěťáku sezóny: „S Pepkem jsme do Modeny vyrazili z Hintertuxu, kde jsme chytli pár na Hintr nezvykle dobrejch dnů, kdy se dalo i skákat. Jelikož jsem chtěl v Itálii dělat trik ze switche, tak jsem z toho měl celkem bobky, přeci jen city big air není prolajna ve Vítkovicích a na dropu se vám trochu tají dech, navíc se nemůžete rozlyžovat na sjezdovce vedle… Žádná tam není. K dispozici jsme měli dva tréninky po 80 minutách a kratší trénink před závodem, dohromady jsem stihl tak 20 skoků. V závodě jsem dělal switch double cork 1260 se safety, bohužel jsem to nedal 100% čistě a vyfasoval 63,5 bodů. Na první závod sezóny ale za mě fajn, jsem celkem spokojenej, že jsem si to odjel. Jen je potřeba to trochu promakat a pohrát si víc s grabama:) .“ 

Matěj Švancer v Modeně (foto FIS)

Finálový program padl na nedělní podvečer. Deštivý počasí se už naštěstí zpacifikovalo, a tak nejlepší šestice holek a desítka chlapáků mohla vlítnout na svojí velkou bitvu. Ve finále má každej lyžník šanci na tři triky, kdy se započítávaly dva nejlepší skoky, který samozřejmě musely bejt rotovaný na rozdílný strany. Prvním patřila gigantická konstrukce holkám. Už přeložená páteční kvalda, do který naskočilo šestnáct bábovek, byla ochuzeny o americký dámy. Na Apeninský poloostrov z velkých jmen nedorazila třeba ani francouzská letkyně Tess Ledeux nebo estonský zázrak Kelly Sildaru, šanci tak dostaly jiný. Smolíka finálovýho dne schytala v kvaldě druhá Kanaďanka Elena Gaskell, která si v tréningu poranila loket a bude si muset dát od ježdění nějakej ten pátek pauzičku.

Dokonale tak situace využili nabušený Švýcarky. Mathilde Gremaud a krajanka Giulia Tanno hned první jízdy zabily jako jediný doubkle corky jak z partesu. Když pak přidaly vydařený rotace o 900 v druhým kole, bylo o nejcennějších plackách celkem rozhodnuto. Úsměv na tváři se ale určitě vyloudil i u Dary Howell z Kanady. Ta se po loňském vážném zranění kolena vrátila nakonec pěkným třetím místem. Olympijská vítězka ze Soči, tak určitě ještě nepatří do starýho železa. Určitě výš ale mířila severská plavovláska Johanne Killi, která ale po nepovedených dvou jízdách, kdy neodjela switch double mohla maximálně hodit ručník nebo lyže do ringu. Podobně pak dopadla i třetí Kanaďanka ve finále a nakonec celkově pátá Megan Oldham. Dva pády a šlus…  Tohle byla jadnoznačná švýcarská záležitost...

Vítězka Mathilde Gremaud:

Stříbrná Giulia Tanno:

Bronz bere Dara Howell:

Pánský finále zase slibovalo řežbu jak za Husitů. K radosti domácích fanoušků se v desítce nejlepších objevil další navrátilec po zranění. Ralph Welponer byl na domácí půdě jak urvanej ze řetězu. Bohužel nezvládl ve finále ani jeden ze svých triplů a bral nakonec utěšnej desátej flek. Porci smůly si vybral taky Max Moffatt, kterýmu v první jízdě ustřelila hrana a jak pytel brambor se skácel ještě na rozjezdu. Škoda skoku, protože měl určitě výš než na devátej flek. Bodové příděly byly ale pro soudce úkol zase náročnější než si zapamatovat nejdelší jméno waleský vesnice (mimochodem to zní Lanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch viz Wikipedie). Pánové se předháněli zejména v doublech 1620 a 1440 a co trik to perla. Skvadra rozhodčích ale nakonec svojí práci odvedli určitě kvalitně…

Už od prvního kola vévodil výsledkům zaslouženě Amík Alex Hall. Jeho double 1620 se seatbeltem nebo cubanem je prostě hodně ceněný zboží. Parádní dub bio 1440 pak tasil Birk Ruud. Velkolepými rotacemi odpověděl i Andri Ragettli, kterej stompnul i svůj obligátní triple cork 1620. Peška měl Teal Harle, kterej kdyby dal čistějc dvůj závěrečnej skok tak je z toho podle mě podium. Takhle se musel uchlácholit pátým místem. Henrik Harlaut se snažil seč mu nohy a ruce stačily, štěkal do mikrofónu jak splašenej pes, zase z něj stříkala pozitivní energie, ale nakonec lepší než bramborový místo z toho nevysekal. Nejblyštivější placku tak po třech finálových kolech zaslouženě bral Alex před Birkem a právě Andrim.

Jasný král Alex Hall:

Drýhej flek pro Birka Ruuda:

Andri Ragettli a jeho třetí místo:

FIS Světový pohár v big airu tak úspěšně vstoupil do letošní sezóny hodně povedeným závodem. Ještě zbývá nastartovat slopestyle a ten by měl přijít na řadu v druhé půlce listopadu na rakouské ledovci Stubai, kde to trochu hapruje se sněhem. Všechno ale je snad na dobrý cestě a my doufáme, že české barvy budou opět u toho…

Výsledky Světovýho poháru v big airu v Modeně:

Muži:

1. Alex Hall (USA)
2. Birk Ruud (NOR)
3. Andri Ragettli (SUI)
4. Henrik Harlaut (SWE)
5. Teal Harle (CAN)
6. Colby Stevenson (USA)
7. Jesper Tjäder (SWE)
8. Lukas Müllauer (AUT)
9. Max Moffatt (CAN)
10. Ralph Welponer (ITA)
…….
28. Matěj Švancer (CZE)
31. Šimon Bartík (CZE)

nejlepší pánové v Modeně (foto FIS)

Ženy:

 1. Mathilde Gremaud (SUI)
2. Giulia Tanno (SUI)
3. Dara Howell (CAN)
4. Johanne Killi (NOR)
5. Megan Oldham (CAN)
6. Elena Gaskell (CAN)

Kompletní výsledky: muži, ženy

vítězné dámy (foto FIS)

FIS web najdeš zde.

Napsal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Podíváme se na zoubek Swatch Nines 2024

Swatch Nines 2024 nám zase dali nažrat pořádný porce freeskiingu! Tak se na ne pojďme podívat....

Justin Kennedy bortí streety ve svým season editu

Justin "Juice" Kennedy nás vezme na zaoceánský streety...

Buldozlife pustili ven street video "Egal"

Švýcarští shreďáci Buldozlife crew mají venku zase jednu streetovou pohodičku...