Report: Silvestr v oblasti Schmitten

Snowpigs.cz byli na konci roku na rozkrájení. Vše zakončili Silvestrem v oblasti Schmiten nedaleko od známýho Kaprunu a opět se s námi podělili o svoje dojmy.

Silvestr a předcházející víkend jsme přijeli strávit do městečka Bruck u Zell am See. V této oblasti sníh již nějakou dobu nepadal a tak v sobotu před Silvestrem vyměnili Snowpigs freeridové lyže za sjezdovky.

Nejbližším lyžařským střediskem je Schmitten, který nabízí 77km sjezdovek v nadmořské výšce od 760 do 2 000m n.m. s orientací od jihovýchodu až po severovýchod. Horní část střediska je spojena s městečky Schüttdorf Zell am See pěti lanovkami. Na prosinec 2019 je plánováno otevření šesté lanovky do městečka Viehhofen.

jako v pohádce

Přestože podle předpovědi mělo být azuro, ráno nás vítala zatažená obloha. Pozitivní předpověď, vyhlídka na husté sněžení a silný vítr v následujících dnech a volný víkend před Silvestrem přivedli na parkoviště u spodní stanice AreitXpress velké množství návštěvníků. I přesto, že v době našeho příjezdu lanovka již jezdila, podařilo se nám bez problémů najít parkovací místo a mohli jsme tak v dobré náladě vyrazit na kopec.

AreitXpress je nová kabinková lanovka, kam se komfortně vejde 8 lidí. Příjemným překvapením byly vyhřívané sedačky, což u kabinových lanovek rozhodně není standart. Touhle luxusní kabinkou jsme se dostali do 1 400m n.m., kde jsme přesedli do druhé, již standartní kabinky Areitbahn. Ta nás dovezla až téměř na vrchol celého střediska do 1 900m n.m.

Přejeli jsme na druhou stranu hřebene a přes několik červených sjezdovek jsme se dostali až téměř na druhou stranu střediska – červenou sjezdovku č. 19 Neue Hochmaispiste s vyhřívanou sedačkovou lanovkou. I když sníh na sjezdovkách nebyl nejnovější, sjezdovky byly kvalitně upravené. Kvůli teplotám přes den kolem nuly a v noci pod nulou byl podklad tvrdší, ale ne ledový.

Díky členitosti střediska se v něm velké množství návštěvníků rozptýlilo a nečekali jsme u lanovek žádné fronty. Bylo vidět, že lyžařská sezóna stále spíše začíná. Rolby a bagry pilně pracovali na Funslope, která je se svými 1 300m nejdelší na světě.

luxusní panorama na Šmitce

Jak ze blížil čas oběda, zatoužili jsme po modrých sjezdovkách, kde bychom díky mírnějšímu sklonu mohli pilovat carvingové oblouky a naši techniku. I těch má středisko dostatek, ale jsou umístěné spíše kolem Areitbahn. Nejvíce nás zaujala sjezdovka č. 2 Hirschkogelpiste. Ve spodní části se rozdělovala a bylo možné si vybrat z červené a modré varianty.

Kolem půl jedné nás přemohl hlad. Nebylo jednoduché si vybrat z nepřeberného množství restaurací a horských chat. Nakonec jsme poobědvali v Kettingalm, kousek pod vrcholem Schmittenhöhe. Chata měla v nabídce jak tradiční kuchyni, tak samozřejmě také několik mezinárodních jídel jako boloňské špagety nebo steak s hranolky. Jídlo a dezerty byly tak chutné, že jsme se po obědě nemohli téměř hnout.

Po obědě jsme se vrátili na sjezdovku Hirschkogelpiste a také na sousední sjezdovku č. 3 Glocknerwiese. Ta je určena zejména pro děti, pro které je tu připravena spousta atrakcí včetně slalomu mezi dračími ohni nebo rychlostního úseku.

Středisko Schmitten tak lze vřele doporučit také těm, kteří přijedou se svými ratolestmi. A to nejen díky dětským atrakcím, ale také proto, že každou sobotu od 1. prosince 2018 až do 27. dubna 2019 mohou děti a mládež do 19 let jezdit jen za 10 EUR. Unaveni po celodenním lyžování jsme se vydali po sjezdovkách č. 2, 3 a 4 dolů k parkovišti. Přestože v údolí ještě sníh nebyl, sjezdovka byla dobře zasněžena a končila až u pokladen, jen pár metrů od přechodu, který vedl na naše parkoviště.

A co říci závěrem? Středisko Schmitten má lyžařům, ať velkým či malým, rozhodně co nabídnout. Navíc je možné zakoupit skipass, který kombinuje střediska Schmitten Kaprun. Takže pokud jedete do této oblasti na delší dobu a ne jen na víkend, nemusíte se bát, že byste se nudili.

Kompletní fotogalerku si můžete prohlédnout ve slideru:

Web resortu Schmitten najdete zde.

Napsal a nafotil

Ivoš Mrázek
Další články autora

Další zajímavé články

Red Bull nás ve videu vezme na Spring Super Sesh od Markuse Edera

Vyrazíme na jarní Spring Super Sesh, kterou pro kumpány svolal Markus Eder...

Eric Pollard po více jak dvaceti letech opouští Line Skis

Jedna z nejpevnějších spoluprací ve freeskiingu končí...

Stubai Zoo otevřela včera svoje brány

Snowpark Stubai Zoo čeká od tohoto víkendu na vaši návštěvu...