Report: Světový pohár v big airu v Pekingu

Pekingem odtřásla generálka na Olympiádu prostřednictvím Světovýho poháru v big airu a děly se velký věci...

Druhý prosincový víkend byl freeskiingem prošpikovanej jak americká kavalérie indiánskejma šípama. V programu totiž figurovaly hned dva závodu. Halfpipe v Copperu jsme si už prolustrovali, a teď nás čeká big air v Pekingu. Druhý závod sezóny byl premiérovým na světoznámý akci Air + Style v čínské metropoli. Doufejme, že snowboardisti prominou, že jsme začali fušovat do jejich tradičního závodu. Není se ale čemu divit. Zároveň to totiž byla taky velká generálka na klání pod pěti kruhy v roce 2022. V průmyslovém Shuogang Parku totiž vyrostl první permanentně stojící městský big air na světě. Se svou výškou šedesát metrů a dýlkou sto šedesát čtyři metrů jde o pořádnou vyžranou potvoru. Což je ale jedině dobře, protože skok má parametry jako kickery v parku a na rozdíl od menších city big airu tady budou moci jezdci vytáhnout z rukávu všechny svoje triky a fígle a nebudou nijak limitováni.

novej big air v industriální zóně v čínském Pekingu (foto FIS)

Riders tak měli určitě velkou chuť a motivaci předvíst v nejlidnatější zemi světa svoje maximum. Tohle nadšení ale nesdílel výběr USA. Ten do Asie poslal notně oslabenou sestavu jezdců. Holky pro jistotu zůstaly doma všechny. Mezi chlapáky zbuzoval největší naděje Cody LaPlante, kterej zažíval návrat po zranění kolene. Jinak jména jako Rodney Koford, Zane Severson nebo Brian Gardiner neevokovali zrovna medailovej masakr. Nicméně kromě Amíků dorazilo celkem čtyřicet dva borců a ve zbylých mančaftech se to lyžařskými stárs jen hemžilo. Naproti tomu babská sestavička byla slabá jak rezervní fotbalovej tým San Marina. Kromě pár prověřených jmen, nebylo z čeho brát. Tady si to určitě zasloužilo lepší docházku než výsledná čtrnáctka startujících.
Každopádně první lehká změna nastala v kvaldě. Jak pánové, tak dámy jeli celkem tří jízdy, kdy se ale už v boji o finále počítaly dva vydařenější skoky. Na to doplatilo několik velkých favoritů. Namátkou se třeba musel pakovat Henrik Harlaut, Evan McEacran, Finn Bilous či Oscar Wester a zajít chuť si musel i ABM nebo Oystein Bråten. Kvalifikační melu nejlíp naopak ustálo skandinávský Birk Ruud a Elias Syrjä, kdy každý ovládl jeden ze dvou heatů. Mezi něžným pohlavím pak nejpevnější nervy udržela Švýcarka Giulia Tanno, která vévodila šestici postupujících. Černýho Petra si pak vytáhla její krajanka a vítězka úvodního závodu v italský Modeně Mathilde Gremaud. Pád již v tréningu jí vystavil stopku do samotnýho závodu. 

Norka Johanne Killi zabíjí ve finále (foto FIS)

Pánský finále pak přineslo newschoolový žně, kterým určitě slušely vyprodaný tribuny. Nicméně lyžování není pinčes a tak cedulku sold out organizátoři určitě nemuseli vyndavat. Stejně jako v kvaldě se pak započítávaly dva lepší skoky, přičemž jste je museli vyrotovat na různý strany. Hned od prvního kolo se peklilo jak u Luciferů doma. Jesper Tjäder dub cork 1620, Kim Gubser switch triple, Andri Ragettli normál triple. Korunu tomu nasadil Teal Harle se switch dub corkem 1800!! Prasárna větší než smažák s knedlikem a hořčicí. Snad jen Elias Syrjä mohl vyfásnout víc bodů za svůj dub nosebutter. Do druhýho kola pak po pádu už nestoupil Rakušan Lukas Müllauer. Dopředu se dral Jesper, kterej přidal switch dub 1440. Jak z divokých vajec byl ale Teal, kterej sežral asi nějakej rotační lektvar a díky dub corku 1620 se zaslouženě ujal vedení. První nepovedený kolo pak stihl ještě napravit taky Birk Ruud s dub biem a zůstal ve hře…

Do posledního kola šli riders dle aktuální pozice. A hned prvním pánem na holení byl právě Birk. Nápřah jak kdyby chtěl dát facku Hulkovi, dub bio 1800 mute a čistej dopad. Magořina největšího kalibru a průběžný vedení. Kimu Gubserovi nestačil ani druhej triple na placku, Na triplíře celkem úspěšně vsadil i Elias, zatímco Andri pokonil i svůj druhý pokus o switch triple a měl po ptákách. Vysoko vylítl taky Christian Nummedal, kterej svoje čínský vystoupení zakončil switch dub corkem 1800. Další bezmozkovitost dne. Jenže na placku to v součtu nestačilo. Jesper svůj poslední skok zazdil, ale podium mu už utýct nemohlo. Všechno mohl rozhodnout Teal Harle. Sice o ždibíček vyšperkoval stejnej trik jako z předchozího kola, jenže první flek ho minul o nejmenší možný rozdíl 0.25 bodu. To je tak max na kulomet vulgárních slovíček. Výhru tak zaslouženě bral Birk Ruud právě před Kanaďanem a švédským štírkem Jesperem Tjäderem, kterej vůbec poprví stanul v rámci Svěťáku na bedně. Uff, tohle bylo celkem morbidní představení…

Šílenej Birk Ruud a jeho výhra:

Stříbrnej Teal Harle se s tím taky moc nepáral:

Jesper konečně veze ze Svěťáku placku:

To dámská skvadra samo sebou tolik šílenosti nerozdávala. Smolařkou dne byla Dara Howell. Kanaďanka první dva polety neustála, a tak mohla svoje naděje hodit z okna nejvyššího patra. Naopak Johanne Killi jako jediná stihla první dvě jízdy vyčistit a i díky perfektnímu switch dubu se jednoznačně ujala vedení. Jedinou druhou dámou, která bez básně nasadila dub cork, byla Giulia Tanno. I díky tomu nakonec brala stříbro, ale s velkým odstupem za suverénní Norkou. Holky jako kdyby třetí flek nechtěly.  Rozhodčí za menší karamboly a nečistoty nekompromisně strhávali body, a tak si nakonec slitinu mědi a cínu na Apeninský ostrov odvezla veteránka Silvia Bertagna. 720 a switch 540 ale nejsou zrovna vesmírný triky, který by jí zaručí věčnou slávu. Nicméně tady to na cinknutí bylo dostačující a hlavně s třicítkou na krku si určitě uznání zaslouží. Příště snad dámský osazenstvo nabídne větší konkurenci…  

Vítězka Johanne Killi:

Giulia Tanno a druhej flek:

Silvia Bertagna uzmula bronz:

Ani vyznavači big airu stejně jako rampaři si ještě nemůžou dát nohy na stůl a popíjet vaječňák. Do vánoc totiž mají napresovanej ještě jeden závod. Ten bude tuto soboto hostit americká Atlanta a místní baseballový stadion. My doufáme, že se do ní sjede stejná špička jako na asijský kontinet včetně domácích es a rozejde se pořádnej freeski armagedon. Jako průběžný králové disciplíny do něj naskočí norská dvojka Birk Ruud a za ženy Johanne Killi.

Výsledky finále Světovýho poháru v big airu v Pekingu:

 Muži:
 
1. Birk Ruud (NOR)
2. Teal Harle (CAN)
3. Jesper Tjäder (SWE)
4. Christian Nummedal (NOR)
5. Kim Gubser (SUI)
6. Oliwer Magnusson (SWE)
7. Elias Syrjä (FIN)
8. Max Moffatt (CAN)
9. Andri Ragettli (SUI)
10. Lukas Müllauer (AUT)

nejlepší chlapáci (foto FIS)

Ženy:
 
1. Johanne Killi (NOR)
2. Giulia Tanno (SUI)
3. Silvia Bertagna (ITA)
4. Margaux Hackett (NZL)
5. Lou Barin (FRA)
6. Dara Howell (CAN)

Kompletní výsledky: muži, ženy

trojka nejlepších dam (foto FIS)

Napsal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...

Kim Gubser prubnul na Swatch Nines 2024 světovej rekord v nejvyšším poletu

Na letošních Swatch Nines padl rekord v nejvyšším airu historie...