Štěpán Hudeček bere na FIS Světovém poháru v Pekingu 32. flek

Štěpán Hudeček má po dnešku třetí letošní start ve Světovým poháru...

FIS Světový pohár s námi až do posledního předvánočního víkendu rozhodně nebude jednat v rukavičkách. Už minulý víkend se totiž roztočila centrifuga závodů, z který by bledli závistí i na Matějský. Hned na čtyři po sobě jdoucí víkendy nás totiž zaměstnají Svěťáky a to ve všech třech tradičních disciplínách. Nás ale momentálně nejvíce zvedá ze židle ten, který fouknul do trumpety právě dnes. Lítalo se totiž na bigairovém svatostánku Shougang v čínském Pekingu, který vyrostl pro loňskou olympisjkou premiéru disciplíny. Místní architektonický skvost se může pochlubit jedním světovým unikátem. Jedná se o jediný permanentně stojící městský skok s impozantními rozměry. Freeskieři tady dnes plachtili na dvacetimetrový kopně, a to si už můžete dovolit krutopříšný motanice. Do kvaldy ale hlavně naběhl náš Štěpán Hudeček a v hledáčku budeme mít především jeho jméno.

big air Shougang v Pekingu (foto Buchholz / @fisfreestyle)

Speedyho opět čekal úkol hodný spíše nějakého bájného hrdiny. Probojovat se mezi více jak padesáti soupeři do úzkýho desetičlennýho finále. A aby to kluci kór neměli prostinký, tak kvalda se tentokrát nejela na jeden lepší skok. Zkopíroval se totiž finálovej formát, takže riders museli vyseknout dva morbidní triky rotovaný na opačný strany. Českej dříč si nakonec za svoje dva double corky vykoledoval sedmnáctý místo ve svým heatu. Bohužel celkově mu o dvě příčky a čtyři a půl bodíku utekla bodová třicítka. I tak je 32. pozice zatím jeho sezónním maximem.

Speedyho jsme se hned po závodě zeptali na rychlý hodnocení: "Skok tady je fakt pecka, první den to bylo dost ledový, páč to pokropili, ale druhý den už byl super. Na kvaldu bylo ideální počasí a vše bylo podle plánu. Trochu mi utekly graby u 1800 a u right 1440 safety to lead tail, takže jsem nedostal takový body, v jaký jsem doufal. I tak jsem si závod ale moc užil a odvážím si dva odjetý triky, takže mám radost!!"

Štepán HUdeček v kvaldě (foto Czech Ski & Snowboard)

Kvalifikačním neduhům se tentokrát nejšikovněji vyhnul Amík Alex Hall a k naší radosti Matěj Švancer, kteří kralovali svým heatům. Pánové opět rozjeli velkej céres a rotace o 1800 či 1980 stupňů už jsou jaksi spotřební zboží. Pár jezdců ale opět provětralo svoje inovativní choutky a to právě Matěj nebo Fiňák Elias Syrja. Kluci do trikovýho itineráře přidali bizardnosti jako prapodivný flatspin 180 nebo switch tailbutter 540 bring-back 360. Ani sám lyžařský buddha podle mě neví, jak tyto fantasmagorie pojmenovat. Můj nároz je jasnej. Podobný raritky patří spíše do videí než na velký FISový závody, protože i rozhodčím to motá kebule, a akorát to děla galimatyáš, jak ke trikům přistupovat. Ale to je jen čistě můj postoj. Zapomenout pak ještě nesmíme na japonskýho kamikaze Gena Fujii, který si vyjel svojí prví finálovou účast na World Cupu v životě. A finálovou účast z Churu potvrdil i italský talent Miro Tabanelli.

Rakušan Lukas Müllauer (foto Buchholz / @fisfreestyle)

Mezi dámami se aktuálně rozrostl nešvar v podobě velkýho počtu absencí. Momentáně z různých důvodů tak chyběly Kelly Sildaru, Eileen Gu, Megan Oldham, Sarah Hoefflin, Maggie Voisin či třeba Olivia Asselin. To už je pak na startovce celkem znát. Jedenáct holek na startu není žádný terno. Posputový osmičce tak vévodily dvě největší favoritky. Tess Ledeux z Francie a Švýcarka Mathide Gremaud. Premiéru ve finálku si pak odbude domácí devatenáctiletá dáma Mengting Liu. Finálová vřava pak vypukne v sobotu brzo ráno našeho času. Pokud tak v 5:50 nebudete mít do čeho píchnout, tak si zapněte živý přenos na ČT Sport! Teď už jen aby počasí opět nemělo svoje dny...

Sebastian Schjerve 

Postupující do finále FIS Světového poháru v Pekingu:

Muži:

Heat 1:

1. Alex Hall (USA)
2. Elias Syrjä (FIN)
3. Edouard Therriault (CAN)
4. Andri Ragettli (SUI)
5. Miro Tabanelli (ITA)

Heat 2:

1. Matěj Švancer (AUT)
2. Jesper Tjäder (SWE)
3. Oliwer Magnusson (SWE)
4. Gen Fujii (JPN)
5. Kim Gubser (SUI)

Ženy:

1. Tess Ledeux (FRA)
2. Mathilde Gremaud (SUI)
3. Giulia Tanno (SUI)
4. Kirsty Muir (GBR)
5. Flora Tabanelli (ITA)
6. Sandra Eie (NOR)
7. Mengting Liu (CHN)
8. Anni Kärävä

Celkové výsledky: muži, ženy

jeden z letců v Pekigu  (foto Buchholz / @fisfreestyle)

klávesám vypráskal kožich

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Silvretta Montafon hostila vydařenou zastávku FWT Qualifier!

Na kvalifikačním závodě 4* FWT v Silvretta Montafon se organizátorům a jezdcům zadařilo a podmínky klaply na jedničku!

Jižní Amerika na tebe čeká ve freeridovým filmu "Zonda"

Američan Dorian Densmore nám vezme na velký dobrodružství do jihoamerických And...

Aki Vallioniemi nás vrátí na finále SuperUknown 20

Pojďme ještě jednou skočit zpátky na finálko SuperUknown 20 v Mammothu...