YOG 2024: Luke Harrold a Yishan Liu zlatí v rampě

Posledním placky na Zimních olympijských hrách mládeže 2024 v Gangwonu se rozdávaly v rampě...

Zimní olympijské hry mládeže 2024 ode dneška patří do historie. První únorový den celou slávu v Gangwonu zakončil slavnostní závěrečný ceremoniál. České barvy z pohledu freeskiingu určitě nezklamaly. Juniorský reprezentant Petr Müller se oháněl seč mu síly, lyže a hůlky stačily a do rodné země veze dvě finálové účasti. Krásnej pátej flek ve slopestylu ještě podpořil desátou pozicí v big airu. Tečku za freeski programem pak udělalo včerejší klání v halfpipe, které se samozřejmě obešlo bez českého zástupce. Rampu ve Welli Hilli Parku vyrazilo pozlobit celkem čtrnáct kluků a pouze šestice holek. Dívčí kvalda tak trošku zaváněla zbytečností, protože do finále šly všechny dámy. Mezi mladíky pak odpadly čtyři nejslabší kousky a nejlepší finálová desítka si to rozdala o cenné kovy.

Finley Melville Ives ze Zélandu (foto: OIS/Simon Bruty)

Jezdce čekala finálová šichta celkem o třech dějství, kdy se klasicky počítala nejzdařilejší jízda. Už v prvním kole si nejvyšší příčky pojistilo favorizovaný duo Luke Harrold a Finley Melville Ives. Novozélandskej duet otřískanej Světovým pohárem nadělal ze svým soupeřů lidově řečeno fašírku! Mocný skóre 94.25 bodů nakonec na nejvyšší příčku vystrčilo Luke Harrolda, který v jízdě osedlal dva switch dub corky 900 a všechno podtrhnul dub corkem 1260. Jeho týmovej parťák na něj ztrácel tři čtvrtě bodu, kdy taky vyfiknul tři dublovaný triky konkrétně dub cork 1260 točenej na obě strany a switch dub cork. Bronz pak za technicky méně náročnou jízdu bez dablů uzmul Alan Bornet. Mladej Švýcar sázel trošku více na jistotu než třeba Amící, což se ukázala jako varianta vedoucí k medailovýmu úspěchu.

šampión Luke Harrold (foto: OIS/Thomas Lovelock)

Slabší konkurence mezi něžným pohlavím si pro sebe jasně ukradly holky z Číny. Zlatá placka se stala majetkem šestnáctiletý Yishan Liu, která má na svým kontě už taky tři starty ve Svěťáku. Jako jediná se přehoupla přes devadesátkové hodnocení. Její teprve čtrnáctiletá krajanka Zihan Chen podtrhla čínský úspěch stříbrnou nálepkou. S freeskierkama z nejlidnatější země světa se zkrátka v rampě musí počítat a tady to jasně potvrdily! Aspoň bronz zůstal pro americkou velmoc. Postarala se o to Kathryn Gray, která v Koreji zvládla všechny tři disciplíny a pokaždý s finálovou účastí. Až rampa jí ale konečně povolila pódiovou radost. Další YOG se díky čtyřletému cyklu uskuteční v roce 2028, místo pořádání ale zatím známo není.

bronzová Kathryn Gray (foto: OIS/Simon Bruty)

Výsledky finále rampy na YOG 2024:

Kluci:
 
1. Luke Harrold (NZL)
2. Finley Melville Ives (NZL)
3. Alan Bornet (SUI)
4. Shuaibing Su (CHN)
5. Hunter Maytin (USA)
6. Ben Fethke (USA)
7. Liam Richards (NZL)
8. Hongzu Li (CHN)
9. Kashu Sato (JPN)
10. Heesung Moon (KOR)

Finley, Luke a Alan (foto: OIS/Thomas Lovelock)

Holky:

1. Yishan Liu (CHN)
2. Zihan Chen (CHN)
3. Kathryn Gray (USA)
4. Piper Arnold (USA)
5. Grete-Mia Meentalo (EST)
6. Soyoung Lee (KOR)

Kompletní výsledky: kluci, holky

nejůspěšnější rampařky (foto: OIS/Thomas Lovelock)

Web YOG 2024 najdeš zde.

textově zajistil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Surface Skis banda pojezdila v letním Woodward Copperu

První letošní návštěva letní sezóny v Copper Mountain zařídí pánové ze Surface Skis...

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...