Filip Jäschke o natáčení Never Too Late Movie

K redakčnímu micu jsme si tentokrát pozvali člověka, který hrál při vzniku Never Too Late Movie klíčovou roli. Není to nikdo jiný, než kameraman, snowboarder, skejtr, showman a parťák Filip Jäschke! S Filipem jsme se na film podívali z různých stran, ale pokaždé jeho očima. Dejte si rozhovor o zážitcích, natáčení, střihu a všem dalším, co vznik filmu provázelo.

Čau Filipe! Rychlá na start… Je týden před premiérou. V jaké fázi je film teď? Stříháš ještě, nebo už jen ladíš detaily?
Čau, film má už přes měsíc finální podobu a teď už si jen hraju s detailama jako jsou barvy, zvuk nebo přechody mezi jednotlivýma partama. Každý den si to ještě před premiérou projíždim a zabíjim jednu mouchu za druhou.

Jak ses k tomuhle projektu vlastně dostal?
Byla to pro mě už šestá sezóna ve spolupráci s Mártym a Freeride.cz, kdy bych točil celou zimu jen snb eventy, což začínalo být trochu monotónní. Vždycky jsem toužil o snowboardingu natočit něco, co má delší stopáž než 5 min :). A teď tomu bude přesně rok, kdy jsme se s Mártym sešli ve FR kanclu a probrali možnosti. Oba jsme chtěli zkusit něco většího a tam padla myšlenka snb filmu. V prosinci jsme si pak spolu šli zajezdit do Špindlu, kde jsme na lanovce dali projektu finální název ,,Never Too Late Movie”, a tím to celý odstartovalo...

Spolu s partnery se film financuje i pomocí HitHitu. Jak probíhaly přípravy a co všechno jste dělali jako produkce pro to, aby ten crowdfunding klapl podle představ?
Už od začátku jsme věděli, že pokud chceme film dokončit, celkovej budget od sponzorů nebude stačit. Márty přišel s tim, že bychom udělali crowdfundingovou kampaň, která by nám pomohla film dokončit a ufinancovat. Ve světě je to běžná věc, tak jsme si řekli, že to zkusíme taky. Natáčeli jsme co to šlo, abychom nasbírali co nejvíce záběrů do traileru pro HitHit. V průběhu kampaně jsme natáčeli i krátká videa a věnovali se propagaci, aby náš film zaujal co nejvíce lidí. Nad očekávání dopadlo vše dobře a tímto chci poděkovat všem, kdo nám věřil a jakkoliv skrze HitHit pomohl.

Kdy se začalo s natáčením a co to pro tebe v tu chvíli znamenalo?
První testovací výjezd, který nebyl ještě oficiální natáčení do filmu, ale spíš si to celý vyzkoušet a probrat možnosti jak by to celé mohlo probíhat, proběhů ještě před Vánocema do Absolut Parku Flachauwinkl. Já měl svojí práci už skoro uzavřenou, takže jsem měl celý prosinec volnější a byl to pro mě pracovní výlet, kde jsme celý projekt řešili. Ještě jsme neměli finálně potvrzené sponzory, takže v tu chvíli to pro nás bylo opravdu zkušební první natáčení, kde vznikl highlight edit z Absolut Parku už s názvem Never Too Late Movie Diary #1, aby se ukázalo, že to myslíme vážně... :)

Když to vezmeme z tvého pohledu, jaká část je pro tebe náročnější - natáčení nebo střih a celé editování? Co tě tedy baví víc?
Já mám rád oboje. Natáčení i střih videa, ale všeho musí být s mírou a tady to nebylo ani jedno :D. Kdybych odboural, co před natáčením všechno předcházelo, hledání a stavění spotů, nošení ne úplně lehký techniky do terénu, tak to natáčení byla už pro mě jenom odměna a když riderům padaly odjetý triky, bylo to to nejlepší :) Takže jo, samotný natáčení mě bavilo nejvíc, ale je to hodně vyrovnaný. Náročný je natáčet i sestříhat celý film...

Dokážeš spočítat kolik dnů jsi strávil při natáčení za kamerou?
To asi nejde spočítat... HODNĚ!

Kde všude jsi natáčel? Kde to pro tebe z pohledu kameramana bylo nejlepší?
První natáčení jak jsem už zmiňoval bylo ve Flachauwinklu a pak resorty St. Anton, Sölden, Kaunertal, Slovensko, Orlický hory a streety se natáčely v Liberci, Jablonci, Trutnově a v okolí Jáchymova. Mám dvě místa, na který rád vzpomínám a to první je určitě St. Anton. Nikdy jsem nenatáčel backcountry, takže pro mě stavění kickeru v přírodě byla premiéra a bylo to tam tak super, že jsme se tam za zimu 3x vraceli. Druhym místem, kde se dobře natáčelo, bylo u Marčuse v Kamenci v Orlických horách. Backyard, oheň, buřty, Jack Daniel's, dobrá parta lidí - na to si vzpomenu rád! :)

Co bylo naopak z tvého pohledu nejhorší?
Teď nechci v žádném případě urazit našeho jedinýho slovenskýho ridera Zola, ale Slovensko bylo pro nás pro všechny asi nejnáročenější. Celý týden byly šílené mrazy, kdy teplota nešla nad -20°C a my jsme v těchto podmínkách stavěli spoty a natáčeli. Já teda trpěl hrozně a brečel jsem jak malá holka, že už chci domů :D Tentokrát se za to nestydim, bylo to fakt příšerný. Za tenhle trip dávám největší props Kaslikovi (Honza Kasl - fotograf; pozn. red.), který si zapomněl snb boty a celý týden to odfotil v keckách. Nechápali jsme to nikdo, jak to přežil...

Co byla nejpinkantnější záležitost /​ zážitek z celého natáčení?
Nejpikantnější zážitek byl každý moment, když jsem šel se Shymonkeym (Jakub Šimůnek - pozn. red.) na spot a dovedl mě vždycky k totálnímu nejezditelnýmu nesmyslu. Ale po 80 pokusech mi vždy dokázal, že se to jezdit dá! V tomhle má můj respekt :) Jinak každý natáčecí den byl něčím zajímavý a děly se příhody, ale to bych tady vypisoval  moooc dlouho...

Vždycky mě zajímalo, a myslím si, že i spoustu dalších lidí, jak je to u snowboardových filmů s hudbou? Třeba v traileru hraje známá pecka “I’m a Wanted Man” od Royal Deluxe… Jak v tomhle ohledu fungují autorská práva a použití hudby ve filmu?
Hudba do filmu byl asi největší časový zásek, protože ti stojí práce na střihu. Stříhat něco naslepo bez hudebního podkladu mi moc nejde a tak když jsme v květnu skončili s natáčením, Barča a Márty se vrhli na sepisování hudby do filmu. Rideři poslali výběr interpretů, který by chtěli a nastalo mailování, telefonování labelu, interpretům a shánění licence na hudbu. Nejdražší položkou je zmiňovaný song od Royal Deluxe. Zároveň nám ale někteří interpreti dali skladbu s licencí do filmu zdarma, což nás hodně potěšilo!

Asi se shodeme, že hudba je hrozně důležitá součást každého snowboardového filmu. Jak ji vybíráš? Když jde o jednotlivé party, řešíš to třeba s ridery?
Jojo, tady byl systém takovej, že jsme chtěli, aby si rideři vybrali hudbu pro svůj part sami. Někomu to padlo na první dobrou, někde jsme to konzultovali a snažili se najít kompromis. Já jsem se soundtrackem spokojenej. Jednotlivé party jsou díky tomu mezi sebou kontrastní a tak si každej divák určitě najde svůj hudební styl, který mu sedne. Díky tomu video neztrácí dynamiku a celých těch 35 minut je zábavných.

Když to vezmeme zase z tvého pohledu a tentokrát trochu technicky… Jakou výbavu jsi při natáčení používal? Z jakých kamer a komponentů k nim tak film vznikl?
Natáčel jsem na svojí kameru Sony FS5, která byla skoro vždycky na stativu kvůli slowmotion záběrům a chytání imageovek. Pro plynnulý pohyb a followcam jsem využíval DJI RONIN M s vypůjčeným foťákem Sony A7s II. Objektivy od 10 – 200mm a ve filmu je i pár záběrů z dronu DJI Phantom 3 a 4.

Za kamerou jsi nestál vždy jenom ty. Kdo další natáčel? Jak je to pak se střihem, tam už je to one man show?
Když mi vlítla do natáčení jiná práce, kde jsem musel být a krylo se to s odjezdem na NTL natáčení, tak mi pomáhal s druhou kamerou Martin "Kolda" Kolařík. Jeden výlet jsme dali i společně a bylo to hrozně fajn vědět, že si kryjeme záda a buď Martin nebo já budeme mít do prostřihu super záběr. Už teď vím, že v jednom kameramanovi bych podobný projekt točit něchtěl. Martin si to sám několikrát vyzkoušel a vždycky když jsme si volali, tak jsme si notovali, že to není úplně easy. Na spotech mi kolikrát pomáhali i sami kluci, kdy jsem nakomponoval záběr a kluci mačkali rec :) a já běhal s Roninem záběry do prostřihů. Samotný střih, postprodukci dělám sám. Zároveň posílám a konzultuju rozpracovaný video s dalšíma kámošema z oboru, aby mi ke střihu řekli svůj názor. Třešničkou na dortu je dodaný part Ondry Bauera s Vencou Kutilem, kde mi Ondra dodal jejich sestříhaný společný part, který natáčel a sestříhal právě on, za což jsme moc vděční a myslim si, že to film zase o hodně zpestřilo. 

Na jakých zastávkách NEVER TOO LATE MOVIE tour tě potkáme? Určitě se najde spoustu mladých kameramanů, kteří by z tebe rádi osobně vytáhli nějaké know-​how, hehe. A holky samozřejmě podpis… Slyšel jsem, že od kameramanů je to cennost, haha.
Haha:)) Chtěl bych se účastnit zatím všech zastávek během celé tour, ale bohužel v listopadu tam mám vícedenní natáčení, takže max. dvou premiér se nezúčastním, ale uvidíme, mně se ty plány všechny mění jako počasí, takže možná nakonec pojedu tour celou. Každopádně se strašně těším, až film uvidím na velkém plátně s pořádným zvukem.

Šel bys po téhle zkušenosti znovu do natáčení snowboardového filmu?
Na tohle nejde úplně odpovědět ANO – NE. NTL mi hodně dalo a u hodně věcí jsem si uvědomil, jak by se další takový projekt dal posunout dál. Největším kamenem úrazu jsou finance, protože ufinancovat natáčení takového rozsahu není levná záležitost a další takový projekt bych určitě rád natáčel v menším týmu lidí, kteří by řešili a tahali nám techniku do terénu jako to mají třeba Brain Farm :)) 

Co máš v plánu teď na podzim /​ zimu co se týče práce i zábavy? Vyrazíš na hory i bez kamery, prostě se projet?
Jojo, tuhle zimu bych si chtěl dát volnější a konečně si zajezdit. Minulou sezónu jsem tomu moc nedal a projel jsem se vždycky jenom s těžkým batohem na zádech. Už to plánuju dlouho, tak snad mi to tentokrát vyjde, aby nebyla jenom práce, ale taky i zábava.

Díky za rozhovor a vidíme se na kopci & na baru!
Taky díky moc. Vidíme se na kopci a hlavně 28.10. v Praze, kde se všichni polijeme šampaňskyyyym! ;)

Trailer k NEVER TOO LATE MOVIE:

Další zajímavé články

FreerideTV: Na pokec s Dušanem Křížem

Nedávno jsme vám představili další pořad na naší zbrusu nové FreerideTV. Dalším, koho jsme si vytáhli "Na pokec" je Dušan Kříž. Dušan prošel v posledních pár letech vývojem, kdy se z progresivního závoďáka stal ještě progresivnějším riderem, který to při natáčení svých full partů a dalších videí dokáže neskutečně zabít. Pohodlně se usaďte a dejte si tenhle delší, ale zajímavý pokec.

Nové značky v Buyer's Guide 2019 - Nidecker, Flow, Endeavor

Letošní přehled snowboardového vybavení Freeride.cz Buyer's Guide evidentně funguje a podle sledovanosti ho hojně využíváte. Pro ty z vás, kteří aktuálně shání nové vybavení tu máme další aktuální zprávu, která se týká nových přírůstků. Nyní máte možnost procházet kolekcemi značek Nidecker, Flow a Endeavor.

Zima už klepe na skříň, kde máš schované prkno!

Po nadprůměrně vyhřátém podzimu, který provázel téměř celou Evropu to vypadá, že si zima vezme slovo a začíná tak klepat na skříň, kde máš určitě i ty schované svoje prkno a věci na ježdění. Voskovat skluznici ještě sice nemusíš, ale minimálně výbavu oprášit a zjistit, jestli třeba nepotřebuješ část výbavy obnovit už by stálo za to. Pojďme se podívat proč.