Nostalgický čtvrtek – VIII. - Tom Sims

V dnešním dílu „Nostalgických čtvrtků“ bych chtěl navázat na díl s Jakem Burtonem. Nebudu se ale věnovat Jakovi, nýbrž Tomu Simsovi. Tom je osoba, která má v naší historii taktéž velký podíl na tom, jak dnešní snowboarding vypadá. V tomto díle se budu věnovat sporům mezi firmou Sims a Burton, tomu, proč byl Tom Sims tolik přínosný našemu sportu nebo kde byl kámen úrazu v jeho podnikatelském životě. Přeji příjemné čtení!

Tak jako formule 1 měla rivaly Jamese Hunta a Nikiho Laudu, tak i snowboarding postavil proti sobě dva muže a to Jaka Burtona a Toma Simse. Tito průkopníci se rvali nejen kvůli tomu, že jeden byl ze západního a druhý z východního pobřeží Spojených států, ale i o výsledky na slalomových závodech. Ve velké míře šlo hlavně o podobu tehdejšího snowboardingu, o lidi ve firmách, jezdce a patenty, které si navzájem přebírali. Také o to, který z nich bude sponzorovat závody nebo který bude jedničkou na trhu.

Jake Burton a Tom Sims

Jak jistě víme z minulého dílu „“., byznys šel více Jakovi, měl zkrátka dobré podnikatelské strategie a věděl jak vytvářet firmu a expandovat do zahraničí. Možná i díky jeho ženě Donně, která pocházela z bohaté rodiny, tak byly cesty pro Burton snadnější. Tento fakt nešel Tomovi pod kůži. Jako hodně jiných věcí okolo Jaka a firmy Burton. K tomu se ale ještě dostaneme.

Craig Kelly pod Sims 

Sims rider Terry Kidwell

Co ale šlo Tomovi rozhodně lépe byla tvorba kultury okolo tohoto sportu. Byl to skejťák a surfař z Kalifornie a věděl kde má tento sport své kořeny. Věděl, že skaterům půjde jízda na sněžným prkně jako po másle a tak spoustu skejťáků na sníh přivedl, z nich se pak stala velká jména viz. Craig Kelly ( Craigovi jsem se věnoval v druhém díle). Craigův následný přechod pod Burton Tom nikdy nerozdýchal a kvůli této aféře se dokonce rivalové Jake s Tomem dostali do soudního sporu.

Stejně jako Jake byl Tom velkým průkopníkem a inovátorem. Tom se může pyšnit mnoha prvenstvími, díky kterým je náš sport tam, kde dnes je. Šlo hlavně o první snowboard s kovovými hranami, první zvedlé zadní patky, první promodel snowboardu, první čistě dámský snowboard nebo první snowboardové vázání s výklopnou patkou a v neposlední řade postavil v resortu Soda Springs v Lake Tahoe vůbec první u-rampu ze sněhu. To jsou věci, které Tomovi už nikdo nevezme a díky kterým se nesmazatelně zapsal do naší snowboardové historie. Tom dal díky těmto prvkům našemu sportu jasný impuls a směr, kterým se náš sport v moderní historii vydal. Tom dal našemu sportu freestyle a možná ,i díky němu, se teď můžeme radovat z těch všech trikových šíleností kterých je náš svět plný.

Kromě tohoto dlouhého seznamu bychom mohli vypíchnout i jeho zastoupení Rogera Moorea ve filmu Jamese BondaA View to a Kill“ z roku 1985, kde krátká snowboardová scéna zpopularizovala náš sport.

Tom Sims v Bondovce

Tom Sims v Bondovce

Trochu nešťastně Tom Sims doplatil na své podnikání. Jak firma Sims snowboards rostla, tak společníci a lidi z firmy odcházeli zakládat své firmy nebo přebíhali k Burton. Jezdci k jiným teamům nebo příležitostem. Tom se, se svým otevřeným přístupem k životu, dobře hodil k tomuto světu boardových sportů, ale jak šlo o obchod, kapku to skřípalo. V jednom rozhovoru uvedl, že litoval jen toho, že neměl velký zájem o peníze. Prý kdyby se místo toho, aby se bavil snowboardingem, surfováním a longboardingem více zajímal o peníze, pravděpodobně by na tom jeho „Sims“ firmy byly jinak.

Pojďme se ale podívat na jeho život od začátku.

Tom Sims se narodil v padesátých letech 6. prosince v Los Angeles. Krátce po narození se rodina stěhuje přes celé státy na východní pobřeží do New Jersey. Když je Tomovi 10 let, začíná jezdit na skatu hned po tom, co to viděl na výletu v LA. Přes zimu je Tom znuděný a frustrovaný, že nemůže jezdit na jeho oblíbeným skatu a tak na základní škole v dílnách vyrobí svůj první prototyp snowboardu, který nazval „skiboard“. Byl tehdy v sedmé třídě.

Tomův první "snowboard" - skiboard

Tom to válel i na longboardech, které posléze vyráběl pod firmou Sims skateboards

Ve dvaceti začal stavět své první longboardy z vodních lyží a koleček z kolečkových bruslí. O tři roky později Tom zakládá firmu Sims Skateboards. Mezi tím se postupně odstěhoval zpátky do Kalifornie. V roce 76 přišel Tom společně s Chuckem Barfootem „Flying Yellow Banna Skiboard“, což byla dřevěná deska Sims na plastové skořápce. Na začátku 80. let si firma nechala vyrobit lis na výrobu snowboardů. Sims začal produkoval první desky vyrobené z javoru, laminátu, epoxidu, které jsou lisovány do sendvičové konstrukce podobně jako skateboardy. První prkna měla tehdy jen 140 cm. V průběhu 80. let přichází inovace, v podobě již zmiňovaných věcí, včetně prvního světového šampionátu v rampě. Další zbytek snowboardové historie už dobře znáte z minulých dílů.

Flying Yellow Banna Skiboard

Vázaní se sklopnou patkou

Velká rána přišla v roce 2012, kdy 12. září umírá Tom Sims na náhlý infarkt. V tento den odešel jeden z obrovských průkopníků snowbaordingu. Díky jeho inovacím si můžeme užívat snowboarding tak, jak ho známe v dnešní podobě.
Až si budete chtít sklopit patku vázaní, jet na switch, kupovat dámský snowboard nebo obdivovat dizajn nějakého pro modelu, vzpomeňte si na Toma.

Díky za to, co jsi pro nás udělal!

Tak zas příště, Ahoj!

Nostalgické čtvrtky pro vás připravuje

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

Snowboard & Freeski závod by Stop Zevling bohužel letos neproběhne

V sobotu 4. 12. 2021 měla v Praze proběhnout snowboardová a freeski akce by Stop Zevling. Z důvodu nově zavedených vládních opatření, ale akce nemůže proběhnout. Tak snad se podaří příští rok!!!

Láskyplný film Mass Combo z dílny The Simpson Brothers

Láska je všechno. Snowboarding je život. Nějak tak k nám promlouvá nový film z produkce The Simpson Brothers. Zkuste tohle, ale vysvětlit vašim partnerkám a pokud uspějete. Sláva vám! V životní loterii jste narazili na tu pravou! Věnujte své lásce dvacet minut vašeho života a koukněte na tuhle skvělou novinku Mass Combo!

Mentally Sound crew diktuje v backcountry ve filmu Stimulus

Backcountry podívaná při pátečním večeru? Proč ne! Tahle nová petelice, která včera večír přistála na kanálu Shredbots vás určitě vizuálně potěší.