Red Bull Full Moon je zatím nejlepší akcí sezóny 23/24?!

Přátelé, co vám budeme povídat... To co jsme ve středu zažili na holešovickém výstavišti bylo prostě neskutečné. Jezdci se totálně urvali ze řetězu, zapomněli na smrtelnost lidského druhu a vydali se za hranice všeho možného i nemožného. Do teď úplně nerozumíme, jak se to povedlo, že na místě nepřistával vrtulník a všichni z toho odešli více méně po svých (viz. naše video s pády na IG). Pokud jste tam nebyli, tak je nám vás líto, ale třeba aspoň trochu pochopíte, jak to na akci probíhalo po přečtení tohoto reportu.

Hned po příchodu na místo nás ohromila velikost celého spotu a hlavně ta přísnost! Tady prostě padat necheš... Ještě před začátkem akce nebyl ani sníh na poslední flatové platformě schodů, takže by si tam rideři ustlali pěkne na tvrdo. Taky jsme po prvních debatách s jezdci zjistili, že se do toho nikomu úplně nechce potom, co uviděli, jak je to všechno obří. Přeci jen celková délka hlavního triple (quad) kinku byla dlouhých 25 metrů a to už opravdu chce nějaký ten skill se na tom udržet. Zídka napravo byla taky fakt smrtící, schovávala se za ní totiž asi pěti metrová past a ještě ke všemu byla zídka spádovaná mimo schodiště, takže rozhodně nebyla úplně grind friendly...

Fotky: Vašek Čajka

Ještě před začátkem akce v pět hodin začali na místo dění u Malé sportovní haly v pražských Holešovicích přicházet první diváci, pro které byl přichystaný obrovský prostor na dojezdu trati. Jezdci se na to vrhli už kolem třetí hodiny a hned po chvíli jsme viděli Jesse Augustinuse, jak to celé zábradlí ještě v tréninku přejíždí. Jeho streetové zkušenosti prostě mluví za vše a tohle je přesně ten typ překážky, který často vidíme v jeho street partech. Takový Láďa Hrstka si přejetí celého railu schoval naštěstí až do závodu. Další riders začali trénovat spíše na spodním double kinku, ale hlavní ambassador akce Kuba Hroneš se rozhodl po pár pokusech přejít na horní část railu a začal zkoušet boardslide přes celý rail. Tady musíme ještě zdůraznit, že pro Kubu to byl dokonce první street v životě, jak nám sdělil v rozhovoru dříve a rozhodně si na tu svojí streetovou premiéru nevybral nejlehčí spot... No a po pár pokusech koukáme, jak to Kubíka na první flatové částí railu pěkně koplo a s nohama nad hlavou si to šněruje vzduchem až na poslední flat mezi schody naštěstí pokrytý sněhem. Byla to taková první lekce pro Kubu, že na streetu by měl možná někdy dvakrát popřemýšlet, jestli je to opravdu dobrý nápad, haha.  Současně je dost fajn, že v tu chvíli už tam partička shaperů ze Snow Support crew nachystala tu sněhovou peřinku.

Fotky: Vašek Čajka

Po dvou hodinách tréninku už se na místě shromáždily první stovky diváků a všichni jezdci vypadali dost sebevědomě na to, jít naproti vlastní smrti, aby uspokojili jásající publikum a splnili si vlastní cíle, které si na spotu vytyčili. Začalo to hned z ostra a po chvíli už tam padaly doslova bomby, a to jak z pohledu triků, tak i padů, které vytvářely na dojezdu doslova krátery ve tvaru těl. Všichni jezdci se propadli do jakéhosi transu a začali fungovat jako nesmrtelní roboti a posílali tam jeden nesmysl za druhým, ať už to byl fakt brutální trik jako SW BS 270 transfer do Boardslidu v podání noráka Oyvida Kirkhuse, nebo grind zády po schodech z dílničky Štěpána Rokose. Slovenští bratia Samuel Jaroš a Zoltán Strcula si na spot přinesli taky slušný pytel triků. Zoltán ho hned po chvíli rozrthnul do plna, když na první pokus zandal neskutečně čistě Bs Lipslide přes celý spodní Double Kink a završil to slovy: „Hlavně, že to nemusím dělat znova...“. Tohle dokonale vystihuje, jak tento spot působil na jezdce při zkoušení nepříjemných triků. 

Fotky: Michal Prouza


Fotky: David Panek

Původně měl mít hlavní závod nekonečné čtyři hodiny, ale postupně jsme pozorovali, že rideři už více než zabíjí triky, zabíjí sami sebe o vše s čím se jejich tělo během pokusu potká. Nejoblíbenější byl naštěstí spodní sněhem pokrytý dopad, ale spoustu z nich se neostýchalo ulehnout přímo na schodiště, nebo se zavěsit na rail. Nejlepší komentář v průběhu závodu bychom věnovali Dominikovi Janouchovi, který se k nám stěží dopajdal po dalším neúspěšném pokusu o frontflip a cestou si dost ulevil od bolesti citoslovcem „Mrdka“, což zaznamenal i záchranář poblíž a dorazil se s ironií zeptat, jak je na tom jeho koleno, které před chvíli nechal na dopadu po obřím frontflipu ze zídky, Dominik se usmál a odpověděl, že koleno bude dobrý zas, jak před tím... Každopádně koleno už asi tak dobrý nebude a Dominik má prej natržený vazy.
Nakonec tedy organizátoři rozhodli, že se závod zkrátí, protože očividně už toho na jezdce bylo hodně a bylo potřeba je zastavit dříve, než se urvou ze řetězů úplně, haha. Jezdce ještě čekalo vyhodnotit, kdo z nich si ze závodu odnese jednu z celkem tří rozdávaných cen- Red Bull Best Rider, Red Bull Best Trick a Burton Best Czech Rider. Kuba s Red Bullem totiž rozhodli, že se akce obejde bez rozhodčích a vyhodnocení bude formou hlasování jezdců, což je podle nás na takový typ akce fajn formát. No a hlasování riderů dopadlo následovně. Titul Best Rider a šek v hodnotě 15 000,-  si odnesl norský snowboardista Oyvind Kirkhus, který odjel v závodě neskutečné množství fakt dobrých triků a to hlavně transféry na spodním Double Kinku. Best Trick a dalších 15 klacků putovalo do slovenských končin se Zoltánem Strculou za jeho poctivý Bs Lipslide na první dobrou a Best Czech Rider byl Láďa Hrstka za poctivé přejetí celého railu.

Fotky: Michal Prouza

Závěrem akci považujeme rozhodně za highlight letošní zimy! Je super, že se Kuba s Red Bullem rozhodl něco takového uspořádat v Praze a ještě ke všemu vybrali tento skvělý spot, který byl divácky mega zajímavý. Jediné co bychom do budoucna podotkli, tak to je více světla na trati, protože rail i dopad byl dost temný, ale jinak to bylo vážně super a budeme doufat, že tahle akce bude probíhat i v dalších letech. Díky českému Red Bullu za pozvání a těšíme se na další akce. 


Dej si náš sestřih z akce Red Bull Full Moon!

Sleduj FREERIDE.CZ SNOW na sociálních sítích a buď neustále v obraze, co se děje ve světě snowboardingu!

Napsal

Vašek Čajka
Další články autora

Další zajímavé články

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.