Snowboardové highlighty v roce 2022 na naší a světové scéně!

Rok 2022 je nemilosrdně za námi a čeká nás zas rok nový. S novými cíly, sny a touhami, které si každý z nás vytyčil. Pojďme si ale ještě jednou připomenout v tomto článku zásadní události, které se ve snowboardovém světě staly v roce 2022. Pojďme na to!

1. Wena’s backyard park

Snowboardový srdcař srdcařů Wena Kutil minulý rok přišel s obrovským projektem, který úspěšně zrealizoval na své zahradě. Bagry a lopaty se zahryzly do Wénovi zahrady a na poměrně malém place vyrostl neskutečný Snowpark o 2-3 platformách. Tento světový skvost a unikát přilákal zrak celého snowboardového světa a u Wény se během minulé sezóny vystřídalo nespočet riderů z čech i celého světa, vč. Freeride.cz crew. Rozhodně zasloužený hajlajt roku 2022!

2. Kontroverzní i dehberoucí zimní Olympiáda v Pekingu

Největší událostí minulého roku je bezpochyby zimní Olympiáda v Číně, která už jen tím, že se konala v Číně byla dost kontroverzní a spousta sportovců jí dokonce bojkotovala. Asi nemusíme říkat, kde byl a je problém. To co se ale stalo na startovce snowboardových disciplín vystřelilo nejednoho snowboarďáka ze židle. Pojďme se na ty události podrobně podívat!

2.1 Perfektně nadyzajnovaná slopestylová trať

Olympiáda ještě ani pořádně nezačala a snowboardové komunitě spadla brada už ze slopestylové tratě. Z tratě, na kterou nikdo neví, kde Číňané brali sníh, a kde byl vymazlený každý centimetr a vyhlazený každý roh sněžné repliky Velké Čínské zdi. Zeď sloužila jako závětří pro celou trať. No prostě trať jak z vesmíru!

2.2 Výherní přepal na posledním skoku v poslední jízdě finále žen slopestylu - Zoi Synnott Sadowski

Jestli chtěla Zoi brát zlato, musela to v poslední jízdě finále totálně narvat a zajet vše v luxusu. A to se přesně taky stalo. Zoi předvedla perfektní jízdu a na posledním skoku odpálila brutální bs double 1080 do vesmíru a totálně přeletěla dopadovou hranu a doplachtila až k předposlední čáře do dopadové lžíce. To vám byla rána jako do piana, která Zoí vysloužila zaslouženou první zlatou mediali Olympiády v Číně.

2.3 Kontroverzní výhra Maxe Parrota ve slopestylu

Finále mužů slopestylu byla přehlídka techničnosti a náročnosti dnešního snowboardingu. Totálně vyladěné jízdy do perfektu od každého jezdce. Kdo chtěl brát placku, tak musel předvést jízdu bez jediné chyby. Ale přece jenom se jedna chybička vloudila. A to taková, která pobouřila celý snowboardový svět. Max Parrot bral vysoké hodnocení a celkově i první místo ve slopestylu za nechytnutý grab při triple courku. No..nikdo toto nemůže mít Maxovi za zle, jelikož za nás je rukavice na straně judges. I tak to bylo velmi napínavé finále, ale zkratka i tato maličkost se bezpochyby zapsala do historie snowboardingu.

2.4 Nejlepší run v rampě v historii v podání japonce Ayumu Hirano

Rampa mužů byla na Olympiádě opět dechberoucí podívanou. Neskutečný snowboarding vč. obřích airů a brutálních rotací. Tou nejhlavnější rotací byl jednoznačně tripl cork truck driver od mladého japonce. Šílenost, která obletěla svět a na kterou nikdo nikdy nezapomene!

2.5 Poslední závod Shauna Whita

Legenda Shaun White se v tomto závodě probojoval do finále a ještě na stará kolena chtěl předvést svůj jedinečný snowboarding. Na konci závodu oznámil svůj konec kariéry a bylo to vskutku dojemná a historická situace!

Celý snowboarding na Olympiádě byl opravdu neskutečný a všechny disciplíny posunuly náš sport o pěkný kus dopředu. Byla to událost, která se zapíše tučným písmem do kroniky snowboardingu. O tom není pochyb, ale jdeme dál!

3. Snowjam opět v ČR a probojování dvou českých jezdců do finále

Tradiční závod, který do naší vlasti zve špičky světového snowboardingu minulý rok v březnu opět proběhl ve Špidlu a byla to opět parádní podívaná. Dokonce taková, že se do finále probojovali oba čeští jezdci v mužském startovním poli. A to Kuba Hroneš a Kristian Salač. Kuba ve svém rodném Špidlu předvedl, že jasně patří mezi profíky. I když ta pravá chvíle pro Kubu měla ještě v roce 2022 přijít.

4. Hiroto Ogiwara přepsal historii první rotací o 2160 stupňů

Akce The Nines je přehlídka profi snowboardingu, překonávání hranic a světových rekordů. O jeden takový se postaral japonec Hiroto Ogiwara, když skočil neskutečnou bs rotaci o 2160! Říkáme si a možná i celý snb svět “jde to ještě víc?”. No uvidíme! Každopádně jasnej zářez v top snb momentech roku 2022!

5. Návrat legendární značky Forum Snowboards

Kdo by neznal značku Forum Snowboards jako by nebyl. Byla to značka, která nastartovala snowboarding, jak ho známe teď. Nejen snowboarding plný rekordů a velkých triků, ale i streetu, přátelství, corové scény a lovebrandů. Mezi takové patřil ve své době i Forum Snowboards, a když před deseti lety Forum skončilo, nejednomu riderovi ukápla slzička. Proto bereme návrat této legendy velmi pozitivně!

Legendární film Forever Forum z roku 2009

6. Kuba Hroneš hvězdou českého snowboardingu

Opět se vrátíme na českou scénu, kde zářila nejjasněji nastávající světová hvězda Kuba Hroneš. Kuba během podzimní přípravy rozjel trikový repertoár hodný světové špičky a například i trikem fs 1800 si vytočil jackpot v podobě zařazení mezi top sportovce značky Red Bull. Jednoznačně top milník roku 2022!

7. Šarka Pančochová ještě vystrkuje drápky s trikem bs 1080

Šarka Pančochová je již na scéně pojem a letos nám udělala velkou radost, jelikož ukázala všem nevěřivcům, že ještě nepatří do starého železa a přidala trik hodné světové špičky a to bs 1080. Šarka hned toto eso vyndala z rukávů během jednoho z prvních závodu sezóny a vybojovala finále. Nutno podotknout, že tímto trikem posouvá nejen hranice své, ale i hranice českého snowboardingu a dále drží prvenství české snb královny. Kdo bude další její nástupkyní? Kdo sesadí českou královnu z trůnu?

8. Je Vanesa Volopichová vhodnou nástupkyní?

My si myslíme že rozhodně ano! Vanesa předvedla další snb milník roku 2022, když skočila během podzimní přípravy cab double 900. Vanesa má ještě velký kus cesty před sebou, ale už teď ukazuje, kdo bude další českou nástupkyní v poli dámské světové špičky. Tak snad jí tento zápal pro snowboarding vydrží!

9. DIYX Innsbruck

Tato několikadenní akce Ethana Morgana v Innsbrucku je totální přepal! Random spoty ve městě. Na nich hromady sněhu a riděři ze světové špičky z celého světa. Mezi kterými nechybí legendy nebo zvučná jména jako jsou Rene Rinnekangas, Zeb Powell, Torgeir Bergrem, Tess Coudy, Halldor Helgason, Zak Hale, Fridge a další.. Jednoznačně nejlepší světová akce roku 2022!

10. Návrat Rock a Rail

Rock a rail je rozhodně legendární akcí, která měla na scéně velkou tradici. Konala se v holandském Haagu, kde se sjížděla celá světová scéna. Na pár akcích byla i redakce freeride.cz, ale to už je pěkná historie. Tahle akce ale v Holandsku před pár lety skončila a zaznamenala návrat až letos v rámci Snow festivalu v Innsbrucku. Opět zde proběhla jedna šílenost za druhou a akce se zaslouženě zapisuje mezi top akce roku 2022!

11. Akce pod taktovkou naší produkce freeride.cz Snowboard Weekend

Posledním milníkem roku 2022 je naše akce, kterou jsme uspořádali v Havlíčkově Brodě. Vycítili jsme potřebu scény se opět potkat, společně zajezdit a zkalit se z jegra na pravé a nefalšované true a od srdce snb akci. Od snowboarďáků pro snowboarďáky. Byla to paráda a nezapomenutelná událost, na které vše vyšlo jak mělo a dalo slušný základ novým akcím v naší režii. Je se na co těšit!

Tak to bylo za rok 2022 vše! Co na to říkáte? Chybí vám nějaká událost či důležitý milník? Dejte nám o tom vědět.. Teď už se můžeme jen těšit co nového přinese rok 2023. Rozhodně se na tuhle jízdu moc těšíme! Tak zatím..

Souhrn dal do kupy!

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.