Předzávodový rozhovor s Petrem Novotným, organizátorem Bali Big Wejf

Přátelé a fanoušci skluzu na vlnách, schyluje se k bouři. Česká surfařská elita se za pár dní utká na ostrově bohů na Bali o titul a to v dnes již tradičním závodě Bali Big Wejf. Okno pro závod je mezi dny 27.12. 2022 a 2.1. 2023. Nejenom, že je tento závod letos druhou zastávkou Českého poháru v surfingu, na jižním pobřeží poloostrova Bukit se zárověň zaplní poslední místa v historicky první, české surfové reprezentaci. Ta pojede na přelomu května a června zastupovat české surfstvo do El Salvadoru na ISA Open Games. A tam jim ukážeme, jak hoblují vlny slované! Vyzpovídali jsme organizátora a všeobecnou legendu Petra Novotného. V následujícíh řádcích se dozvíte to nejdůležitější o jíž pátém ročníku Bali Big Wejf. 

Ahoj Petře, naposledy jsme spolu mluvili loni . Jak se od té doby na Bali máš?

Aloha, mám se super, čím dýl jsem tady na Bali, tím mě to víc baví. Sice už teď nejsou prázdný lineupy, tak jako za Corony , ale zase se nám sem vrací spoustu známých. Je tu víc živo. Narodil se nám nový přírůstek do rodiny. Jmenuje se Tiger, takže vedle Kellyho máme ještě Tigra. Užívám si to, jsou to nezapomenutelný chvíle, které ani nechci aby skončily. Navíc Kelly teď začal trochu surfovat, tak se ho snažím podporovat.

Tohle je 5. ročník Bali Big Wejf, v čem bude stejný jako loni? V čem bude jiný?

To je dobrá otázka, no určitě bude jiný než předchozí ročník. Ve stručnosti se stejně jako loni pojede na Greenbowlu a největší rozdíl bude v tom, že se zde potkají v heatech český a slovenský surfaři žijící dlouhodobě na 4 kontinentech (Evropa , Austrálie & New Zéland,  Asie  a Severní  Amerika). Většina surfařů žije převážně dlouhodobě u oceánu a tito borci si to rozdají o nominaci do české reprezentace. Schválně který kontinent vyhraje?
Loňský rok byl velice specifický, vice méně zde surfovali jen místní surfaři (tedy Češi žijící na Bali) a nebyla tu skoro žádná účast Čechů a Slováků odjinud, vše proběhlo v rámci Bali v Corona režie. Vlny jsme měli nejhorší za posledních 6 let co tu jsem, ale i přesto se dalo na čem jezdit. Surfaři předvedli high preformace surfing, který pohár ještě nezažil. 

Parádní video z loňského ročníku:

Tento rok jsme se organizačně posunuli o tři stupně dále, vychytali jsme oproti loňsku spoustu věcí. Surfaři rozhodně mají na co těšit. Především jsme se zaměřili na to, abychom měli ze závodu kvalitní výstupy a každý surfař si odnesl hezkou vzpomínku. Dále jsme přidali doplňkové aktivity jako například advanced surfing. Na pláž jsme také přidali chill- out zónu a sound systém.
Málem bych zapomněl na velikou novinku, která minulý rok nebyla. Budeme organizovat dětský závod, kde již máme přihlášených cca 15 děti. Na to se asi těším ze všeho nejvíce, bude to takový High light .
 
Myslím, ze tento ročník bude jiný, zlomový a  dostane se do  širšího  podvědomý lidi  a dá základ pro vybudovaní závodu na profesionální úrovni.

Pojďme se pobavit o nominaci do El Salvadoru… to je letos velká novinka. Popíšeš prosím, v čem je letos Bali Big Wejf unikátní?

El Salvador se zapíše do dějin Českého surfingu, je to totiž první reprezentační výprava Českého surfingu a je super, že se ji podařilo zorganizovat. Bude to pro všechny zúčastněné veliká zkušenost, skvělá výprava a motivace do dalších roků.  Bali Big Wejf 5 má tu čest být letos druhým z nominačních závodu do České reprezentace a dává to tím našemu závodu větší vážnost i prestiž. Možnost připojit se k vápravě bude taky parádní motivací pro závodníky a závodnice. Je to pro mě čest. Myslím si, že si tuto čest zasloužíme jak kvalitou vln, které na Bali máme, tak i kvalitou surfařů, kteří se dostaví na závod. 

Pojede se opět na Greenbowlu? Jaké očekáváš vlny?

Ano je to tak, pojede se na Greenbowlu a netrpělivé vyhlížím předpověď a spekuluji o vlnách. Jedno vím jistě, vlny jsou vždy proklínané, úžasné, skvělé a nepředpověditelné. Zároveň jsou ale samozřejmě  pro každého stejné. Asi  budeme mít od každého kousek a bude záležet na interpretovi, co mu vlna nadělí. Na Greenbowlu je skvělá vlna, kde se dá jezdit levačka i pravačka a dá se na ni jezdit úplně vše od radikálních turnů po barrely. Není to úplně jednoduchá vlna, musí se umět dobře přečíst. Pokud to ale surfař/ka dokáže, pak vám vlna udělá velkou radost.

Podmínky nejlépe nastíní série videí:

Jaká jsou tvoje očekávání, co se účasti týče? Bude letos víc jezdců a jezdkyň než loni? Přijedou nováčci a nebo stejné tváře?

Co se týče účasti tak kvalita určitě převýší kvantitu. Surfing bude na té největší úrovni, máme potvrzenou účast surfových superstar i černých koňů závodů. O nich se toho ještě moc neví, ale surfuji každý den a soutěží můžou dost zamávat. Takže to bude zajímavý matchup. Slibuje to spoustu překvapení a uvidíme spoustu nových tváři. Co se týče kvantity očekáváme vetší účast než loňský rok, ale myslím, že pořád bude v našich silách udržet dlouhé heaty. Jezdci si tedy zasurfují co nejvíce a vymáčknou ze sebe úplné maximu. Chceme, aby si to surfaři opravdu užili a vyhráli ti nejlepší z nejlepších a dali to toho všechno. Takže dlouhé heaty,  dobré vlny, dobrá videa a kvalitní fotozáznam. To budou letos naše priority. Chceme dát každému, kdo si oblékne závodní lycru šanci něco předvést a zároveň z toho mít pořádnou  vzpomínku. 

Kdo jsou tvoji favoriti?

Nějaké favority mám, ale nechám si je pro sebe. Určitě uvidíme i nějaká překvapeni.  Bude strašně zajímavé vidět, jak se  surfaři poperou s vlnami indického oceánu.  

Pořadatelem je opět Bali Cliff Surf Club… kam se váš spolek od loňska posunul? Máte nové členy, pořádáte nové akce?

Členská základna se rozrostla. Ne nějak masivně, ale přece. To, co je hlavni,  je fakt, že jsme začali vytvářet nějaké hodnoty. Za sebe jsem strašně rád, že už pořádáme aktivity především pro děti. Zde se naše děti můžou realizovat. Tomu bych se chtěl do buducna věnovat nejvíce a orientovat náš klub na následující generace. V současné době máme pro ty nejmenší surfaře každou sobotu a neděli takzvaný: "kids and parents asistence surfing". Každé uterý hrajeme tenis. Dále učíme děti plavat a pro ty starší umíme i zprostředkovat surfové tréninky.
Dětská základna se nám rozrostla nejen o české děti, ale také o mezinárodni surfíky.  Je to radost, vytvářet pro ně zábavu. Je to pro mě veliká škola, a to mě baví.
 
BCSC na Bali chybí základna mladých nadšených surfařů kolem dvacítky, kteří by tlačili surfing a aktivity s ním spojené dopředu. Snad tuto díru ale za pár let zaplníme. Nyní máme hodně malý děti a je nás tu pár starších surfových pardálů, pro které se stal surfing samozřejmostí. Chodíme si zasurfovat stejně jako v Čechách chodí lidi na pivo... no a potom to mají všechno tak trochu na klobáse. Už tam chybí takové to nadšení... stejně jako když si dáte 12tku Plzně jednou za dva roky.  

Kam se Balijští jezdci surfově za rok posunuli? Myslíte, že letos závod vyhraje opět někdo z “lokálů”?

Věřím tomu, že vyhraje jeden z našich jezdců, ale vím, že to nebude jednoduché. Tím bych chtěl hodit rukavici do ringu a vyzvat ostatní kluby na soutěž. Kdo se postaví BCSC surfový jezdcům a pokoří je na domácí půdě?

Vidím, že máte pětidenní okno pro závod. Jak dlouho na závod potřebujete a jak moc si tudíž můžete dovolit být fajnšmejkři na podmínky? Jaké jsou optimální podmínky, aby se Greenbowl rozzářil do krásy?

No... pětidenní okno mě po loňské zkušenosti trochu znepokojuje. Na druhou stranu vím, že na Bali každý týden přichází nový swell. Závod bychom chtěli odjet za dva dny. Počítáme s tím, že dodržíme dlouhé heaty (minimálně  35 minut), ale uvidíme. O všem v závěru rozhodnou podmínky a finální účasti. Co se týče vln, tak za nás asi čím větší, tím lepší. Optimální podmínky by byly kolem 5ft -6ft, síla kolem 1000 a perioda přes 15 sekund. Swell  jiho/jihovýchodní. Tyto podmínky by nabídly ty nejlepší podmínky pro surfovaní.

Kdo bude letos soudcovat? Co chtějí sudí vidět? Jaké manévry získají závodníkům a závodnicím nejvíc bodů?

Hodnotit závod budou rozhodčí, kteří mají složenou zkoušku od ISA ( International surfing federation ). Celá akce je organizovaná za podpory místní surfové asociace ASC ( Asian surfing cooperative ). Soudcovat nám budou, stejně jako minulý rok, Ulluwatu boardriders, kteří mají nejvíce zkušenosti. Budeme mít stejného hlavního a druhého rozhodčího,   co soudcoval WSL závody v Thajsku, Taiwanu a byl dokonce součástí týmu rozhodčích na WSL. A to na zastávce na G-Land. Jsem rád, že i po minulém roku souhlasili. A že se nezalekli všech těch schodů na Greenbowl.

Jaký bude formát závodu? Budeme moct opět sledovat živý přenos a výsledky heatů online?

Závod bude klasický! Vyřazovací heaty. Přímý přenos bychom chtěli mít. Plánujeme dotáhnout na pláž internet, abychom mohli vysílat rovnou z pláže. Také máme dedikovaného kameramana jen pro přimý přenos.  

Co nás čeká za doprovodný program.Co přesně je Expression session “Barrel show David Fric”?

Expression sesion Barrel show David Frič je již klasický poslední surfing roku. Začínáme 31.1. od 4 odpoledne a jedeme až do tmy. V závodě je vše povoleno a závodnici se hodnotí sami. Je to surfová extáze a orgasmus, a to hned na několika místech na line upu. Dále máme připravené advanced surfing lekce s profi Indonézskými trenéry. Pak tu máme jógu, surfové tréninky a dětské aktivity. Po závodě máme připravenou afterparty, kde nám zahraje Vladimir 518! 

Chtěl bych poděkovat všem, kdo se na závodech podílí - zejména pak našim sponzorům. Hlavnímu sponzorovi Bali Mania CZ& SK. Dále Kepets water, Kellys, Stereo reality, Amelie, CK go 2, Velvyslanectví České Republiky v Jakartě, Bohemia Indo, Namnori, Very Mary a Joshua Distric.

Díky moc Petře, ať se ti daří!

Zde najdete sociální sítě Byli Cliff Surf Club:

Mohlo by vás zajímat:

Ptal se

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Legenda zvaná Finbreaker - Riversurfový závod 2.0

Prknoskluzové lokální i nelokální, surfařské podskupiny oceánské i říční, zkušení i začínající. Nespočet sympatických osobností spojí své surfy v boji proti vltavskému Bossovi. Bažiňák FINBREAKER prošel od loňska značnou evolucí, nabrousil zuby a bude na co koukat. To ano..