S Petrem Novotným o Bali Big Wejf- druhé zastávce Českého Poháru v Surfingu

Nejspíš mluvím za všechny, když bez nadsázky řeknu, že se mi hladina STOKEU v krvi od Caparica Czech Open ještě stále drží vysoko nad normou! Než spadne na nulu a klesne na nás v matičce české zimní splín, dočerpejte ho vědomím, že hned po Vánocích vypukne druhá zastávka Českého Poháru v Surfingu na Bali! Nese už tradiční název Bali Big Wejf 2021. Kontaktovali jsme Petra Novotného, organizátora závodu, abychom zjistili vše potřebné o závodu na ostrově Bohů Bali. Závod se uskuteční na Greenbowlu! Greenbowl je jeden z mála righthanderů na surfově proslulém Bukit poloostrově, který nemilosrdně trčí od ostrova směrem na jih, a jako magnet chytá všechen swell, co na něj Indický oceán vypumpuje!

Pro ty, co zaspali první zastávku Českého Poháru v Surfingu (ČPS) Caparica Czech Open v Portugalsku, nabízíme seznam povinné literatury. Díky němu můžou svoje restíky dohnat. Zde je rozhovor s Matyášem Menšíkem a Janou Kašovou, spoluzakladateli Českého svazu surfingu o ČPS. Freeride Surf na závodě nechyběl a splácali jsme dvoudílný report: Report 1 zde. Report 2 zde

Program závodu:

Termín: 26.12-31.12

Místo závodu:  Bali Indonésie, Greenbowl beach

Price money: 1 000 000 RP

Harmonogram:

26.12.2021 - free surfing a rozlosovaní hlavního závodu muži a ženy open

27.12-31.12.2021  Hlavni závod muži a ženy open

28.12.2021 -30.12.2021 Kids Contest and Kids Surfing Boot Camp

31.21.2021 Expression session "Memoriál vlny Tomáše Kučery "

Abychom vám čtenářům sdělili vše potřebné, obrátili jsme se přímo ke zdroji! Vyzpovídali jsme organizátora závodu, spoluzakladatele českého surfového klubu Bali Cliff Surf Club a všeobecnou legendu Petra Novotného. Ahoj Petře! Díky moc za tvůj čas a odpovědi. Přejdem rovnou na věc! 

Chápu dobře, že Bali Big Wejf už má tradici, tohle je nepletu-li se čtvrtý ročník. Povíš nám něco o historii a vzniku závodu?

Aloha díky za pozvaní. Je to přesně tak, Bali Big Wejf je již 4. ročník. Je to důstojný závod s divokou tradicí. Na Bali je poměrně veliká česká základna, z čehož většina lidí surfuje a surfování je pro ně každodenním chlebem. První závod proběhl v roce 2017 jako sportovně /zábavná akce v punk stylu. V té době tu byla většina lidí napůl na dovolený a napůl na trvalo.  Závod  zřejmě vznikl jako touha zpestřit si každodenní surfing a mít o důvod víc se potkat na line upu, a poté  poklábosit o obřích vlnách a barelech u kokosu. Jinak řečeno přidat si na denní chléb kolečko salámu. Hlavním iniciátorem byl Tomáš Kučera, aka Kuča. Pravidla závodu byla jednoduchá: účelem závodu bylo zabrat celý line up, chytit co nejvíc vln, zajet tu nejpřísnější vlnu a nasbírat co nejvíce bodů u ostatních závodníků, kteří hodnotili celý závod. To znamenalo, že závodníci se hodnotili mezi sebou a kdo měl nejvíce bodů, vyhrál. Ceny do závodu byly také dobrovolné a dali je tam sami závodnici. První závod se vydařil. Pamatuji si, že jsme jezdili do brzkých ranních hodin. Myslím, že tehdy vyhrál Palda. Byla to taková kolektivní akce a srdcová iniciativa. Myslím, že se to všem líbilo.

Od té doby proběhly další dva ročníky a to v podobném duchu. 4. ročník závodu bychom chtěli trošku posunout na další level, ponechat mu však punkový nádech. Hlavni rozdílem 4. ročníku je, že většina závodníků, co byla na Bali na půl úvazku v roce 2017, již žije na Bali full time. Místo toho, aby do závodu vstupovala jak samostatná  individua, vstupují do závodu jako partneři se svojí firmou. Tímto bych chtěl poděkovat české komunitě na Bali a všem partnerům závodu za podporu. Díky jim všem! I přes COVIDOVOU situaci, je díky nim možné závod zorganizovat. V podstatě se od prvního ročníku moc nezměnilo. Punk's still not dead. Tento rok bude však specifický především tím, že se také prvně pojede muži a ženy open v heatech.

Dále je součásti závodu také kids surf boot camp, kde si užijí i ti nejmenší. Nejmenším bychom chtěli udělat nezapomenutelný program a motivovat je smáčet se v oceánu.

Ve stručnosti zde přináším ohlédnutí za předchozími ročníky:

2017

Pořadí muži: Palda, Venca Pražák, Michal Solc, Lukáš Tomšů, Peták Novotný, Jan Smička

Pořadí ženy: Léňa, Petra, Karolína

2019

Pořadí muži: 1) Robik, 2) Petak a Kuca, 3) Paruka, 4)  Stanik

Best wipe out: Ron Handl!

2020 (Corona Contest)

Pořadí muži: 1) Petak, 2) Bina, 3) Dave

V době lockdownu bylo tolik vln, že pokud bychom to ukázali, tak se sem všichni odstěhujete.

V čem vnímáš přidanou hodnotu zařazení Bali Big Wejf do Českého Poháru v Surfingu?

Je to asi tak jako když přidáš k chlebu se salámem ještě nedopečenou bagetu. Mně se hrozně líbí ta myšlenka poháru a českého surfového klubu. Baví mě směr, kterým má nastartováno český surfing. Za to velký klobouk  dolu Matyášovi a českému surfovému svazu. Klobou dolů také za vytvoření struktury a opěrných bodů, na kterých se dá začít stavět budoucí rozvoj českého surfingu. Teď asi bude zaležet na nás, jak a kam až to budeme chtít dotáhnout.

Jsem moc rád, že jsme součástí českého poháru v surfingu. Myslím, že český pohár v surfingu je výjimečný a ještě o něm bude hodně slyšet. A to nejen v surfové komunitě. Co se týče Bali big wejf a Bali cliff surf club, dovolil bych si přirovnat Bali Big wejf k Velké pardubické. Bali byla vždy mecca surfingu. Těžko se najde lepši místo na světě pro surfing, než je Indonésie a myslím, že tomu bude odpovídat i úroveň surfingu.

Podmínky pro surfování jsou teď nejlepší na Bali za celou tu dobu, co tu jsem. Prázdné line-upy a konzistentní vlny, žádný traffic, ceny poloviční a lidi jsou pořád neuvěřitelně přátelský a upřímný. Prostě je to takový paradise, o kterém se nám dříve jen snilo.

Závod hostí nově vzniklý český klub Bali Cliff Surf Club, co nám povíš o tomhle spolku? Jeho mise a vize?

Bali Cliff Surf Club je logické vyústění dospívaní punkových jedinců, co zapustili kořeny u oceánu. Jak jsem zmiňoval, komunita na Bali je poměrně veliká a poslední roky, světě div se, se nám tu začali množit děti. Děti jsou ta nejpočetnější skupina členů klubu. Není tedy divu, že cílem toho klubu je vytvořit podmínky pro ty nejmenší, aby se mohli dále (nejen -) surfařsky rozvíjet. Náš ultimate goal je prostě zlatá olympijská. Samozřejmě je to bráno s nadsázkou, ale chtěli bychom věnovat klub našim dětem a jejich rozvoji. V rámci klubu organizovat lekce plavaní, surfování a ostatních volných aktivit a vytvořit místo, kde se nejenom surfové děti můžou rozvíjet.   

Greenbowl, proč zrovna tenhle spot (vede na něj, pokud se nepletu, cca 76 tisíc schodů)? Od prosince začíná na Bali období dešťů a vítr fouká dominantně ze severozápadu, je to tak? Co si pamatuju, tak v tuhle dobu střelci jezdili spíš East Coast (Keramas, Nisa Dua), funguje i Greenbowl?

Střelci můžou jezdit na Keramas, ale ostřílení mazáci z Bali Cliff Surf Club jezdí na Greenbowl. Greenbowl se stal takovým home breakem české surfové komunity na bukitu. Je to místo, kam se jezdilo na sunset sessions, poklábosit na line up, loupat radikální turny, létat do vzduchu, či se schovat v barrelu . Je to tak, to všechno se dá dělat na Greenbowl. Tato vlna má v sobě všechno a vždycky dokáže překvapit něčím novým. Navíc tu známe každý schod, takže i organizace závodu je jednodušší.   

Big Wejf v názvu znamená, že čekáte na pořádný swellinho? Jak velký musí face vlny být, aby byl považován za Českej Big Wejf?

No to je záludná otázka. Každý má nastavenou hranici Big Wejf někde jinde. Mohu ale zaručit, že po prvním závodu v Portugalsku, ani moc ten face veliký být nemusí,  a vlny budou stejně v porovnání považovaný za opravdový XXXL Big Wejf v řádu desítek feet v očích některých surfařů. Je těžké definovat Big Wejf, ale pro mě je to tak, že když je swell XXL, tak se mi adrenalin rozpumpuje v těle, zatáhnou se mi půlky a po každé sjeté vlně cítím mravenčení po celém těle.

Předchozí ročníky jsme měli vždy epic swell. Na posledním ročníku se ani nedalo jezdit na Bali Cliffu, protože swell byl moc veliký. Museli jsme se přesunout na Geger, kde byly podmínky lepší a bezpečnější. Takže ano! Očekáváme BIG WEJF swell. Zatažené půlky, úhybné manévry, nemilosrdné wipe outy, životní vlny a rozjařené úsměvy!

Vidím, že máte pětidenní okno pro závod. Jak dlouho na závod potřebujete a jak moc si tudíž můžete dovolit být fajnšmejkři na podmínky? Jaké jsou optimální podmínky, aby se Greenbowl rozzářil do krásy?

Ano, to je pravda, letos poprvé máme 5denní okno pro celý závod. Což nám dá více možností výběru těch nejlepších podmínek k závodu. Na Bali chodí swell víceméně každý týden, tak se máme na co těšit. Náš divoký závod bude mít důstojné podmínky k surfování. Tady na Bali jsou vlny spíš vetší než menší, velikost 4 -6 ft je standardní velikost celoročně, což by bylo pro závod optimální velikost. V kombinaci s jihovýchodním swellem.

Greenbowl je levačka i pravačka a každá je lepší za jiného tidu, tudíž můžeme surfovat celý den. Zaleží kolik se nám přihlásí surfařů, ale s předpokládanou účastí se závod odjede během dvou dnů.

Jaká jsou covidová opatření a jak myslíš, že se projeví na účasti? Kdo myslíš, že dorazí? Odvážíš se nám sdělit, kdo je tvůj favorit/favoritka?

Díky covidu již přes rok na Bali a v Indonésii surfujeme na prázdných line upech, je to paráda a surfařský sen. Jsem zvědavý, jak dlouho ho ještě budeme žít. Skoro už si nedokáži představit, že zase vrátí zpět surfaři a turisti, a Bali naskočí do starých kolejích. Na druhou stranu je strašně smutné, jak jsou covidem zasaženy zejména místní lidi, kolik bussiness muselo zavřít. Přitom tyto lidi neudělali nic špatného. Nyní je situace velice pozitivní a v současné době se dá na Bali dostat, musíte mít tzv. „social visa“ a strávit 2 noci v karanténě, což je sice komplikace, která odradí spoustu lidí, kteří by chtěli letět na Bali, ale na druhou stranu to drží line-up prázdný.

Nicméně jsme zaznamenali několik nových surfařů, kteří přiletí na závod a spoustu surfařů se vrací jako každý rok na konec roku na Bali a zůstávají delší dobu. Takže i přes tyto restrikce počítáme s 25-30 surfaři (nepočítaje 10 surfařských dětí).

Konkrétní tip na jméno vítěze či vítězku závodu neprozradím, ale jedno vím zcela a stoprocentně jistě. Vítězem bude někdo z domácího klubu Bali Cliff Surf Club. Vsadím na to klidně svého surfa. Tímto bych chtěl vyzvat ostatní kluby na challenge.

Jakou úroveň surfingu očekáváš? Jak je na tom česká komunita na Bali výkonnostně? Tube riding je ve hře? Air-game někdo má? Co vertikální manévry?

Myslím, že můžeme očekávat všechno od heavy wipeouts, tube, radikálních manévrů, airů až po přehlídku bikin na line upu. To všechno u nás v klubu máme. Ještě jsem zapomněl pokakané trenky, těch tu máme teď  také dost. Jak jsem říkal, bude to Velká pardubická českého surfingu se vším všudy a je na co se těšit.

Bude formát soutěže připomínat Caparicu/WSL nebo ho okořeníte nějakou českou vychytávkou? Kdo budou judges a kam je posadíte?:D pamatuju, že pláž s přílivem úplně mizela.

Formát závodu bude upřesněn, ale pojede se klasický heat- vyřazovací systém. Kromě toho se pojede již tradiční expression session „Memorial vlny Tomáše Kučery„.

Judging je trosku komplikovanější vzhledem k tomu, jak je spot daleko. Již jsme podnikli pár výprav do jungle, odkud bude lepší výhled, zvažujeme také judgovat z currentu přímo z moře, a to z lodičky. Judging asi necháme na místních lokálních rozhodčích, abychom je podpořili.

Co přesně je expression session “Memoriál vlny Tomáše Kučery”?

Expression session je tradiční all in heat, kde mají šanci se předvést všichni účastnici závodu v jednom heatu. Závodníci se poté hodnotí mezi sebou. Jezdí se vždy jako poslední surfing roku, tedy na sunset session 31.12. Předpokladem jsou big wejf, které zatím byly každý rok. Kdo ohromí crowd nejvíce, vyhrává.

Jak budeme my chudáci v ČR schopni závod sledovat, bude event nějakým způsobem zdokumentován? A na co se můžeme těšit, kromě exhibice atletických dovedností v oceánských elementech?

No, nejlepší je přiletět a vidět vše na vlastní očí. Součástí závodu bude také doprovodný program. Máme připravených několik mejdanů, které připravila balijská komunita v čele s hiphopovým mejdanem. Na ten možná přijedou legendy českého hip hopu. Event proběhne v Joshua District. Dále máme připravené zajímavé semináře. Chtěli bychom udělat ze závodového víkendu takový festival česko-indonézské kultury. Dále máme připravené aktivity pro děti a kids surf boot camp.

Pokud byste opravdu nezvládli přijet, celou akci budeme natáčet a sdílet na sociálních sítích. TV Prima COOL přislíbila podporu, pokud to bude možné v rámci technických možností, budeme také live streamovat celou akci.

Ubytování a víza pro závodníky, jejich fanynky ale i pro úplný surfový začátečníky, který by chtěli přijet zkusit sjet svojí první vlnu, zařizuje @surfhouse.bali a @Surf-Bali, tak je neváhejte kontaktovat.

Petře, moc ti děkuju za čas a odpovědi! Ať se ti daří a snad se brzy potkáme na Ostrově Bohů v pořádný Tubě!

Galerie fotek od Petra:)

Ptal se

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články