Alex Hall a Mathilde Gremaud si podmanili big air na FIS Světovém poháru v Pekingu

Na třetí pokus se povedlo letos dojed FS Světový pohár komplet jak kvalda tak finále. Pojďme si proto zrekapitulovat dění v Pekingu...

FIS Světový pohár si mohl o uplynulém víkendu konečně z čela otřít studený pot a zhluboka si odfrknout. Po předchozích dvou pomatení mysli počasí, kdy se finále ve švýcarském Churu a rakouském Stubaii musely poslat do věčných lovišť. Všechno si konečně sednulo až v čínským Pekingu, kde jsme se dočkali plnohodnotnýho závodu. Místní olympijský svatostánek bigairový můstek Shougang ukázal v sobotu všem finalistům přívětivou tvář. Bohužel už mezi nimi neplandalo jméno Štěpána Hudečka. Český reprezentant se opět pokoušel o zázrak, za který by se nemusel stydět ani Svatý František z Assisi. Prodrat se z téměř padesátky nadrbanců mezi celkem deset postupujících ze dvou kvalifiakčních heatu. V konečným součtu nakonec Speedy za double cork 1800 a right dub cork 1440 vyfasoval 32. místo, kdy si malinko nepotykal s graby. Bohužel bodový příděl za top třicítku mu tak utekl o dvě místečka, ale hold závodění je řehole. I tak si ale připsal zatím nejlepší umístění sezóny.

Fiňák Elias Syrjä (foto FIS)

Čínská metropole v sobotu předvedla dokonalou reklamu na počasí. Konečně! Jezdci se za podpry sluníčka potřebovali popasovat s klasickým formátem tří triků, kdy se do výslednýho skóre promítly dva skoky rotovaný na opačný strany. Už od kvaldy visel ve vzduchu novej fenomén, s kterým přišla do hry hlavně mladá krev. Kromě buclatých rotací o 1800 a více stupňů se totiž taky sází na originalitu a inovátorství. Sorry, ale ještě pár lety dozadu by věci jako tokio drift flatspin 180 či tailbutter flatspin pro nás zaváněli scifíčkem jako tyčový mixér pro rodinku rodu homo erectus. Aby tý modernizace nebylo náhodou málo, tak Alex Hall nebo Jesper Tjäder zase míchají kartama svejma bring-back dub rotacema, tady triky, kdy rider vlastně ve vzduchu vyrotuju o půlotočky míň, než by se dle fyzikálních jevů očekávalo. Ještě loni rozhodčí působili dosti skepticky, ale teď už klukům začínají zobat z ruky a za podobný vylomeniny aspoň tady v Číně se dostávalo bodově parádně zaplaceno… Teď už se jenom můžeme porafat mezi sebou, komu se to líbí a komu ne.

Matěj Švancer a jeho revoluce tokio drift flatspin 180 (foto FIS)

Na každej pád pánský finálko přineslo podívanou, z který tuhle krev v žilách! Nejlepší pětice se totiž dokázala nacpat do pouhých třech bodů! Nejdále nakonec frnknul právě Alex Hall, kterej díky tailbutter dublu 1440 a bring-back dub cork nastolil novej směr big airu a rozhodčí mu rádi skočili na špek. Nicotný čtvrt bodík za ním se pak tetelit zástupce druhé frakce Edouard Therriault. Kanaďan naopak rotoval tolik (triple 1980, switch dub bio 1800), že možná někteří diváci potřebovali kinedryl, aby se jim nezvedl kufr. Další bodík zpět pak ztrácel Andri Ragettli (dub 1800 cuban, switch dub bio 1800), který si pro sebe ulil bronz a o životní úspěch připravil Itala Mira Tabanelliho (switch dub 1980, dub 1800 cuban). A to se ještě na pětce potácel Jesper Tjäder se svejma bring-back tuplákama a v jeho neprospěch mluvil další titěrný půlbod dolů.  Čistokrevná magořina! Až šestej Matěj Švancer musel kousnout větší propast, a to z prostýho důvodu. Nedokázal svoje dva různorodý triky ukočírovat. No, sem hodně zvědavej, kam tohle pánové chtěj posouvat! Už teď jdou z toho na mě mdloby…

Vítěz Alex Hall:

Dívčí finálová vřava si naštěstí už tolik o infarkt myokardu nepokoušela. Přece jenom na začátku sezóny dost holek ve Svěťáku zatím absentuje, a tak konkurence malinko pokulhává. Zlatou placku tak opět vyhlíželo hlavně duo Mathilde Gremaud a Tess Ledeux. Francouzská favoritka, ale tentokrát musela vypít kalich hořkosti. Po dvou zpackaných dublech se jí medailová naděje proměnila v prach. Všechnu slávu si tak vyzřala právě její švýcarská rivalka. Mathilde k dub corku 1260 tail přidala switch dub 1080 a ovládla třetí ze tří letošních World Cupů. Solidní bilance. Stříbrem se poté zkrášlila Skotka Kirsty Muir, která zvládla right dub 1080 a dub 1440. Velkou pozornost ale pak na sebe strhla teprve patnáctiletá Flora Tabanelli z Itálie. Do kolotoče Světovýho poháru naskočila teprve letos a hned z toho dokázala vymámit svojí první placku! K bronzu jí dotáhnul zejména dub cork 1260 safety. Kariérní maximum pak pátým flekem stihla zapsat Finka Anni Kärävä, když se před ní ještě stihla vmáčknout zkušená Švýcarka Giulia Tanno. FIS Světový pohár nás nenechá klimbat ale ani tento týden. Olympijská rampa v čínské Secret Garden se už třese na zítřejší kvaldu, finále se jede v nekřesťanských 04:00 sobotního rána našeho času. Odnese to tak nejspíš budík a galon kafe k tomu...

Vítězná Mathilde Gremaud:

WC Big Air Peking HIghlights:

Výsledky FIS Světového poháru v Pekingu:

Muži:

 1. Alex Hall (USA)
2. Edouard Therriault (CAN)
3. Andri Ragettli (SUI)
4. Miro Tabanelli (ITA)
5. Jesper Tjäder (SWE)
6. Matěj Švancer (AUT)
7. Oliwer Magnusson (SWE)
8. Elias Syrjä (FIN)
9. Kim Gubser (SUI)
10. Gen Fujii (JPN)

32. Štěpán Hudeček (CZE)  

nejlepší pánové v Pekingu (foto FIS)

Ženy:

 1.Mathilde Gremaud (SUI)
2. Kirsty Muir (GBR)
3. Flora Tabanelli (ITA)
4. Giulia Tanno (SUI)
5. Anni Kärävä (FIN)
6. Sandra Eie (NOR)
7. Mengting Liu (CHN)
8. Tess Ledeux (FRA)

Kompletní výsledky: muži, ženy

slavící dámy (foto FIS)

FIS Freeski web najdeš zde.

písmenkám hnul žlučí

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Tomáš Guziur vypustil gruzinský movie "Gamarjoba"

Tomáš Guziur a filmař Petr Pražmowski mají konečně venku svoje gruzinské dobrodružství "Gamarjoba"...

Podíváme se na zoubek Swatch Nines 2024

Swatch Nines 2024 nám zase dali nažrat pořádný porce freeskiingu! Tak se na ne pojďme podívat....

Justin Kennedy bortí streety ve svým season editu

Justin "Juice" Kennedy nás vezme na zaoceánský streety...