Olympiáda 2022: Kdo si vybojoval účast pod pěti kruhy

XXIV. Zimní olympisjké hry jsou tady! Pojďme se podívat, kdo z jezdců se na nich představí...

Na lyžování je krásný, že každý si může zvolit svojí cestu, po které se vydá. Někdo si bude shredit jen sám pro sebe, druhý zase s kámošema propadne natáčení, třetí se bude rochnit v prašanu a jinýho ohromí závodní horečka a bude lačnit po dalších a dalších trofejích. Není tak zrovna těžké uhodnout, kdo si jako svojí vysněnou metu stanoví olympijskou účast nebo dokonce nějaký ten medailový pokus. Pár takových šťastlivců teď běhá po zemi a aktuálně se poslušně houfují v čínském Pekingu. Tady se totiž již dnes slavnostně zažehne oheň XXIV. Zimních Olympijských her a freeskieři a freeskierky budou už potřetí u toho!

Jak se vlastně na takový svátek sportu může člověk probojovat?!

Tak za prvé musí mít lyžař na svém účtu vyjeto aspoň padesát FISových bod a za druhé se během celého kvalifikačního období musí aspoň jednou umístit na Světovém poháru do třicátého místa. Tohle je sice fajn, jenže teď potřebujete olympijskou kvótu pro svoji zemi. Ty se jednoduše rozdělují podle výsledků na Světových pohárech dle závodníků z daných zemí. Pokud jde o Peking, tak se započítávaly výsledky od 1. července 2019 do 17. ledna 2022. Celkem se válčilo o 30 míst pro slopestyle/big air (společné kvóty) a 25 okýnek pro halfpipe. Stejné počty jsou jak pro muže tak pro ženy. Každý národ si mohl pak vyjet maximálně čtyři místa pro svoje jezdce. Pokud nějaký svaz kvótu z jakéhokoliv důvodů odmítne, tak se přichází na řadu přerozdělování na ostatní národy dle dalšího pořadí. Kámenem úrazu pak ještě mohou být národní podmínky účasti, které si můžou libovolně diktovat jednotlivé lyžařský svazy dle svýho uvážení či rozpoložení. To je čistě věc dané země,která může maximálně sportovcům štreku na Hry ještě lehce znepříjemnit...

Kvóty halfpipe:

Kvóty slopestyle/big air:

Když vám všechno tohle hraje konečně do karet, tak ale může přijít noční můra v podobě zranění. A pár smolařů momentálně doma zažívá muka. Nedávné X Games se staly ostudné pro Švýcarku Giulii Tanno. Ta mimochodem už kvůli zdravotním patáliím přišla o Pchjongčchang 2018 a teď se situace opakuje. Bolístky pak nedokázala doléčit ani ruská rampařka Valeriya Demidova. Tu v nominaci nahradila Alexandra Glazkova. Fiasko museli řešit v rakouském týmu. Matěj Švancer je jejich neotřesitelnou jedničkou. Původně s ním měl cestoval Lukas Müllauer ale zranění mu vystavilo stopku. Náhradníka Sama Baumgartnera zase smetl covid, a tak do Asie nakonec odletěl až druhý náhradník Daniel Bacher. Absenci musel taky kousnout Ital Ralph Welponer. Apeninský poloostrov tak vyrazil reprezentovat Leonardo Donnagio. Švéd Oscar Wester pak po návratu ze zranění kolena ještě taky není úplně ve formě, takže ho nakonec ze startovky vyštípal Hugo Burvall. A podobná situace je i u Finů. Jedinou kvótu nakonec zalepil Simo Peltola, protože Elias Syrjä a Kuura Koivisto léčí svoje neduhy.  

Matěj Švancer v olympijským outfitu (foto ÖOC / GEPA)

A kdo je naopak největší freeski hvězdou her?

Bez debat domácí superstar Eileen Gu, na kterou domácí sází všechny karty. Kdo jiný by měl přivést tři zlaté než mladá dáma, která kouká na obyčejné Číňani z tisíců billboardu po celé zemi. Svojí první olympiádů pak okusí také Kelly Sildaru. Asi těžko má Estonsko větší medialovou naději než v devatenáctileté blondýnce. Nesmíme ale zapomínat na Francouzsku Tess Ledeux, Rusku Anastasii Tatalinu, Norku Johanne Killi, švýcarský duet Sarah Hoefflin, Mathilde Gremaud či dravé kanadské mládí a americké ramapřky Hannu Faulhaber a Britu Sigourney.

Pokud bych měl vypíchnout jedno mužské jméno, tak chtě nechtě to musí bejt Matěj Švancer. Fenomén posledních let je určitě zlatým adeptem minimálně v big airu, ve slopestylu bych mu určitě tolik nevěřil. Na paty mu ale budou šlapat Amíci v čele s Alexem Hallem, nadupaná Kanada, nevyzpytatelné Švýcarsko s navrátilcem Andrim Ragettlim a v neposlední řadě taky norské-švédský dvojblok, kde může zazářit téměř kdokoliv. V rampě pak nesmíme kromě Severní Ameriky vynechat Nový Zéland s jejich největším želízkem v ohni Nico Porteousem. Mezi legendy se pak může zapsat Nick Geopper a David Wise, kteří jako jediní budou válčit o svoje třetí olympijské medaile. Legenda Gus Kenworthy tady možná naposledy, tentokrát v britském dresu, nastoupí na velké akci. Nejvíce exoticky pak působí rampař Brendan Newby. Ir žijící v Americe bude závodit samozřejmě za svojí rodnou zemi z Britských ostrovů. A takovýho Kevina Rollanda, Dominique Ohaco z Chile nebo Švéda Oliwera Magnussona už možná teď malinko svrbí ruce. Dnes budou mít totiž tu čest a na slavnostním zahájení ponesou hrdě vlajku své země… OLYMPIÁDA JE TADY!

Koho tedy jmenovitěuvidíme?

Halfpipe:

Muži: Marco Ladner (AUT), Noah Bowman (CAN), Simon D´Artois (CAN), Brendan Mackay (CAN), Binghan He (CHN), Bingqiang Mao (CHN), Jingbo Sun (CHN), Haizhuo Wang (CHN), Jon Sallinen (FIN), Kevin Rolland (FRA), Gus Kenworthy (GBR), Brendan Newby (IRL), Ben Harringoton (NZL), Gustav Legnavsky (NZL), Miguel Porteous (NZL), Nico Porteous (NZL), Birk Ruud (NOR), Seung Hun Lee (KOR), Roman Egorov (RUS), Robin Briguet (SUI), Rafael Kreienbühl (SUI), Aaron Blunck (USA), Alex Ferreira (USA), Birk Irving (USA), David Wise (USA)

Ženy: Abi Harrigan (AUS), Amy Fraser (CAN), Elena Gaskell (CAN), Rachael Karker (CAN), Cassie Sharpe (CAN), Eileen Gu (CHN), Fanghui Li (CHN), Meng Wu (CHN), Kexin Zhang (CHN), Kelly Sildaru (EST), Sabrina Cakmakli (GER), Zoe Atkin (GBR), Saori Suzuki (JPN), Anja Barugh (NZL), Chloe McMillan (NZL), Yujin Jang (KOR), Daeun Kim (KOR), Alexandra Glazkova (RUS), Hanna Faulhaber (USA), Devin Logan (USA), Carly Margulies (USA), Brita Sigourney (USA)

Slopestyle/big air:

Muži: Daniel Bacher (AUT), Matěj Švancer (AUT), Teal Harle (CAN), Evan McEachran (CAN), Max Moffatt (CAN), Edouard Therriault (CAN), Jinbo He (CHN), Simo Peltola (FIN), Antoine Adelisse (FRA), James Woods (GBR), Leonardo Donaggio (ITA), Ben Barcley (NZL), Finn Bilous (NZL), Ferdinand Dahl (NOR), Tormod Frostad (NOR), Christian Nummedal (NOR), Birk Ruud (NOR), Javi Lliso (ESP), Thibault Magnin (ESP), Hugo Burvall (SWE), Henrik Harlaut (SWE), Oliwer Magnusson (SWE), Jesper Tjaeder (SWE), Fabian Boesch (SUI), Kim Gubser (SUI), Andri Ragettli (SUI), Colin Wili (SUI), Mac Forehand (USA), Nick Goepper (USA), Alex Hall (USA), Colby Stevenson (USA)

Ženy: Abi Harrigan (AUS), Laura Wallner (AUT), Lara Wolf (AUT), Olivia Asselin (CAN), Elena Gaskell (CAN), Megan Oldham (CAN), Dominique Ohaco (CHI), Eileen Gu (CHN), Shuorui Yang (CHN), Kelly Sildaru (EST), Anni Karava (FIN), Tess Ledeux (FRA), Alia Delia Eichinger (GER), Isabel Atkin (GBR), Kirsty Muir (GBR), Katie Summerhayes (GBR), Silvia Bertagna (ITA), Kokone Kondo (JPN), Margaux Hackett (NZL), Sandra Eie (NOR), Johanne Killi (NOR), Ksenie Orlova (RUS), Anastasia Tatalina (RUS), Mathilde Gremaud (SUI), Sarah Hoefflin (SUI), Caroline Claire (USA), Marin Hamill (USA), Darian Stevens (USA), Maggie Voisin (USA)

o tyhle krásky se bude bojovat

A na závěr naše klasická tipovací soutěž...

Kdo si odveze nejcennější kovy?! Nebooj se o ně podělit v diskuzi. Zde jsou moje skromné tipy:

Big Air:

Matěj Švancer (na paty bude šlapat Alex Hall, Antoine Adelisse, Birk Ruud)
Eileen Gu (na paty bude šlapat Tess Ledeux, Megan Oldham, Mathilde Greamud, Anastasia Tatalina)
Čený kůň: Edouard Therriaul, Olivia Asselin

Slopestyle:

Alex Hall (na paty bude šlapat Andri Ragettli, Nick Goepper a Colby Stevenson)
Eileen Gu (na paty bude šlapat Kelly Sildaru, Tess Ledeux a Mathilde Gremaud)
Čený kůň: Max Moffatt a Kirsty Muir

Halfpipe:

Nico Porteous (na paty bude šlapat Aaron Blunck, Alex Ferreira, David Wise a Brendan Mackay)
Eileen Gu (na paty bude šlapat Kelly Sildaru, další placka jedna z Hanna Faulhaber, Rachael Karker a Brita Sigourney)
Čený kůň: Birk Irving, z holek nikdo

Web Olympijských her 2022 najdete zde.

slovní pole zoral

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...

Třeskutá půlhodinka s Capeesh partou

Ferdinand Dahl a jeho týmový grupa od značky Capeesh má venku pohodovou půlhodinku "capeesh worldwide"...