Světové surfspoty za času Corony - 5. díl (Kanáry)

Vypadá to, že se konečně pomalu můžeme těšit na cestování k oceánu, nicméně se ještě jednou podíváme díky naší koronarubrice na surfspoty očima českých surferů žijících v zahraničí. Tentokrát zavítáme na Kanárské ostrovy, odkud nám popsali místní dění v době koronavirové Káča z Blue Wave Surf School na Fuerte a Owes z Gipsytrip.cz na Tenerife.

Fuerteventura - Káča / Blue Wave Surf School

Bydlíme na pobřeží, tak nám ta vzdálenost nevadila, protože první den, kdy se mohlo jít surfovat, jsme museli dodržovat Decreto Real - Fáze 1, která se vlastně jmenovala Fáze 0... pouze pěšky nebo na kole, pouze v obci kde bydlíš a od 6 do 10 hodin ráno a večer od 20 do 22 hodin. Všichni, kdo surfujou v Corraleju, se sešli na Rocky Pointu, bylo nás tam tak 250 lidí. Jsou tady tři point breaky, takže se lidi zas tak nemačkaj. Vlastně jsme díky tomuto nařízení potkali spoustu známých a kamarádů, ale třeba kdyby nám neomezovali čas a místo, tak by ses ve vodě skoro s nikým nepotkal. 

Druhý týden jsme ve fázi 2, která se jmenuje Fáze 1... už můžeme jezdit na spoty autem, ale pořád jen v obci od 6 do 10 a potom od 20 do 22 hodin. Stále bez dětí do 14 let, protože ty přece nesurfujou, alespoň podle místních úřadů. Třetí a čtvrtý týden jsme pořád ve fázi 2, která se jmenuje Fáze 1 - už můžeme jezdit na spoty autem, ale pořád jen v obci od 6 do 10 a potom od 20 do 22 hodin. Už se tolerují děti na surfu :) Hospody jsou už otevřený, teda jenom zahrádky, ale chlastat se může celej den bez omezení, zato na pláži si nesmíš ani lehnout. Pátý a šestý týden jsme ve fázi 3, která se jmenuje Fáze 2. Konečně můžeme surfovat a kempovat na plážích jak chceme, ale jenom na Fuerteventuře, zatím není možný opustit ostrov.

A je to tady, od pondělí 8.6 konečně přicházíme do fáze 4, která se jmenuje Fáze 3! Můžeme chodit kam chceme a surfovat kde chceme. Musím říct, že je to pecka, jsou krásný vlny a skoro bez lidí, teplá voda na krátkej neopren, prostě prázdniny! Na tenhle zevling si člověk zvyká hodně rychle, je to fajn, ale po třech měsících co nikdo nepřiletěl na ostrov, začíná být nuda. Doufáme, že začneme se surfovýma kurzama co nejdřív :) už se těšíme.

A jak to bylo se surfovou školou? 13.3.2020 jsme museli zavřít a zrušit všechny kurzy. Hosté, co přiletěli, museli zůstat v surfhousu nebo v hotelu na pokoji a celý týden čekali na zpáteční let. Surfovou školu už zase můžeme otevřít teď, ale jako skoro všichni na ostrově čekáme, až nám sem pustí první letadla. Začátkem července by měla začít lítat pravidelná linka - přímý let Praha - Fuerteventura. 

Káča Havlíková, BlueWaveSurfSchool

Sleduj Blue Wave Surf School na sociálních sítích:


Tenerife - Owes / Gipsy Trip

V únoru, kdy už byl koronavirus běžnou součástí mediální masáže, se na Tenerife objevil zřejmě první pozitivní případ. Dovezl si ho s sebou doktor z Itálie a spolu s rodinou se ubytoval v luxusním hotelu H10 v Costa Adeje. To je poměrně oblíbený resort i pro české turisty, kterých tam tou dobou několik bylo. Místní úřady se s tím nepáraly a ozbrojené složky celý hotel a jeho blízké okolí na dva týdny neprodyšně uzavřely. Samozřejmě všichni lidi tam zůstali v karanténě. Nejen česká média to ukázkově a nepravdivě rozplizla, takže pro vnější svět to vypadalo, že zbytky přeživších se ukrývají v kanálech a povrch ostrova ovládli zombíci. Realita byla ovšem taková, že kromě obšancovaného hotelu bylo vše v normálu a na surfing kolem celého ostrova to nemělo žádný vliv.

Až do poloviny března to bylo OK, ale potom bohužel přišlo od španělské vlády nařízení o celoplošné úplné karanténě, byť jsou Kanáry od Španělska vzdálené 1500km přes oceán a situace tu byla nesrovnatelně lepší. Během prvního týdne karantény odletěli repatriačními lety všichni turisté a uzavřelo se letiště. Karanténa byla opravdu přísná a kromě obchodu s jídlem a lékárny se nemohlo nikam. Několik surfařů vyplavalo druhý den karantény na lineup v Las Americas a za odvahu byli odměněni pokutou několik tisíc euro! U nás v El Médano vyjeli dva týpci na windsurf a krom sboru policejních aut na ně přiletěl i vrtulník. Scéna to byla jak z akčního filmu a na sociálních sítích z týpků ještě udělali zrůdy největšího kalibru, takže potom si už nikdo netroufl vytáhnout paty z domu s úmyslem jít si zasurfovat či jinak zasportovat. Tenhle radikální lockdown trval šest týdnů až do konce dubna. 

Od druhého květnového týdne následovala první fáze uvolňování, kdy bylo možný surfovat ráno od 7 do 10 a večer od 8 do 11, což byly hodiny určené pro sport obecně. Zpočátku člověk ovšem nesměl opustit svůj okres a zároveň se za sportem dopravovat autem. Tahle do nebe volající hovadina tedy znamenala, že ten, kdo nebydlel v docházkové vzdálenosti přímo na nějaký spot, tak měl smůlu. My jsme měli kliku a chodili každý den ráno a večer na pláž El Cabezo, kterou máme přímo před barákem. Vlnky byly spíš menší na velký prkno, ale to nikoho netrápilo, hlavně že se něco dělo. Stanovené časy radši nikdo nepokoušel, ale podmínku stejného okresu lidi obcházeli výmluvou na návštěvu příbuzných nebo tím, že v sousední sámošce ještě mají mouku a toaleťák. Taky byla možnost zapojit se do místní surfové federace. Díky tomu jsme stihli jeden z posledních letošních SZ swelů v Las Americas. 

Koncem května nastoupila další fáze, od které se může jezdit po celý den a všude po ostrově. Jako dáreček už začaly s pravidelností chodit letní jižní swelly, čehož všichni lokální surfaři dychtivě využívají. Nyní už tu vše vypadá normálně a dneškem (tj. 8.6.) je otevřená pro cestování i lodní doprava mezi ostrovy. Prvního července začne fáze poslední, dle místních expertů nazvaná „normalizační“ a konečně bude otevřeno i letiště pro standardní turismus. Ověřovali jsme, zda nebudou letecké společnosti nějak čarovat s cenami letenek, ale vše vypadá obdobně jako před karanténou. Červencem počínaje tedy zdá se být vše allright zpět ve starých kolejích.

Aloha, Gipsytrip crew

Sleduj Gipsytrip.cz na sociálních sítích: 

informovala z Fuerte

Káča Havlíková
Další články autora

informoval z Tenerife

Owes
Další články autora

ptal se z Prahy

Martin Večerka
Další články autora

Další zajímavé články

Legenda zvaná Finbreaker - Riversurfový závod 2.0

Prknoskluzové lokální i nelokální, surfařské podskupiny oceánské i říční, zkušení i začínající. Nespočet sympatických osobností spojí své surfy v boji proti vltavskému Bossovi. Bažiňák FINBREAKER prošel od loňska značnou evolucí, nabrousil zuby a bude na co koukat. To ano..