Štěpán Rokos – Rozhovor

Štěpána Rokose není potřeba nijak dlouze představovat. Je to rider, který je na české scéně pořádně zakořeněný. Měl svůj part v našem filmu Never Too Late, objevil se ve Snowporning videích a každoročně pravidelně vydává svůj street part. Štěpán je zkrátka jibber a když jeho rodnou Prahu zasype pár centimetry sníh, můžete ho zahlédnout jak shredí všechny raily ve městě. Je velmi aktivní jak na instagramu, tak i na sněhu a proto jsme mu dali prostor a pozvali ho na rozhovor.

Čau Štěpáne! 
Jak se máš a kde jsme tě momentálně zastihli?

Čau Štěpáne. Mám se dobře a zrovna jsem doma.

Zajímalo by nás, čím si Štěpán Rokos vydělává na snowboarding a ne jenom na něj? Co vlastně mimo snb děláš?

Pracuju ve firmě CarNext.

Jak u tebe probíhá sezóna? Pověz nám co všechno jsi stihl a co ještě plánuješ? 

Díky tomu, že letos spadlo dost sněhu, tak natáčím hlavně street. Podařilo se mi dát pár vysněných spotů, který jsem měl v hlavě několik let a říkal jsem si, že bych je jednou chtěl dát. Ted’ už toho moc neplánuji, protože jsou zavřený okresy a sníh už pomalu ale jistě mizí.

Štěpán vs. 31,7 m dlouhý rail - foto: David Chvátal 

Zahlédli jsme tě s klukama z Restless crew a ty nejsi zrovna úplně ze západu. Jak jste se dali dohromady a co by jsi pověděl o společném natáčení?

Jo, je to tak. Dohromady nás dal Roman Zaňka, kterého jsem poznal v Rakouskou na Boardinghousu. S klukama jsem dal první natáčení a hned jsem věděl, že jsou stejná krev jako já. Společně jsme podnikli několik tripů po pár městech v ČR a natočili nějaký ten materiál a zažili spoustu zážitků. Nevím kdy přesně kluci plánují vypustit video, ale určitě si ho nenechte ujít! 

Přeskok popelnice při natáčení s Restless crew - foto: Jan Hromádko

foto: Michal Prouza

Ty jsi rider, co je hodně vidět na streetu. Řekni nám, co tě na tom tak táhne. V čem je pro tebe snowboarding v ulicích jiný než ve snowparku?

Street snowboarding má pro mě velkou hodnotu a myslím si, že je to jedna z nejnáročnějších variant snowboardingu vůbec. Zabere určitě víc času, přípravy a úsilí. Ať už je to hledání spotů, jeho příprava nebo realizace, kde se člověk neobejde bez kámošů, fotografa a kameramana. Hodně záleží na sněhových podmínkách a na tom, jestli tě nevyhodí policajti dřív, než stihneš spot vůbec postavit.  Obrovskou roli určitě hraje psychika a pokud někdo nemá triky fakt na jistotu ve snowparku, tak by se o to neměl snažit na streetu.

Jaký byl tvůj nejvíc nepříjemný zážitek ze streetu? 

Bylo to lehký krvácení do mozku, během natáčení do videa Snowporning, kdy jsem spadl z lavičky hlavou na jediný kámen co v okolí byl. 

Za svojí „kariéru“ už jsi natáčel s hodně crews. S kým tě to zatím nejvíc bavilo a proč? 

Nejvíc mě to asi bavilo, když ještě natáčel videa  Martin Kolařík aka Kolťák. Natáčeli jsme video Make it real a ten rok byla dobrá parta kámošů, který se znají dlouho a dělají to srdcem. 

Štěpán při natáčení NTL - foto: Michal Prouza

Ty jsi už několikrát navštívil legendární park v Bear mountain v Kalifornii. Kolikrát jsi tam už byl a co tě tam tolik táhne a trochu nám představ, jak to tam vypadá a nahoď nějaký zážitky.

V Bearu to mám hodně rád a celkově jsem tam byl už 3x. Rád bych se tam ještě někdy podíval. Většinu času tam svítí slunce a park i atmosféra jsou skvělý. Hodně mě baví originalita překážek, který v Evropě moc nevidíš a to, že můžeš v parku potkat spoustu světových profíků a legend. Asi nejvetšejší zážitek byla pařba v Las Vegas, ale většina toho není publikovatelný,haha.

Vzpomeneš si, kde sis kromě Bearu ještě dobře zajezdil a proč? 

Určitě jedno z mých hodně oblíbených míst je Absolut Park v Rakousku. Doporučuji každému navštívit! Skvělý park, atmosféra, zázemí, lidi a místo.

Je někdo na české scéně koho mega ceníš. Za co a proč? 

Pár lidí tu jezdí dobře, ale že bych někoho vyloženě mega cenil se říct nedá . Cením a čerpám inspiraci spíš ze zahraničí. Teď mě třeba mega baví Blake Lamb.

Co považuješ za svůj největší úspěch?

Nechci vytahovat nic starého, tak asi to, že jsem se letos spojit s kanadskou produkcí Tweakend a budu u nich mít profil ve videu s názvem ,,Interconnect" . Stay tuned! 

Co aktuálně jezdíš za gear a co by jsi o něm řekl? 

Prkno,vázko,boty a outwear mám od Rome snowboards za který jezdím skoro 8 let a jsem naprosto spokojený. Je to pro mě jedna z posledních core snb značek a rozhodně bych neměnil.  

Mezi tvými sponzory najdeme i korejskou značku oblečení Bsrabbit. Řekni jak na tebe přišli a co by jsi o spolupráci řekl? 

Našel jsem tuhle značku na Instagramu a hned mě zaujala svými dizajny,střihem a hlavně tím, že jí v Evropě skoro nikdo nemá. Věděl jsem, že od nich okamžitě potřebuji kalhoty, tak jsem jedny objednal a byl jsem s nimi strašně spokojený i přes to, že jsem zaplatil clo skoro 3 tisíce. Další rok jsem si řekl, že bych je mohl zkusit oslovit a poslal jsem jim všechny svoje edity, fotky a výstupy, kde kalhoty byly vidět a poprosil jsem je, jestli by mi za to neposlali jedny další zadarmo a přišla odpověď ,,fuck yeah,,. Čekal jsem, že mi přijdou jen ty jedny kalhoty co jsem si vybral a místo toho mě překvapil box se spoustou dalších věcí .Tímhle momentem jsem za ně začal oficiálně jezdit. 

Nosepress přes potok - foto: @Wtp86

Ty spolupracuješ i s labelem Hypno808. Řekni nám, jak vypadá tohle tvoje spojení?

Yes, už to bude skoro 10 let spolupráce. Není to pro mě ani tolik sponzoring jako spíš rodina. Mám s klukama dobrý kamarádský vztah a navzájem se podporujeme. 

Spot na Václaváku - foto: Michal Prouza

foto: Michal Prouza

Teď z jiného soudku. Na tvém instagramu často sdílíš opravdický Pražský život. Plný parties, rapu, fízlů, grafit a fetek. Zajímalo by nás, jak se konkrétně díváš na drogovou problematiku?

Jo je to tak, na drogovou problematiku se nijak nedívám, protože tu je, byla a bude. Chodím od 13ti let venčit psa na Karlák a fětáky s buchnou v krku vídám už od té doby, takže to ve mě asi nevzbuzuje pocity jako u většiny lidí. To co dávám na instagram je takový zrcadlo toho co se v centru Prahy děje a já osobně vidím. 

Štěpán v obložení policajtů - foto: Lukáš Oujeský

Vystřílel jsem všechny otázky a my ti Štěpáne děkujeme za tvůj čas. Pokud chceš někomu poděkovat, zde máš prostor! Měj se a užívej zbytek sezóny.

Já díky za rozhovor. Chtěl bych poděkovat rodině, všem real kámošům a hlavně sponsorům - Rome snowboards, Bsrabbit, Hypno808, Homies papers, Streetmarket.cz, Kalinmafia a Vans.

Vyzpovídal

Štěpán Košík
Další články autora

Často Štěpána fotí

Michal Prouza
Další články autora

Další zajímavé články

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.