Štěpán Rokos – Rozhovor

Štěpána Rokose není potřeba nijak dlouze představovat. Je to rider, který je na české scéně pořádně zakořeněný. Měl svůj part v našem filmu Never Too Late, objevil se ve Snowporning videích a každoročně pravidelně vydává svůj street part. Štěpán je zkrátka jibber a když jeho rodnou Prahu zasype pár centimetry sníh, můžete ho zahlédnout jak shredí všechny raily ve městě. Je velmi aktivní jak na instagramu, tak i na sněhu a proto jsme mu dali prostor a pozvali ho na rozhovor.

Čau Štěpáne! 
Jak se máš a kde jsme tě momentálně zastihli?

Čau Štěpáne. Mám se dobře a zrovna jsem doma.

Zajímalo by nás, čím si Štěpán Rokos vydělává na snowboarding a ne jenom na něj? Co vlastně mimo snb děláš?

Pracuju ve firmě CarNext.

Jak u tebe probíhá sezóna? Pověz nám co všechno jsi stihl a co ještě plánuješ? 

Díky tomu, že letos spadlo dost sněhu, tak natáčím hlavně street. Podařilo se mi dát pár vysněných spotů, který jsem měl v hlavě několik let a říkal jsem si, že bych je jednou chtěl dát. Ted’ už toho moc neplánuji, protože jsou zavřený okresy a sníh už pomalu ale jistě mizí.

Štěpán vs. 31,7 m dlouhý rail - foto: David Chvátal 

Zahlédli jsme tě s klukama z Restless crew a ty nejsi zrovna úplně ze západu. Jak jste se dali dohromady a co by jsi pověděl o společném natáčení?

Jo, je to tak. Dohromady nás dal Roman Zaňka, kterého jsem poznal v Rakouskou na Boardinghousu. S klukama jsem dal první natáčení a hned jsem věděl, že jsou stejná krev jako já. Společně jsme podnikli několik tripů po pár městech v ČR a natočili nějaký ten materiál a zažili spoustu zážitků. Nevím kdy přesně kluci plánují vypustit video, ale určitě si ho nenechte ujít! 

Přeskok popelnice při natáčení s Restless crew - foto: Jan Hromádko

foto: Michal Prouza

Ty jsi rider, co je hodně vidět na streetu. Řekni nám, co tě na tom tak táhne. V čem je pro tebe snowboarding v ulicích jiný než ve snowparku?

Street snowboarding má pro mě velkou hodnotu a myslím si, že je to jedna z nejnáročnějších variant snowboardingu vůbec. Zabere určitě víc času, přípravy a úsilí. Ať už je to hledání spotů, jeho příprava nebo realizace, kde se člověk neobejde bez kámošů, fotografa a kameramana. Hodně záleží na sněhových podmínkách a na tom, jestli tě nevyhodí policajti dřív, než stihneš spot vůbec postavit.  Obrovskou roli určitě hraje psychika a pokud někdo nemá triky fakt na jistotu ve snowparku, tak by se o to neměl snažit na streetu.

Jaký byl tvůj nejvíc nepříjemný zážitek ze streetu? 

Bylo to lehký krvácení do mozku, během natáčení do videa Snowporning, kdy jsem spadl z lavičky hlavou na jediný kámen co v okolí byl. 

Za svojí „kariéru“ už jsi natáčel s hodně crews. S kým tě to zatím nejvíc bavilo a proč? 

Nejvíc mě to asi bavilo, když ještě natáčel videa  Martin Kolařík aka Kolťák. Natáčeli jsme video Make it real a ten rok byla dobrá parta kámošů, který se znají dlouho a dělají to srdcem. 

Štěpán při natáčení NTL - foto: Michal Prouza

Ty jsi už několikrát navštívil legendární park v Bear mountain v Kalifornii. Kolikrát jsi tam už byl a co tě tam tolik táhne a trochu nám představ, jak to tam vypadá a nahoď nějaký zážitky.

V Bearu to mám hodně rád a celkově jsem tam byl už 3x. Rád bych se tam ještě někdy podíval. Většinu času tam svítí slunce a park i atmosféra jsou skvělý. Hodně mě baví originalita překážek, který v Evropě moc nevidíš a to, že můžeš v parku potkat spoustu světových profíků a legend. Asi nejvetšejší zážitek byla pařba v Las Vegas, ale většina toho není publikovatelný,haha.

Vzpomeneš si, kde sis kromě Bearu ještě dobře zajezdil a proč? 

Určitě jedno z mých hodně oblíbených míst je Absolut Park v Rakousku. Doporučuji každému navštívit! Skvělý park, atmosféra, zázemí, lidi a místo.

Je někdo na české scéně koho mega ceníš. Za co a proč? 

Pár lidí tu jezdí dobře, ale že bych někoho vyloženě mega cenil se říct nedá . Cením a čerpám inspiraci spíš ze zahraničí. Teď mě třeba mega baví Blake Lamb.

Co považuješ za svůj největší úspěch?

Nechci vytahovat nic starého, tak asi to, že jsem se letos spojit s kanadskou produkcí Tweakend a budu u nich mít profil ve videu s názvem ,,Interconnect" . Stay tuned! 

Co aktuálně jezdíš za gear a co by jsi o něm řekl? 

Prkno,vázko,boty a outwear mám od Rome snowboards za který jezdím skoro 8 let a jsem naprosto spokojený. Je to pro mě jedna z posledních core snb značek a rozhodně bych neměnil.  

Mezi tvými sponzory najdeme i korejskou značku oblečení Bsrabbit. Řekni jak na tebe přišli a co by jsi o spolupráci řekl? 

Našel jsem tuhle značku na Instagramu a hned mě zaujala svými dizajny,střihem a hlavně tím, že jí v Evropě skoro nikdo nemá. Věděl jsem, že od nich okamžitě potřebuji kalhoty, tak jsem jedny objednal a byl jsem s nimi strašně spokojený i přes to, že jsem zaplatil clo skoro 3 tisíce. Další rok jsem si řekl, že bych je mohl zkusit oslovit a poslal jsem jim všechny svoje edity, fotky a výstupy, kde kalhoty byly vidět a poprosil jsem je, jestli by mi za to neposlali jedny další zadarmo a přišla odpověď ,,fuck yeah,,. Čekal jsem, že mi přijdou jen ty jedny kalhoty co jsem si vybral a místo toho mě překvapil box se spoustou dalších věcí .Tímhle momentem jsem za ně začal oficiálně jezdit. 

Nosepress přes potok - foto: @Wtp86

Ty spolupracuješ i s labelem Hypno808. Řekni nám, jak vypadá tohle tvoje spojení?

Yes, už to bude skoro 10 let spolupráce. Není to pro mě ani tolik sponzoring jako spíš rodina. Mám s klukama dobrý kamarádský vztah a navzájem se podporujeme. 

Spot na Václaváku - foto: Michal Prouza

foto: Michal Prouza

Teď z jiného soudku. Na tvém instagramu často sdílíš opravdický Pražský život. Plný parties, rapu, fízlů, grafit a fetek. Zajímalo by nás, jak se konkrétně díváš na drogovou problematiku?

Jo je to tak, na drogovou problematiku se nijak nedívám, protože tu je, byla a bude. Chodím od 13ti let venčit psa na Karlák a fětáky s buchnou v krku vídám už od té doby, takže to ve mě asi nevzbuzuje pocity jako u většiny lidí. To co dávám na instagram je takový zrcadlo toho co se v centru Prahy děje a já osobně vidím. 

Štěpán v obložení policajtů - foto: Lukáš Oujeský

Vystřílel jsem všechny otázky a my ti Štěpáne děkujeme za tvůj čas. Pokud chceš někomu poděkovat, zde máš prostor! Měj se a užívej zbytek sezóny.

Já díky za rozhovor. Chtěl bych poděkovat rodině, všem real kámošům a hlavně sponsorům - Rome snowboards, Bsrabbit, Hypno808, Homies papers, Streetmarket.cz, Kalinmafia a Vans.

Vyzpovídal

Štěpán Košík
Další články autora

Často Štěpána fotí

Michal Prouza
Další články autora

Další zajímavé články

Již tuto sobotu se bude opět skákat do Vltavy během akce COOLIFE FEST!

Pro všechny, kteří by rádi započali léto ve velkém stylu, zde máme skvělou příležitost! V sobotu 27. května přijďte na Smíchovskou náplavku v Praze a zažijte jedinečnou show plnou DJ´s a freestyle sportů, včetně snowboardingu a freeskiingu. Bude se totiž opět skákat z konstrukce stojící uprostřed Vltavy a my pro vás dokonce máme tři volné místa!