Nostalgický čtvrtek – Souhrn první série

Máme za sebou prvních deset dílů „Nostalgických čtvrtků“, ve kterých jsme každý týden putovali minulostí a ve kterých jsem vám převyprávěl důležité příběhy naší snowboardové historie. V tomto souhrnu se podíváme na všechno co vyšlo a pokud vám něco uniklo, zde máte možnost to napravit a díly dočíst.

I. - Sněžné děvky v Perninku

V prvním dílu jsme se podívali do úplných prvopočátků snowboardingu v Čechách a to na vůbec první snowboardový film, který na našem území vznikl. Tím je film „Sněžné děvky v Perninku“, který mapuje první neoficiální mistrovství ČR v jízdě na snowboardu a samozřejmě představuje tehdejší aktéry, pionýry a punkáče, kteří se s podomácku vyrobenými snowboardy „prali“. Na úvod „NČ“ jsem si nemohl vybrat jiný příběh než ten, ve kterém začíná snowboarding v Čechách!

II. – Craig Kelly

Na přelom 90. let se snowboarding slušně rozjel. Byla to nezastavitelná sněhová koule, která se valila celým světem. Velkou vahou tomu pomohl i Craig Kelly, který dodal snowboardingu profesionalitu, styl, technologické změny a celkový pohled. Zkrátka Craig je jedna z největších snowboardových legend a v druhém díle NČ se koukneme na jeho příběh.

III. – Snowboarding poprvé na olympiádě

Když měl být náš sport zařazen pod olympijské kruhy, způsobilo to velký rozruch. Snowboarding byl na svém začátku pěkně rozjetý a toho si všímala média a samozřejmě i různé organizace. Hojně se jezdily závody po celém světě, kde si jezdci vyjížděli vysoké prizemoney. Ze snb se stal právoplatný sport. Zařadil se pod FIS a své olympiádové prvenství si odbyl v Naganu. Jak to ale bylo s tímto krokem a jakou hloubku má tento příběh? To se dozvíte ve třetím dílu.

IV. – Terje Haakonsen

Terje byl velikánem své doby. Byl jasným favoritem na vítěze Olympijských her, protože v závodění neměl přemožitele. Terje se zapsal do historie svým postojem ke snowboardingu. Ten bral jako svobodu, bez škatulek a řádu. Příběh tohoto norského jezdce je velmi zajímavý a v mnoha věcech naprosto chválihodný. Proto byste čtvrtý díl s Terjem neměli vynechat!

V. – The Arctic Challenge

Tento díl navazuje na díl s Terjem. V tomto se podíváme na jednu ojedinělou akci, která byla pro jezdce svátkem. Zajezdit si zde bylo možné pouze na pozvání a pokud jste takové dostali, už jste ve snowboardovém světě něco znamenali. Byla to značně originální akce, jak pro svojí polohu, tak i pro svůj závodní formát. Jednalo se spíš o session, kde jezdci měli možnost rybařit, surfovat, skejtovat, hodovat, mejdanovat a v neposlední řadě hlavně snowboardovat. Pokud tě zajímá víc, tak čti i tento díl!

VI. – Standard Films

Snowboardové filmy a videa od této produkce vychovávaly jezdce po mnoho generací. Buď jste si o snb četli v časáku nebo jste si kupovali VHS a později DVD a sjížděli jste snímky, podle kterých jste pak na kopci zkoušeli nové triky. Všichni chtěli jezdit jako filmoví hrdinové. Takové hrdiny Standard films zaznamenal do svých filmů, které jsou díky Echoboom ke shlédnutí v hd kvalitě online. Jak to ale bylo se Standart films? To se dozvíte v této epizodě!

VII. - Jake Burton

Toto jméno je bezpochyby největším jménem snowboardové historie. Jake se zasloužil o podobu dnešního sportu, je to korunovaný otec snowboardingu. Jake věřil, že se z hračky stane právoplatný sport, který budou obdivovat všichni po celém světě. Dal našemu sportu jméno a směr vývoje. Založil jedničku na trhu, pod kterou produkuje jedno z nejlepších snb vybavení. Tento díl byl věnován člověku, který už bohužel není mezi námi, ale který navždy bude v naších srdcích.

VIII. Tom Sims

Vedle Jaka vždy stál Tom Sims, i když možná na pomyslné druhé straně barikády. Tom byl Jakův rival jak na poli závodním, tak i podnikatelském. V tomto dílu se podíváme podrobněji na spor mezi Simsem a Burtonem. Koukneme se na příběh skejťáka, který se dal do výroby snowboardů a který přinesl spoustu inovativních technologií a postupů. Tom Sims sice též není mezi námi, ale je to taktéž člověk, který jednoznačně patří do síně slávy našeho sportu.

IX. Legendy mezi ženami

Tento díl se patří nemalým ženám v snowboardovém světě. Každá éra totiž měla svoji nejlepší jezdkyni. Ať už podle trikových prvenstvích nebo sesbíraných medailí na X-Games. Některé ženy se zapsaly do historie svými neskutečnými party ve filmech velkých produkcí. Jsou to ženy, které pro mnohé další byly vzorem a dodnes se zapsaly do kroniky jako „SuperWoman na prkně“!

X. Martin Černík

I český snowboardoarding měl svého nejlepšího jezdce, který to dotáhl až na světovou úroveň. Když Martin vyjel za hranice naší země, rychle poznal, že musí na svém jezdění ještě hodně makat, aby se vyrovnal světové špičce. Dřel a trénoval, až se naučil triky, který nikdo jiný nedělal a díky kterým vyhrával soutěže a nad světovým snowboardingem najednou vlála i česká vlajka. Martin byl mentorem a vzorem pro mnohé a jeho „Škola snowboardingu“ pomohla v progressu nejednomu boarďákovi.

Tak to bylo prvních deset dílů! Rozhodně nekončíme a v příštích týdnech se určitě můžete těšit na další díly, ve kterých budeme putovat historií a rozkrývat příběhy našeho milovaného sportu♥.

Nostalgické čtvrtky pro vás připravuje

Štěpán Košík
Další články autora

Další zajímavé články

Pája Turková jako další snowboardový host v podcastu u Tupých hran

Podcásteři Šimon Bartík a Tomáš Kroczek si do svého nového dílu pozvali instruktorku snowboardingu Páju Turkovou. Povídání probíhalo okolo instruktorování, cestování a hlavně snowboardování či wakeboardování. Chceš se stát instruktorem a nevíš jak na to nebo tě jen zajímá instruktorskej život? Pojď si poslechnout tento parádní díl Tupých hran!

Letní dvojrozhovor se Snowboardel jezdci - Michal Štrunc a Štěpán Pruša

Michal Štrunc a Štěpán Pruša se spolu na jaře potkali v Absolutparku a společně zajezdili a natočili povedený edit, který nedávno vyšel. Při té příležitosti jsme kluky vyzvali k rozhovoru a zeptali se jich na pár otázek k videu, k ježdění v AP a plánům na následující sezónu. Pojď si to dát!

Roura a sníh již 13.8. 2022 na akci MajDay JIB SESSION!!!

Zkraťte si čekání na první sníh a dorazte si pořádně zashredit na poctivém sněhu ze staďáku! Již v sobotu 13.08. 2022 se na východě naší republiky odehraje velkolepá akce pod taktovkou MajDay a partičky EAST crew. Na místě bude ready staré dobré PVCčko, sníh a kvalitní zábava. Vidíme se tam!